Канцлер Німеччини Олаф Шольц готовий до того, щоб вести переговори з Путіним про війну, тільки не наодинці, а за участю України та інших держав. Таку заяву він зробив в ефірі німецького суспільно-правового телеканалу ARD 10 листопада, повідомляє DW. У Кремлі заявляють, що “сигналів не надходило”.
Гіпотетична розмова з Путіним
Коментуючи ситуацію на фронті в Україні, німецький канцлер Олаф Шольц заявив, що готовий відновити переговори з Путіним “незабаром”.
“Так, я збираюся поговорити з російським президентом, коли для цього настане відповідний час. Але я — відповідальний політик, я не робитиму цього поодинці”, — зазначив Шольц.
Глава німецького уряду пояснив, що перед переговорами з Путіним щодо України має бути встановлена низка контактів і проведені переговори “з дуже багатьма” іншими сторонами, зокрема з Києвом. На уточнювальне запитання про те, коли саме, на його думку, настане “слушний час” для переговорів із Путіним, Олаф Шольц відповів, що “незабаром”.
При цьому глава німецького уряду наголосив на необхідності підтримки України.
“Потрібно, щоб Україна змогла покластися на нас і їй не потрібно було б побоюватися, що її залишать одну. А також про те, що одночасно з цим буде робитися все для того, щоб не допустити ескалації цієї війни. І, звичайно ж, потрібно подивитися, чи є спосіб з’ясувати, чи повинна ця війна тривати нескінченно, чи можна знайти шляхи до її припинення”, — заявив канцлер ФРН.
Напередодні Олаф Шольц поговорив з обраним президентом США Дональдом Трампом про відновлення миру в Європі. Про це заявив представник федерального уряду Німеччини Штеффен Гебештрайт, повідомляє Укрінформ.
“Федеральний канцлер Олаф Шольц поговорив телефоном із новообраним президентом США Дональдом Трампом і ще раз особисто привітав його з перемогою на виборах. Обидва обговорили німецько-американські відносини та поточні геополітичні виклики. Канцлер наголосив на готовності федерального уряду продовжувати успішну співпрацю між урядами обох країн, яка триває десятиліттями. Вони також домовилися працювати разом над відновленням миру в Європі”, — заявив представник федерального уряду Німеччини.
У Кремлі заявили, що не надходило жодних сигналів про можливість розмови Шольца з Путіним.
“Будь-якої підготовки зараз поки що не ведеться. Жодних сигналів ми не отримували. Якщо вони кажуть, що якісь сигнали підуть, значить їх треба дочекатися. Поки не було ніяких”, — заявив прессекретар Путіна Дмитро Пєсков.
Заяви Шольца про гіпотетичну розмову з Путіним звучать на тлі непростої ситуації всередині німецького уряду. Керівна коаліція у Федеративній Республіці Німеччина, що складається з Соціал-демократичної партії, Вільної демократичної партії та Партії зелених, названа через кольори партій “світлофорною”, розвалюється після того, як канцлер ФРН Олаф Шольц звільнив міністра фінансів країни Крістіана Лінднера.
Фактичний розпад коаліції призвів до того, що канцлер Шольц оголосив про намір винести на голосування в Бундестазі питання про довіру уряду 15 січня 2025 року. Цей крок може призвести до дострокових парламентських виборів у країні.
“Канцлер Німеччини заявив, що оголосить вотум недовіри Бундестагу. Таким чином парламент може підготувати ґрунт для нових виборів. Президент Німеччини має ухвалити рішення про розпуск Бундестагу, якщо той відмовить канцлеру в довірі відповідно до статті 68 Основного закону. Я готовий прийняти це рішення”, — заявив президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр.
Аналітики вважають, що політична ситуація у ФРН послабить політику держави на найближчі місяці й, можливо, навіть змістить вплив у ЄС на користь східноєвропейських держав.
Востаннє Шольц говорив із Путіним телефоном наприкінці 2022 року. Тоді канцлер ФРН закликав російського диктатора до виведення військ РФ з території України та пошуку дипломатичного вирішення конфлікту.
Раніше повідомлялося, що Олаф Шольц розглядає можливість телефонної розмови з Путіним напередодні зустрічі G20 у Бразилії в листопаді.
Думки експертів
Чому канцлер Німеччини Олаф Шольц заговорив про гіпотетичну розмову з Путіним? Які цілі переслідує Шольц? Чи є сенс у подібних розмовах із російським диктатором? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:
- Володимир Фесенко, політичний аналітик;
- Антон Кучухідзе, політолог;
- Олег Лісний, президент аналітичного центру “Політика”;
- Ігор Рейтерович, політолог;
- Ганна Розе, міжнародна журналістка, кореспондентка “Радіо Свобода” в Німеччині.
ВОЛОДИМИР ФЕСЕНКО: Для переговорів із Путіним Шольцу потрібна згода європейських партнерів
— Я не виключаю, що багато західних партнерів думають про те, як поговорити з Путіним про війну. У мене є велика підозра, що найближчим часом ми побачимо багато різних мирних ініціатив.
У листопаді має відбутися саміт G20. Можливо, мета Ольфа Шольца не в тому, щоб там розпочати якісь перемовини з Путіним, бо він не може зробити це одноосібно, він має отримати згоду від європейських партнерів.
Я нагадаю, як реагували в Європі на поїздку прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана до Москви — його одноосібні ініціативи зі встановлення миру в Україні розкритикували й сказали, що він не має мандата на такі переговори.
