На окупованих територіях Донецької та Луганської областей росіяни збільшили кількість в’язниць. Це пов’язано з трьома основними причинами. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів директор громадської організації “Інститут стратегічних досліджень та безпеки”, засновник “Східної правозахисної групи” Павло Лисянський.
Він зазначив, що на нині окупованих частинах Донецької та Луганської областей і до 2014 року було чимало пенітенціарних установ.
“Там було 20% місць позбавлення волі від усієї їхньої чисельності в Україні”, — сказав Лисянський.
Нинішнє збільшення в’язниць пов’язане з кількома причинами.
По-перше, у в’язницях перебувають не тільки українські громадяни, а й росіяни з числа окупантів. Наприклад, дезертири та ті, хто відмовляються виконувати накази командування.
“Їх величезна кількість, їх просто ніде утримувати”, — додав правозахисник.
По-друге, окупанти розуміють, що не можна концентрувати величезну кількість ув’язнених у місцях позбавлення волі, тому що це провокуватиме бунти.
“Плюс велика концентрація проукраїнськи налаштованих людей впливатиме на поширення проукраїнської ідеології. ФСБ дала команду “Росгвардіі” посилати “агентів” у черги по воду, по ліки, щоб слухати та припиняти критичні розмови про окупаційний уряд, про диктатора Путіна і так далі. Тобто вони намагаються припинити критику влади навіть у чергах, у публічних місцях, не кажучи вже про місця позбавлення волі. Тому в місцях позбавлення волі вони намагаються ізолювати проукраїнськи налаштованих людей, щоб вони не поширювали свої погляди”, — розповів Лисянський.
“Крім того, якщо, приміром, дезертирів тримати разом із проукраїнськи налаштованим населенням, то це будуть постійні конфлікти, що також може призвести до бунту”, — додав він.
Щоб розділити людей у в’язницях, окупанти використовують радянську систему ГУЛАГу — створюють на тимчасово окупованих територіях розгалужену систему таборів.
Ув’язнених також використовуватимуть як робочу силу, зокрема й для військових цілей. Адже на тимчасово окупованих територіях зараз брак робочої сили.
“І ось вони знайшли такий вихід. Перше — щоб придушити проукраїнськи налаштоване населення, таких людей будуть поміщати в інші місця позбавлення волі, які будуть жорсткішими, ніж ті, де вони утримують кримінальників. Друге — величезна кількість дезертирів, їх теж необхідно десь утримувати. І третє — використання цієї робочої сили для задоволення потреб окупаційної влади”, — резюмував Павло Лисянський.
Читайте також: Населення — на межі: про смерті окупантів на ТОТ розповів правозахисник