Катування та вербування ув’язнених у Чечні: ексклюзив FREEДОМ (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

У розпорядженні редакції телеканалу FREEДОМ опинилися документи з поштової скриньки Адвокатської палати Чеченської Республіки. Вміст листування вказує, зокрема, на системні тортури, порушення законних процедур та корупцію у Чечні.

Окрім правової діяльності, ця адвокатська організація обслуговує юридичні інтереси чеченських еліт. Вивчені офіційні документи демонструють кричущі випадки порушення прав людини як у Чечні, так і в Росії. Про це мало говорять на федеральних каналах.

“Питання слідчого: вам на огляд надається протокол вашого допиту як свідка. Даний протокол записано з ваших слів? Відповідь: Підписи в протоколі мої, але пояснення я не давав. Мене змусили підписати цей протокол під тортурами з 14 по 17 листопада 2020 року співробітниками ФСБ Росії, які мене затримали у Москві та доставили до Грозного. Допитували вже на території Чеченської Республіки”, — йдеться в одному із документів.

В іншому документі описується випадок, коли чоловік просить про припинення кримінальної справи, за якою йде обвинуваченим. У клопотанні він зазначає, що слідство триває понад 5 років, хоча за російськими законами термін навіть особливо складних розслідувань не може перевищувати 12 місяців.

“Органи попереднього слідства необґрунтовано і незаконно залучили мене як обвинуваченого (статус свідка було змінено за кілька днів до закінчення попереднього слідства), хоча жодного доказу в справі немає”, — йдеться у документі.

“Механізм дії наступний — співробітники, особливо оперативники, оперативники силових органів, вони виходять на зв’язок просто як у дику, забираючи людину зі свого будинку та з місця роботи. Три дні їх катують струмом, побиттям, голодомором. Ось це відбувається і в результаті вимагають якихось підписів. І це пов’язано не лише з політикою, але й з певним отриманням вигоди для співробітників силових органів”, — розповідає ексюрист південно-кавказької філії “Команда проти катувань” Абубакар Янгулбаєв.

За словами правозахисника, адвокатська палата Чеченської Республіки повністю підконтрольна кадировському угрупованню. Саме бойовики Кадирова керують поліцією, судами, прокурорами на користь особисто Рамзана Кадирова та його корупційного оточення. Особлива увага приділяється справам з політичних мотивів чи тим, у яких є економічний інтерес бойовиків.

“Основні бенефіти та профіт отримують силовики у частині нагород, заслуг та решти. І я в жодному разі не можу нічого сказати про те, що адвокатура у Чечні має якийсь вплив”, — каже ексюрист.

Зі змісту матеріалів, які опинилися у розпорядженні телеканалу FREEДОМ, стає ясно, що в Росії триває кампанія з вербування ув’язнених для участі у війні проти України. А прохання про помилування стає для злочинців лазівкою для виходу на волю. Але живими з України повертаються мало хто.

“Усвідомлюю, що присвятивши більшу частину свого життя військовій службі (з 2008 року до 2018 року), але вчинивши за дурістю злочини, я виявився позбавленим можливості здійснювати на професійній основі захист інтересів у Росії. Водночас готовий виконувати завдання у кризових регіонах, зокрема на території України у складі будь-яких збройних формувань. При ухваленні рішення про помилування також прошу врахувати мій службовий та бойовий досвід”, — йдеться в одному із документів.

Також у документах йдеться про створення інструкцій щодо правових аспектів мобілізації для російських адвокатів. Ці нові правила мають виключити помилки військкоматів та підвищити ефективність набору громадян Росії для відправки на війну проти України. Проте Київ готовий до нової російської агресії, і будь-який воєнний крок режиму Путіна отримає впевнену відсіч українського народу та армії.

Читайте також: Репресії у РФ та Білорусі за антивоєнну позицію: нові дані (ВІДЕО)

Прямий ефір