Можливо, йдеться про те, щоб спробувати ініціювати якісь консультації або спробу проговорити можливість початку мирних переговорів. Такий варіант я не виключаю.
АНТОН КУЧУХІДЗЕ: З Путіним поки що немає про що домовлятися
— Зручний випадок для розмови з Путіним — це коли буде порядок денний і можна буде з розмови отримати хоч якийсь результат. Поки що такої нагоди та приводу немає. Якщо виникнуть якісь економічні питання або питання двосторонньої комунікації чи просто аспекти двосторонньої взаємодії, то, звісно ж, канцлерка долучиться і займатиметься розв’язанням питань на користь Німеччини.
Глобальний контекст поки що такий, що в принципі сторонам немає про що домовлятися. Сторони однозначно не почують одна одну.
ОЛЕГ ЛІСНИЙ: Шольц бореться за реанімацію свого політичного авторитету
— Олаф Шольц знову намагається вдягнути на себе, як на мене, маску “канцлер миру”, який готовий і може говорити з Путіним. Я вважаю, що це така технологія, яка покликана зайти в електорат суперників (проросійських і антиукраїнських). Шольц думає, що таким чином він зможе переманити до себе ці голоси.
Олаф Шольц постійно хотів говорити Путіним, просто йому не дозволяли умови. Він намагається бути другим номером. Зараз невідомо, чи говорив Дональд Трамп із Путіним, але якщо брати логіку Шольца, то якщо Трамп говорив, значить, і йому можна.
Питання — про що він хоче говорити з Путіним, якщо йдеться про війну РФ проти України? По-перше, немає сенсу говорити про Україну без України. Що Шольц може запропонувати Кремлю? Інші представники німецького уряду кажуть, що з Путіним потрібно говорити так: якщо ти будеш і далі підіймати рівень ескалації, ми передамо Україні ракети, і тоді подивимося, що буде. Чи буде так говорити Шольц? Звісно, ні. Він буде мироточити та говорити щось невиразне.
Я думаю, що Шольцу потрібно зателефонувати не Путіну, а президенту Франції Еммануелю Макрону і запитати — наскільки були результативними його нічні бесіди з російським диктатором на початку повномасштабного вторгнення. Це вже пройдений етап. Я вважаю, що зараз Олаф Шольц бореться за реанімацію свого політичного авторитету користуючись Україною й не більше. Насправді це не дуже добре.
ІГОР РЕЙТЕРОВИЧ: Розмова Шольца з Путіним може бути ініціативою ЄС
— Про можливість поговорити з Путіним Олаф Шольц заявляв ще задовго до президентських виборів у США. Це далеко не перша його заява.
Чи буде Шольц говорити з Путіним про Україну без України? Ні, не буде, тому що наш президент регулярно зідзвонюється з канцлером Німеччини. Я впевнений, що на рівні Міністерств закордонних справ будуть узгоджені якісь положення цієї гіпотетичної розмови, якщо мова стосуватиметься безпосередньо України.
Судячи із заяв Шольца і реакції з боку решти європейських лідерів, не виключено, що ця заява Шольца — не просто його власна ініціатива, і вона буде своєрідним посланням з боку Європейського Союзу. Ймовірно, Шольц буде уповноваженою особою, яка поспілкується після довгої перерви з Путіним. У російського диктатора є певні сентименти до Німеччини, плюс він знає німецьку мову. Можливо, в ЄС хочуть перевірити, чи залишилася в Путіна якась адекватність і чи готовий він до переговорів.
Розмова з Путіним потрібна Олафу Шольцу і через те, що всередині країни у нього досить складна ситуація. А шляхом таких розмов, він може себе подати, як миротворця, який доклав руку до вирішення глобальної проблеми, яку створила Росія. Я думаю, багато чого залежатиме від подальших дій РФ і розуміння того, чи готовий Путін сідати за стіл переговорів.
ГАННА РОЗЕ: Тільки Путін може закінчити війну
— Без Росії, природно, жодні переговори щодо закінчення війни неможливі. Раніше канцлер ФРН Олаф Шольц говорив, що війну почав Путін і може закінчити тільки Путін.
Тільки Путін може ухвалити рішення про те, щоб відвести війська з української території та почати переговори про мир або просто закінчити війну. Цю умову Путін, природно, відкидає, він не хоче зараз переговорів. Він сподівається на те, що завоює або ті області України, які дозволяють його апетити, або дійде до Києва. Я не знаю, що в нього в голові.
У Путіна немає бажання закінчувати війну, і як потім складеться ситуація, залежить від ситуації на полі бою і, можливо, від якихось зусиль західних політиків. Але поки що ми бачимо, що у Володимира Зеленського, ймовірно, є бажання проводити переговори, а у Росії — ні. Без участі російської сторони ніякого миру і ніяких серйозних переговорів не буде.
У Німеччині більшість людей, особливо на заході країни, природно, підтримують Україну і підтримують політику уряду ФРН щодо виділення допомоги для відбудови та постачання зброї. Однак ми не повинні забувати, що в Німеччині є свої внутрішні проблеми, що праві сили слухають ті голоси, які виступають проти підтримки України й за перемир’я без жодних умов із Росією.
Я бачу, що сила переконаності в тому, що Україна має перемогти, тут велика. Щоправда, у Німеччині зараз внутрішні проблеми та коаліція перебуває просто на межі розвалу. Питання стоїть у тому, як і куди виділяти бюджетні гроші. Уряд ФРН намагається якось боротися з фінансовими проблемами всередині країни і я думаю, що це вдасться. Також я думаю, що підтримка України буде і далі тривати.