Офіційно Росія для Китаю є стратегічним партнером найвищого рівня, але цей союз спрямований проти США. Наразі КНР хоче розвивати партнерство на рівних зі США, ЄС і РФ, але останню розглядає як партнера зі зменшеними правами. Про це сьогодні, 25 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів експерт Української асоціації китаєзнавців Дмитро Єфремов.
“Це не означає ані союз, це не означає незалежність, це така форма кооперації, коли дві країни, у яких виникла спільність інтересів, спрямована на боротьбу зі Сполученими Штатами, тимчасово об’єднуються і взаємодіють між собою проти третього гравця. Тобто можна назвати їхні відносини “коаліція”. Вона спрямована проти когось, має тимчасовий характер. Інтереси у сторін різняться. У них, хоча і є точки дотику, але також залишаються і дуже багато точок, які потенційно можуть переростати в якісь гострі форми і навіть конфлікти”, — сказав він.
Експерт зазначив, що обидві ці країни ставляться одна до одної з підозрою.
“Китай незадоволений Росією в тому плані, що Росія дуже часто не виконує свої зобов’язання. І тим, що Росія часто використовує Китай проти його волі у своїх особистих інтересах. Позиціонуючи себе як прокитайську країну, Росія може шантажувати якісь треті країни, створювати психологічний тиск на них, у такий спосіб домагатися своїх інтересів у відносинах із цими країнами. Хоча Китай стосовно Росії жодних таких зобов’язань на себе не брав”, — каже Єфремов.
Так само, за його словами, і Москва з підозрою ставиться до Пекіна.
“Оскільки боїться його економічної могутності, не довіряє його зовнішній політиці, яка нібито має миролюбний вигляд, але насправді потенційно зберігає якусь таку інтенціональність, зокрема і проти Російської Федерації. На цьому етапі співпраця взаємовигідна і приносить результати. Що буде далі, сказати складно. Я б оцінив її як короткострокову”, — пояснив експерт.
Він уточнив, що у глави КНР Сі Цзіньпіна є певне бачення, як мають бути сконструйовані міжнародні відносини і яке місце в них має займати Китай.
“Це формулюється такою конструкцією, яка звучить як велике відродження китайської нації. У Китаї керівництво вважає, що китайська нація заслуговує на перше провідне місце на міжнародній арені та на місце ключового гравця в міжнародних відносинах, яке вона колись мала, але загубила внаслідок хижацьких загарбницьких дій європейських колоніальних держав, і Сполучених Штатів, і Японії, і Росії, зокрема. І Китай через це відчуває певний ресентимент щодо своєї історії і як би він хотів змінити цю історію. Частково ідеологія Комуністичної партії Китаю спрямована на відродження цього великого провідного місця Китаю в міжнародних відносинах”, — розповів Єфремов.
Відповідно, якщо Китай посідає провідне перше місце стосовно всіх інших країн, зокрема Сполучених Штатів, Росії належить якась другорядна роль у цій потенційній ієрархії.
“Хоча на поточному етапі Китай офіційно дотримується пієтету щодо російського керівництва. Якщо подивитися, як Сі Цзіньпін формулює свої думки про китайську дипломатію в сучасну епоху, то там зазначено три великі сили, три великі країни, з якими Китай хоче розвивати партнерство на рівних на цьому етапі. Що буде в майбутньому — ситуація покаже. На цьому етапі три такі країни Сполучені Штати, Європейський Союз і Російська Федерація. Тобто наразі Китай ставиться до Росії з певною прихильністю або пієтетом. Це не означає, що ситуація не зміниться в майбутньому, але поки що китайська влада розцінює Росію як майже рівноправного, трохи нижчого партнера стосовно себе”, — сказав експерт.
Він акцентував, що у Китаю немає залежності від російських енергоресурсів. Пекін реалізує свою збалансовану політику щодо джерел отримання сировини, зокрема енергетичної для своєї економіки, і намагається не потрапити в жодному разі в залежність від однієї країни.
“У Китаю є сильна позиція на перемовинах, і в Китаю є інтерес, скориставшись ситуацією, отримати якомога більше прибутку за рахунок того, що Росія загнала себе в таке невигідне становище”, — резюмував Дмитро Єфремов.
Читайте також: Чи може Китай вплинути на співпрацю Росії та Північної Кореї — думка
Нагадаємо, російський “Газпром” повідомив про добові рекорди з постачання газу до Китаю. Водночас, як повідомляє газета The New York Times, Піднебесна збільшує свій експорт до РФ. І він уже настільки сильний, що цього літа китайські будівельники побудували склади і 20-поверхові офісні вежі на кордоні. Китай заробляє на Росії.