25 січня в Нью-Йорку проходило засідання Ради безпеки ООН, яке ініціювала Росія через авіакатастрофу Іл-76 у Білгородській області. Представники України та представники РФ зробили заяви, але будь-якої резолюції Радбезом ООН ухвалено не було.
24 січня 2024 року російський військово-транспортний літак Іл-76 розбився за кілька кілометрів від села Яблонове Бєлгородської області, недалеко від кордону з Україною.
Міноборони і МЗС РФ заявили, що на борту перебували 6 членів екіпажу, 3 співробітників військової поліції і ще нібито понад 60 полонених українських військовослужбовців. Повідомляють, що всі вони загинули. Росіяни назвали подію “терактом” і звинуватили в усьому Україну.
Київ офіційно не підтвердив ані збиття літака, ані те, що українські військовополонені мали летіти саме в ньому.
Що відомо про катастрофу Іл-76 у Бєлгородській області
Після авіакатастрофи російські силовики опублікували відеозаписи, на яких можна побачити отвори на вцілілому уламку літака, типові для ураження зенітно-ракетним комплексом. Очевидці також поширили відеозаписи дій ППО в зазначеному районі. Росія звинуватила Україну у знищенні літака.
У Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України підтвердили, що 24 січня планувався обмін полоненими. Однак заява про те, що на борту перебували українські полонені, не отримала підтвердження в розвідувальних даних. У ГУР повідомили, що Україна не була проінформована про кількість транспортних засобів, маршрути і форми доставки полонених. Відомо, що доставка полонених здійснюється як авіаційним, так і залізничним та автомобільним транспортом.
Президент України Володимир Зеленський заявив, що російська сторона грає з життями українських військовополонених і закликав провести міжнародне розслідування.
Російський президент Володимир Путін заявив, що протиповітряна система РФ не могла збити свій літак. Слідчий комітет Росії опублікував низку відео з місця катастрофи Іл-76 у Бєлгородській області, показавши кілька фрагментів невпізнаних тіл із татуюваннями, а також документи людей, які нібито перебували на борту літака.
Як пише німецьке видання Deutsche Welle, заступниця постійного представника України при ООН Христина Гайовишин на засіданні Ради безпеки 25 січня заявила, що Київ не був проінформований про тип транспорту, яким Росія нібито перевозила військовополонених.
“Уже одне це може свідчити про умисні дії Росії, спрямовані на те, щоб поставити під загрозу життя і безпеку полонених”, — сказала представниця України.
Крім того, Христина Гайовишин заявила, що якщо інформація про військовополонених на борту Іл-76 підтвердиться, то це буде “серйозним порушенням норм міжнародного права з боку Росії”. Також це можна буде розцінювати, як “перший випадок використання Росією живого щита в повітрі” для прикриття транспортування зброї, підкреслила вона.
Заступник представника РФ в ООН Дмитро Полянський на засіданні Радбезу ООН заявив, що Іл-76 був нібито збитий із комплексу ППО західного виробництва, і українське керівництво нібито “знало про маршрут і спосіб транспортування полонених до місця заздалегідь узгодженого обміну”.
“Уся інформація, яку ми маємо в своєму розпорядженні на сьогоднішній день, показує, що ми маємо справу з навмисним, умисним злочином”, — сказав Дмитро Полянський.
Заступник генерального секретаря ООН з політичних питань і питань миробудівництва Розмарі А. ДіКарло заявила, що організація наразі не в змозі перевірити всі обставини катастрофи.
“Ми розуміємо, що і Росія, і Україна проводять окремі розслідування інциденту, і Україна закликала до міжнародного розслідування. Організація Об’єднаних Націй не в змозі перевірити ці повідомлення або обставини катастрофи”, — сказала Розмарі А. ДіКарло.
Водночас Розмарі А. ДіКарло закликала не зупиняти процес обміну військовополоненими між Україною та Росією.
Речник делегації Міжнародного комітету Червоного Хреста в Україні Олександр Власенко в ефірі Радіо Свобода заявив, що якщо внаслідок катастрофи Іл-76 є загиблі українські полонені, то їхні тіла Росія має повернути в Україну.
