Колапс в економіці Російської Федерації настане вже в лютому-березні поточного року. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.
“Навіть за оцінками російських економістів, нижня точка падіння економіки очікується десь приблизно в лютому-березні цього року”, — сказав Пендзин.
Він пояснив, що це передусім пов’язано із запровадженням ембарго Євросоюзу на російську нафту і встановленням G7 стелі її вартості.
“Близько 35% доходів російського бюджету — це нафтодолари, і тому вкрай важливим на сьогодні для Росії є отримання доходів від продажу нафти. Тому будь-які обмеження, пов’язані з продажем нафти на світовому ринку, істотно б’ють по російській економіці”, — зазначив експерт.
На його думку, величезні проблеми російської економіки настали б значно раніше, якби у світі був єдиний економічний фронт. Однак низка країн, зокрема Індія, Китай, Туреччина, допомагають Російській Федерації зменшити негативний тиск санкцій. Так, тільки Індія наростила 2022 року зовнішньоторговельний оборот із РФ у 7 разів, насамперед це стосується постачань нафти.
Пендзин також констатував, що 2023 року впадуть реальні доходи російського населення.
“Ми повинні з вами розуміти, що основні кошти, якими підтримуються соціальні програми в Росії, — це кошти, одержувані від продажу енергоносіїв за кордон. І якщо ми розуміємо, що Європа на сьогодні запроваджує цілий комплекс обмежень і встановлення максимальної ціни на газ, запроваджено ембарго на нафту, на сьогодні встановлено максимальну ціну на нафту, то загальний обсяг доходів російського бюджету від продажу енергоносіїв буде падати і, як наслідок, це призведе до реального зменшення коштів, які можна буде використовувати для підтримки соціальних програм”, — сказав експерт.
Він додав, що вже зараз найбільше падіння рівня життя відчувають національні околиці РФ, найменше це відчувають Москва і Санкт-Петербург.
“Але потрібно розуміти й таке — від початку так званої мобілізації понад мільйон чоловіків, які перебувають у працездатному віці, покинули Російську Федерацію. І сьогодні навіть російські економісти кажуть, що у російської промисловості виникла нова проблема — проблема кваліфікованих кадрів. На сьогодні знайти фахівця на ті чи інші посади практично неможливо, тому що все те, що більш-менш було конвертовано, те, що більш-менш могло знайти себе в будь-якій іншій країні, виїхало, рятуючись від призову і направлення в “м’ясорубку” в Україну”, — сказав Пендзин.
На його думку, падіння рівня життя в Росії призведе до “перемоги холодильника над телевізором”, що позначиться й на рівні підтримки війни в російському суспільстві.
“Ми маємо розуміти, що постійно триває змагання між холодильником і телевізором, і телевізор перемагатиме доти, доки холодильник активно підгодовується з бюджетних програм, соціальних програм. Але розуміючи, що реальний обсяг коштів, які можуть бути виділені на підтримку російського населення, падає, інфляція зростає, реальні доходи падатимуть, природно, холодильник почне перемагати телевізор, і дедалі більша кількість росіян негативно ставитимуться до агресії їхньої країни в Україні”, — переконаний Пендзин.
Читайте також: Видобуток російської нафти доведеться скорочувати на половину — експерт спрогнозував повний ефект від санкцій
Нагадаємо, з 5 грудня країни G7 запровадили заборону на надання низки послуг, включно із судноплавним страхуванням і торговим фінансуванням, пов’язаних із морськими перевезеннями нафти російського походження. При цьому від ембарго звільняються постачання нафти, що продаються за ціною нижче стелі в 60 дол. за барель. З 5 лютого 2023 року мають набути чинності аналогічні обмеження і для російських нафтопродуктів.