В Офісі президента України нагадали, що діалог із Росією можливий після виведення російських військ із української території. А також після виплати репарацій та покарання військових злочинців. Там вважають, що Росії лише потрібна пауза, щоб накопичити озброєння та підготувати нових мобілізованих, у відновленні миру Москва не зацікавлена, інформує FREEДОМ.
Спочатку вихід із зернової угоди, а тепер відступ із Херсона, єдиного обласного центру, який росіянам удалося захопити за 8 місяців повномасштабної війни. І перший, і другий крок — сигнали про слабкість Росії, кажуть політологи.
“Росія спочатку показово вийшла із зернової угоди, почала її дуже гостро критикувати, а потім через 4 дні, по суті не отримавши нічого натомість, була змушена до неї повернутися, якоюсь мірою поставивши себе на посміховисько як усередині країни, так і на світовому ринку, і це теж свідчить про слабкість Російської Федерації”, — зазначив керівник Центру політичних досліджень Ярослав Божко.
За оцінками деяких експертів, поспішний відступ росіян на півдні України не лише військова необхідність, а й демонстрація Заходу, мовляв, Росія зробила черговий, так званий, “жест доброї волі” і нібито готова до переговорів. В Офісі президента України цьому не вірять.
“Спроба виторгувати фіктивні переговори для Росії, а насправді зафіксувати ультимативні вимоги — це або спосіб “зафіксувати” хоча б якісь територіальні придбання, або спосіб отримати на кілька місяців оперативну паузу, щоб провести перегрупування, натренувати мобілізованих та продовжити атакувати наші території, або відстрочити неминучу і відтягнути поразку у війні, намагаючись пограти у ті чи інші шантажі далі”, — сказав радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк.
На яких умовах можливі переговори з Росією днями вкотре нагадав президент України Володимир Зеленський.
“Ще раз: відновлення територіальної цілісності, повага до Статуту ООН, відшкодування всіх збитків, завданих війною, покарання кожного військового злочинця та гарантії, що це не повториться, це абсолютно зрозумілі умови”, — заявив глава Української держави.
Умови, на які Росія поки що погоджуватися, не готова. На думку політологів, у Кремлі не втрачають надії повторити в Україні “грузинський сценарій”.
“Росія зараз дуже хоче переговорів, але треба розуміти, що їхні переговори — це бажання піти “грузинською стежкою”, яку вони пройшли у 2008 році. Там був чіткий сценарій: агресія, Захід втручається, виступає миротворцем, Росія погоджується на мир, але захоплює частину території Грузії, Грузія при цьому зберігає незалежність”, — зазначив політолог Андрій Миселюк.
Вперше про мирні переговори українська та російська сторона заговорили ще у березні 2022 року у Стамбулі. Тоді учасники домовилися про зразковий зміст двох документів.
Перший із них припускав, що Україна погодиться на нейтральний статус і відмовиться від розміщення іноземних баз на своїй території, але натомість отримає гарантії безпеки від Заходу. Другий договір стосувався взаємної поваги культур, у якій торкалися, зокрема мовного питання.
Відразу після закінчення переговорів російська армія пішла з Київської та Чернігівської областей, а Україна дізналася про звірства російських окупантів на цих територіях. Переговорний процес остаточно затих. Хоча навіть після цього президент Зеленський неодноразово заявляв, що готовий до прямих переговорів з Путіним.
“Я готовий до прямих переговорів, якщо серйозне питання завершення війни, а не просто “бла-бла-бла”. Я не змінюю свою позицію, тому що вважаю, що в Російській Федерації говорити нема з ким, окрім цієї людини, а в нас війна конкретно з Російською Федерацією”, — наголосив президент.
Наразі жодних передумов до зустрічі Зеленського та Путіна немає. Щобільше, політологи впевнені, що російський президент хотів би схилити до переговорів не офіційний Київ, а Захід: отримати особисті гарантії безпеки та переконатися, що йому нічого не загрожує.
“Росія хоче поторгуватися зі США на глобальному рівні і не лише на тему України, війни, а на тему в цілому. Путін хоче, щоб йому надали гарантії безпеки для Росії. Хоча насправді це гарантії безпеки Путіна. Там хочуть отримати переконання, що Росія ніколи не буде демократизована, що Захід нічого не робитиме для захисту прав людини в Росії, що заплющить очі на всі злочини російського режиму”, — сказав Ярослав Божко.
За словами джерел, близьких до Кремля, на яких посилається заборонене в Росії опозиційне видання “Медуза”, переговорні позиції Путіна з початку війни не змінюються. Він упевнений, що українська влада має як мінімум визнати Донбас і Крим російською. Україна, як заявив Офіс президента, у цій війні має намір відновити свої кордони від 1991 року, коли здобула незалежність.
Читайте також: Путіна треба дотиснути, — політолог про стратегію України у переговорах із РФ (ВІДЕО)
Нагадаємо, сьогодні, 11 листопада, стало відомо, що Збройні сили України зайшли до Херсона. Місцеві жителі виходили на вулиці з українськими прапорами в очікуванні українських захисників.
Читайте також: Просування ЗСУ на півдні обговорили під час Ставки верховного головнокомандувача, — деталі