Коли арифметика стає православною, то наукового прогресу чекати не доводиться, — економічний аналітик про регресію Росії

Ілюстративний колаж: zn.ua

Росія не може розвивати сучасні технології, тому що сьогодні для наукового і технологічного розвитку потрібна взаємодія фахівців і виробництв різних країн, а РФ сама відгородила себе парканом від взаємодії з розвиненим світом. Про це в проєкті “Люди доброї волі” телеканалу FREEДОМ розповів російський економічний аналітик Михайло Крутіхін.

Він нагадав, що економіка Росії будується на експлуатації природних ресурсів. Але ту саму нафту видобувають і в інших країнах, але це не заважає їм розвивати технології.

“Подивіться на Саудівську Аравію, яка знаходиться на одному з трьох перших місць з видобутку нафти. Вона дуже серйозно займається поновлюваними джерелами енергії. Вона серйозно займається не просто зеленою енергетикою, а створенням якихось наукових галузей, які дозволять їй існувати в майбутньому, коли, можливо, доведеться відмовитися від вуглеводневої енергетичної сировини. Вони дуже добре розуміють, що час цей все-таки настане”, — навів приклад Крутіхін.

Для порівняння він навів заяву керівника Санкт-Петербурзької гірничої академії Володимира Литвиненка, що вся зелена енергетика на Заході та всі поновлювані джерела — це “підступи Заходу проти Росії”, щоб заглушити її природне прагнення до розвитку вуглеводневої енергетики.

“Ця людина, за задумом уряду, мала відповідати за розвиток найбільш передової гілки енергетики — водневої енергетики. Нічого з цього, звичайно, не вийшло. І всі заходи фактично зараз заглохли”, — додав аналітик.

Крутіхін зазначив, що сьогодні в замкнутій країні неможливо розвивати передову науку і технологію, “ви не побудуєте навіть нормальний холодильник, якщо будете робити це в одній країні”.

“Наприклад, у США немає американських телевізорів. Були колись моделі телевізорів, які випускали американські компанії, але вони дуже швидко зрозуміли, що телевізори, зроблені фірмами в Японії, у Південній Кореї та навіть у Китаї, б’ють за всіма показниками американські моделі. І перестали їх випускати. Якщо ми подивимося на який-небудь сучасний літак — скільки вчених різних країн вкладають у цей літак свої “мізки”. А в Росії до влади прийшло чекістське угруповання, яке вважає, що всі іноземці — це вороги, шпигуни, змовники. Щойно вчені десь на науковій конференції або в листуванні із закордонними колегами починають обмінюватися досвідом, вони стають зрадниками батьківщини”, — розповів він.

Крім того, з 2002-2003 року в Росії почалася дискримінація іноземних фахівців, зарубіжних компаній. Росія виганяла іноземців з їхніми знаннями, досвідом, капіталами, з їхніми технологіями, науковими, передовими розробками.

“Іноземцям спочатку заборонили працювати там, де вони могли б усередині Росії рухати якісь дуже цікаві проєкти зі своїми технологіями. Заборонили працювати, наприклад, на континентальному шельфі — там мають право працювати тільки “Роснефть” і “Газпром”. А іноземці туди можуть допускатися тільки як підрядники, постачальники технологій, наймані робітники на контракті. І якщо раптом іноземна компанія відкриє родовище, де більше ніж 70 млн тонн нафти або більше ніж 50 млрд кубометрів газу, вона повинна буде його віддати російській державній компанії за невелику компенсацію або якусь виплату”, — описав ситуацію спікер.

Сам Крутіхін протягом останніх 30 років консультував іноземних інвесторів і не тільки попереджав їх про небезпеки інвестицій у Росію, а й показував, де ще залишався шанс працювати, постачати технології та отримувати за це якийсь прибуток.

“Ці вікна можливостей весь час стискалися, поки не скоротилися мало не до нуля. І зараз будь-яка співпраця з іноземцями у РФ — це “зрада батьківщини”, — констатував він.

Тим часом по всьому світу йде глобалізація, спільними зусиллями світ рухається вперед шляхом технологічного і наукового прогресу.

“У Росії це не можна робити. Російські університети випали з першої сотні університетів, за науковою значущістю, за розробками, за публікаціями. Університети в Ірані та Єгипті обійшли російські університети за науковим світовим внеском. Але це ж не тому, що російські вчені — слабкі. А тому що державна політика зводиться до того, що у них є свої “скрепи”, “православна наука”. Коли арифметика стає православною, то наукового прогресу від цього чекати не доводиться”, — резюмував Михайло Крутіхін.

Повна версія інтерв’ю: Росія перетворила газ і нафту на політичні інструменти і прорахувалася: інтерв’ю з Михайлом Крутіхіним

Прямий ефір