Казахстану притаманна політика багатовекторності, а не слідування курсу однієї країни — розбір експерта

Прапор Казахстану. Фото: 24.kz

Можливість швидко дистанціюватися від Росії для країн Центральної Азії є міфом, проте вони роблять ставку на політику багатовекторності. Про це сьогодні, 23 травня, у прямому ефірі телеканалу FREEДОМ сказав фахівець із питань безпеки у Центральній Азії Рустам Бурнашев.

Він зазначив, що Росія для держав Центральної Азії є неминучим партнером насамперед через географічне положення.

“Україна може порушувати питання: Україна — це Європа, і Україна йде повністю від Росії до європейського простору. У нас такого “європейського простору” просто немає. Ми економічно, ідеологічно замкнуті у нашому регіоні, який є абсолютно закритим”, — пояснює гість ефіру.

Водночас він наголошує, що це аж ніяк не означає дотримання курсу якоїсь однієї країни.

“У Казахстані ми дотримуємось політики багатовекторності. Ми маємо свої національні інтереси. Ми не передбачаємо проведення політики в курсі однієї країни. Тим більше — підпорядкування політиці якоїсь однієї країни. Росія для Казахстану та інших країн Центральної Азії — неминучий партнер. При цьому ми маємо свою політику, своє розуміння процесів у світі”, — коментує фахівець з питань безпеки в Центральній Азії.

Бурнашев підкреслив, що Казахстан, зокрема, суворо дотримується норм міжнародних відносин, закріплених після Другої світової війни.

“Це питання невтручання у внутрішні справи та непорушність кордонів, що сформувалися після Другої світової війни на європейському та євразійському просторі. У цьому плані в заяві, наприклад, [президента Казахстану Касима-Жомарта] Токаєва про те, що Казахстан не готовий і ніколи не визнаватиме квазідержавних утворень, не було нічого нового… Цієї позиції Казахстан дотримувався завжди. Та сама позиція пов’язана і з тим, що Казахстан висуває власну символіку, власне прочитання того ж самого Дня перемоги та багатьох інших подій”, — констатував Рустам Бурнашев.

Читайте також: Росія поки що не втрачає вплив у Центральній Азії — основні індикатори назвав Пойта

Раніше повідомлялося, що Пекін посилює вплив у Центральній Азії. Після розпаду СРСР регіон традиційно вважався сферою інтересів Москви. Тепер її витісняє Китай, пропонуючи центральноазіатським країнам привабливі гранти та вигідні проєкти. Про 3,8 млрд дол. підтримки для країн Центральної Азії та розвитку інфраструктурних проєктів в обхід Росії заявив глава КНР Сі Цзіньпін за підсумками першого саміту Китай — Центральна Азія. У ньому брали участь лідери Казахстану, Киргизстану, Таджикистану, Туркменістану та Узбекистану. Між ними й розподілять китайську фінансову допомогу.

Читайте також: Китай де-факто починає контролювати російські території, — Фесенко про посилення залежності РФ

Прямий ефір