За останні два роки помітно зблизилися два диктатори — Володимир Путін і Кім Чен Ин. Висновок з цього приводу зробила віцепрезидентка American Global Strategies Еллісон Хукер. За її словами, така дружба веде до того, що Китай втрачає вплив на двох своїх, можливо, найважливіших сусідів. Політолог, експерт-міжнародник Максим Несвітайлов вважає такі висновки сумнівними. Про це він сказав сьогодні, 7 березня, в ефірі телеканалу FREEДОМ.
“Те, що Північна Корея в принципі існує як держава, — це на 90% заслуга КНР. Вони перебувають як у матеріальній, так і в технічній залежності. По суті, КНДР — це китайська Білорусь. Приблизно так. Якщо зараз будувати якісь теорії, що Лукашенко в обхід Москви може з кимось будувати, з тим же Китаєм, взаємини. Це приблизно на такому ж рівні. Навіть мені здається, ще й більше. Безпосередньо контакти відбуваються з дозволу Сі Цзіньпіна, але абсолютно немає якоїсь співпраці, яка була б в обхід Китаю або якимось чином суперечила його інтересам”, — пояснив Несвітайлов.
Також політолог прокоментував інформацію, що Китай посилює риторику щодо Тайваню. В урядовій доповіді, яку було представлено на відкритті Всекитайських зборів народних представників, замість формулювання “мирне возз’єднання” з’явилося “возз’єднання”. Водночас наголошується, що КНР хоче бути твердою в цьому питанні. На думку Несвітайлова, це може свідчити про назрівання воєнного конфлікту.
“Китай зараз дивиться на ситуацію, яка розгортається. Уявімо, що ми займаємо місце Сі Цзіньпіна, який претендує безпосередньо на возз’єднання з Тайванем, шукає для цього сценарії та варіанти, то коли буде краще вікно можливостей, ніж зараз для цього процесу? У США — політична криза, громадянський дуже серйозний розкол, Америка не в змозі проголосувати за пакет допомоги для України, Ізраїлю і Тайваню, не в змозі контролювати води Південно-Китайського моря, як вони намагаються це робити, щоб Китай його повністю не завоював і не зробив внутрішніми водами своєї держави. А Китай над цим дуже активно працює і має серйозні успіхи. Це буде серйозний момент, який стосуватиметься торгівлі в регіоні та безпеки. Тому такий варіант не потрібно виключати. Виходячи з такої логіки, Китаю потрібно не просто думати, а й активно готуватися до цієї операції якнайшвидше, якщо вони планують незабаром захопити Тайвань”, — каже експерт-міжнародник.
Читайте також: Пекін влаштовує продовження війни РФ проти України — завдання “миротворчого турне” спецпредставника Китаю назвав Осипенко
Нагадаємо, експертка з питань Східної Азії, магістерка зовнішньої політики Наталія Плаксієнко-Бутирська висловила думку, що Китай активізувався в питанні війни Росії проти України, але він сьогодні не на справедливому боці миру. В активізації Пекіна вона бачить кілька причин, зокрема й запрошення Китаю до участі в Глобальному саміті миру, який Швейцарія погодилася організувати на прохання України.