Керівник української сторони Спільного центру з контролю і координації припинення вогню (СЦКК) Олександр Апполонов спеціально для телеканалу “Дом” розповів про ситуацію на лінії дотику. Він поділився інформацією про грубі порушення з боку РФ 11 і 12 вересня і назвав причини таких дій незаконних збройних формувань (НЗФ).
Також полковник зазначив, що Україна постійно спрямовує ноти стурбованості до ОБСЄ і дотримується обумовлених домовленостей на Донбасі. Порушення ж російської сторони, за словами Апполонова, зростають в геометричній прогресії.
– Незаконні збройні формування 11-12 вересня значно посилили обстріли на Донбасі, в результаті чого були поранені та вбиті декілька українських військових. Які це були порушення, і які є втрати з нашого боку?
– На жаль, збройними формуваннями Російської Федерації систематично грубо порушуються досягнуті домовленості. Напевно, існує така політична воля зневаги до умов Мінських домовленостей і умов, які були укладені в 2020 році (про режим припинення вогню, – ред.). Прикладом цього є події, які відбулися 11 і 12 вересня.
За ці дві доби четверо військовослужбовців загинули, 15 були поранені. Загалом за дві доби збройними формування Російської Федерації здійснено 47 обстрілів із застосуванням мінометів калібру 82 і 120 мм, артилерії калібру 122 мм, протитанкових ракетних комплексів, стрілецької зброї та інших засобів ближнього бою. На мою думку, це обумовлено початком активної фази стратегічних навчань “Захід-2021”, і початком проведення виборів до Держдуми Росії із залученням цивільного населення, яке отримало паспорти Російської Федерації, та яке проживає на окупованих територіях Донецької та Луганської областей. Ще одним фактором, на мою думку, також є спроби показати людству міць своїх незаконних збройних формувань шляхом проведення деяких акцій гібридної війни. Це все супроводжується і застосуванням ЗМІ як Російської Федерації, так і інтернетвидань, які діють на окупованих територіях Донецької та Луганської областей.
За результатами злочинних дій збройних формувань Російської Федерації, українською стороною Спільного центру з контролю та координації (СЦКК) за дотриманням режиму припинення вогню була підготовлена офіційна нота до глави місії ОБСЄ, в якій було зазначено про подальше недопущення порушення режиму припинення вогню, обумовлена занепокоєнням щодо пасивності Спільної моніторингової місії ОБСЄ під час цих злочинних дій з боку збройних формувань Російської Федерації.
Тільки протягом цих двох діб ми в оперативному режимі направили 109 нот за фактом порушення (режиму припинення вогню, – ред.), загибелі та поранення наших військовослужбовців. Збройні сили залишають за собою право, в разі загрози життю і здоров’ю військовослужбовців, застосовувати адекватну зброю з відповідними наслідками.
– Як дотримується домовленостей про режим тиші українська сторона?
– Навіть звіт, який ми отримуємо щодня від Організації безпеки співробітництва в Європі (ОБСЄ), протягом 11-12 вересня не виявив порушень режиму припинення вогню на лінії відповідальності “Північ”. Це говорить про те, що Збройні сили дотримуються (режиму тиші, – ред.), навіть незважаючи на те, що в операційній зоні операції Об’єднаних сил розташовано 20 камер ОБСЄ, а на тимчасово окупованих територіях – шість камер. Таке ж нерівномірне співвідношення використання патрулів і безпілотних літальних апаратів ОБСЄ.
Навіть у цьому порівнянні є факти, які підтверджують, що Збройні сили України дотримуються досягнутих домовленостей.
– Це були одні з наймасштабніших обстрілів з 2015 року?
– Я тут з 2016 року. Я гарантую, що такого не було, навіть коли росіяни були з такими втратами.
Коли були втрати в 57-й бригаді щодо Причепилівки, ми протягом 45 хвилин відправили шість нот до ОБСЄ. ОБСЄ зараз звелося до ролі поштової скриньки. Коли був 2016-2018 рік, тут представником ОБСЄ був Олександр Хуг. Я виходив на нього безпосередньо, говорив, що відбувається обстріл, а та сторона ніяк не реагує. Він дзвонив безпосередньо в регіональний офіс ОБСЄ, який розташовувася в Донецьку та Луганську. Говорив, щоби СЦКК вплинув якось.
Друге питання – легітимність СЦКК “ДНР.” Згідно з Мінськими домовленостями, СЦКК “ДНР” не існує. І СЦКК “ЛНР” теж не існує. Є російська сторона, є українська сторона. Про ці дві організації ніякої мови бути не може.
Мандат ОБСЄ написаний так, що вони 24/7 проводять контроль. Але коли був підрив машини в 2018 або 2019 році, патруль ОБСЄ їхав виключно по асфальтованих дорогах, тільки в світлий час доби.
Таких зухвалих застосувань озброєння з боку збройних формувань Росії я не пам’ятаю протягом останніх п’яти років. Йдеться не про наші втрати, а зухвале застосування засобів ураження.
– Коли востаннє було подібне загострення?
– Я впевнено можу сказати, що протягом останніх п’яти років такого зухвалого застосування засобів вогневого ураження з боку збройних формувань Росії я не пам’ятаю. Навіть якщо ми подивимося минулий рік, липень 2020 року – після укладення угод про режим припинення вогню, до Нового року, було більш-менш спокійно. НЗФ дотримувалися режиму припинення вогню. Але на початку цього року, травень, червень – обстріли зростають в геометричній прогресії.