Пакети військової допомоги, які анонсували держави-партнери напередодні зустрічі Контактної групи з оборони України у форматі “Рамштайн”, можна вважати проривом. Враження від самого “Рамштайну-8” були трохи затьмарені відсутністю рішення щодо надання Україні танків “Леопард-2”. Однак ці враження в жодному разі не можуть перекреслити серйозність пакету допомоги та озброєнь, який отримає Україна. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко.
“Я виділив би не тільки й не стільки “Рамштайн”, скільки все те, що було напередодні, усю ту підготовку, яка пройшла. З погляду прориву у наданні Україні бронетехніки, засобів протиповітряної оборони, таких як “Петріот” (Patriot), з погляду, скажімо так, нового аркуша, з якого ми починаємо цей рік військової допомоги, можна навіть десятку поставити. Я маю на увазі допомогу і США, і Франції, і Британії, і підписантів Талліннської декларації, яка була підписана напередодні: 9 країн закріпили фактично документально підтримку України до її перемоги, у тому числі й у наданні танків”, — коментує Мусієнко.
Він також закликає не недооцінювати “Рамштайн-8”.
“Підтримка є, вона справді дуже важлива. Якщо ми подивимося тільки на бронемашини, то ми за бронетехнікою, БМП просунулися досить сильно, це очевидно, за артилерією, засобами протиповітряної оборони. Але осад все-таки залишається від того, що Німеччина не поспішає з рішенням про надання танків “Леопард” (Leopard) і про те, щоб дозволити третім країнам — Польщі, Фінляндії та іншим — надавати ці танки”, — поділився керівник Центру військово-правових досліджень
Як надана техніка та озброєння вплинуть на перебіг бойових дій, на його думку, буде зрозуміло навесні.
“Ми ще не отримали танки, але я сподіваюся, що це справа майбутнього, і ми їх цього року отримаємо. Але щодо бронетехніки, ми отримали досить хороший пакет, і цього має вистачити як мінімум для того, щоб відбити атаки російських військ. Плюс спробувати у ці моменти підловити нашого ворога на якихось помилкових діях та спробувати перейти у контратаки на тактичному та оперативному рівнях. І ось тоді вже ефект цієї техніки, я впевнений, буде помітним”, — прокоментував Мусієнко, зазначивши, що з огляду на логістику, нова техніка та озброєння мають прибути в Україну протягом кількох тижнів.
Керівник Центру військово-правових досліджень також нагадав, що військова допомога Україні надається комплексно: паралельно з рішеннями щодо виділення нових пакетів йде навчання українських військових.
“Ми говоримо про те, що наші військовослужбовці відбувають у країни НАТО, проходять навчання вже на цій техніці, і фактично вони вже перебувають на стадії формування батальйонів, бригад та оснащення їх військовою технікою. Це пріоритет для нас: не просто техніка, але одразу навчання… Ми в ідеалі хочемо вийти на те, що ми отримуємо батальйони та бригади українських військ, які навчаються з використанням кращого досвіду Заходу та українського досвіду”, — зазначив гість ефіру.
Водночас, Росія, за його словами, й надалі збирається воювати лише числом.
“Вони готові підставляти людей під удари сучасного озброєння, зганяти своїх людей слухати якісь промови Путіна, знаючи, що Україна має “Хаймарси” (HIMARS), інші системи чи снаряди, які здатні досить точно вдарити в місцях скупчення живої сили. Вони просто не зважають на втрати. Вони так воюють, інакше не можуть воювати. Але воюватимуть, на жаль”, — констатував Олександр Мусієнко.