Кая Каллас, яка критикує РФ, може очолити дипломатію ЄС: що це означає для України, розповіла політологиня

Кая Каллас. Фото: gettyimages.com

Для України буде дуже добрим знаком, якщо Кая Каллас, яка подала у відставку з посади прем’єра Естонії, очолить дипломатію ЄС. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловила докторка політичних наук, професорка Ольга Брусиловська.

“Якщо дійсно Каллас стане верховним представником ЄС із зовнішньої та безпекової політики, для України це буде дуже добрим знаком. Це буде знаком того, що наші відносини на наступні 5 років будуть розвиватися стабільно”, — сказала вона.

На думку Брусиловської, вибір у бік Каллас ґрунтувався на професійних якостях, оскільки в Європейському Союзі професіоналізм цінується понад усе.

“І Кая Каллас довела, що вона здатна керувати таким складним організмом, як Європейський Союз. Вона була вкрай активна попередні роки, і її дуже добре знають. У неї хороша репутація, яку дещо, я б сказала, підриває те, що дуже багато офіційних осіб у Європейському Союзі вважають її занадто антиросійською. Тут є якийсь такий парадокс, тому що для посади високого представника потрібна все-таки людина, яка вміє домовлятися. І ось ця якість превалювала, я б сказала, під час вибору Борреля, який зараз посаду обіймає. Він відомий як людина поміркованих поглядів, яка намагатиметься домовитися з будь-ким, з ким треба буде домовлятися”, — сказала політологиня.

Вона зазначила, що Кая Каллас вважається занадто прямолінійною для політика такого високого рівня, і тому, те, що її призначать на цю посаду — це передбачається, але це на сьогодні не є фактом.

“Я б хотіла на цьому наголосити, що все-таки в Європейському Союзі є досить складна процедура висунення на такі посади. Там, як таких, виборів немає. Високий представник призначається Європейською Радою, але він має бути призначений Європейською Радою консенсусу, тобто всі за це мають бути. І от як тут вийде, ми ще не можемо сказати сьогодні зі стовідсотковою впевненістю. Ми можемо сподіватися на те, що в нас усе-таки буде ця посада обрана, оскільки, на відміну від Борреля, в неї є свої ідеї, і я думаю, що на цій посаді вона буде ці ідеї просувати. Частина з них безпосередньо стосується і російської агресії проти України, що для нас найбільш важливо”, — сказала Брусиловська.

Політологиня вважає, що висунення саме естонки на цю посаду — це знак того, що ЄС розуміє, що в чомусь був неправий щодо своєї політики щодо Росії, був занадто м’яким, занадто поступливим й сподівався, що можна домовитися.

“Якщо Каллас усе-таки обійме посаду, це буде знаком того, що Європейський Союз готовий до нового етапу політики щодо Росії. Тут не йдеться про Україну, а все-таки йдеться саме про Росію”, — сказала Брусиловська.

Вона нагадала також, що зараз у європейських колах постійно мусують питання про те, наскільки реальним є вторгнення Росії в одну з країн Балтії.

“І тому, знову-таки, якщо естонка обіймає посаду людини, яка відповідає за безпекову політику всього Євросоюзу, то це дуже добрий знак для країн Балтії, які хочуть упевненості в завтрашньому дні, що якщо таке вторгнення почнеться, то Європейський Союз і НАТО не залишаться осторонь”, — сказала політологиня.

Читайте також: Кая Каллас залишає посаду прем’єр-міністерки Естонії, щоб очолити дипломатію ЄС

Раніше повідомлялося, що лідери 27 країн-членів Європейського Союзу погодили нове керівництво ЄС на п’ять років. Урсула фон дер Ляєн продовжить очолювати Єврокомісію. Президентом Європейської Ради затверджений Антоніу Кошта, який донедавна був очільником уряду Португалії. А керівницею дипломатичної служби ЄС, тобто верховним представником Європейського Союзу з безпеки та зовнішньої політики, стане Кая Каллас.

Прямий ефір