“Тіла загиблих повинні повертатися якомога швидше. Ми беремо в цьому певну участь – в обміні тілами між Російською Федерацією та Україною. Якщо є загиблі внаслідок цієї авіакатастрофи, то їхні тіла мають бути повернуті”, — сказав Олександр Власенко.
Україна наполягає на огляді місця катастрофи літака Іл-76 незалежними міжнародними експертами. Уповноважений Верховної ради з прав людини Дмитро Лубінець звернувся до ООН і Міжнародного комітету Червоного Хреста із закликом провести огляд місця катастрофи.
“Україна вимагає прозорого міжнародного розслідування щодо падіння літака Іл-76”, — написав Лубінець у соціальній мережі Facebook.
Думки експертів
Чи могли українські військовополонені бути на борту збитого Іл-76? Які є версії причин катастрофи? І як Росія використовує катастрофу Іл-76 у своїх пропагандистських цілях? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:
- Михайло Подоляк, радник керівника Офісу президента України;
- Владислав Селезньов, військовий експерт;
- Костянтин Криволап, авіаційний експерт і аналітик;
- Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив”;
- Денис Попович, військовий оглядач.
МИХАЙЛО ПОДОЛЯК: Росія відкидає незалежне розслідування
— Необхідно критично осмислювати і сприйняти цю катастрофу не через призму інформаційної кампанії, яку так істерично веде Кремль. Потрібно оцінити, що було сказано на різних майданчиках. Так, президент України запропонував провести міжнародне розслідування, щоб зрозуміти, що насправді сталося, хто справді перебував на борту або що перебувало на борту цього літака, яка була його траєкторія.
Але ми бачимо реакцію Росії. Будь-які пропозиції про зовнішню присутність при розслідуванні вона категорично відкидає. Це стосується не тільки Іл-76, а й будь-яких злочинів, які вона скоює, в тому числі на своїй території. Тому що немає зовнішнього доступу, неможливо перевірити події, що відбуваються на території Росії.
Тому порада — критично ставитися до будь-яких заяв Росії. Яке ключове завдання для Росії сьогодні? Це прибрати ефективні системи протиракетної протиповітряної оборони від лінії фронту, щоб РФ могла безкарно використати тактичну або стратегічну авіацію для атаки по території України.
Друге їхнє завдання — відволікти увагу від власного обсягу воєнних злочинів, і сказати, що війна — це щось таке двостороннє, де є порушення конвенції з двох сторін і так далі.
Президент України чітко каже: перше — ми все-таки спробуємо через Головне управління розвідки і СБУ отримати хоч якусь інформацію про те, що там усе-таки сталося, хто перебував у цьому літаку або що перебувало в цьому літаку. І друге — давайте проведемо міжнародне розслідування. Тоді, власне, багато питань було б знято.
ВЛАДИСЛАВ СЕЛЕЗНЬОВ: Наші емоції та паніка — на руку противнику
— Російська інформаційна агресія в контексті гібридної війни є вельми важливим і дієвим чинником впливу на уми наших співгромадян. Безумовно, це пов’язано з просуванням російської пропаганди і тез про те, що на борту Іл-76, який впав, були українські полонені.
Раціонально вчинили представники Координаційного центру з обміну, які зустрілися з членами сімей полонених українських військовослужбовців для того, щоб обговорити наявну в них інформацію. Вкрай важливо постійно взаємодіяти на цьому рівні.
Ми маємо розуміти, що емоційна складова в цьому процесі точно не сприятиме детальному розслідуванню причин та умов, які призвели до падіння Іл-76. І ми поки що остаточно точно не впевнені в тому, що на борту цього військово-транспортного літака перебували українські військовополонені.
Важливо насамперед спиратися на ті повідомлення, які постійно озвучують представники українських спецслужб та офіційної влади, і не піддаватися паніці. Саме на нашу паніку розраховує противник.
КОСТЯНТИН КРИВОЛАП: Іл-76 — це основний транспортний літак ПКС РФ
— Іл-76 — це основний транспортний літак ПКС Росії. За радянських часів на заводі в Ташкенті було зроблено десь 900 таких літаків. Частина їх пішла на експорт, а інша частина залишилася в республіках Радянського союзу після розвалу. Безпосередньо у ВКС Росії літаків Іл-76 перед початком повномасштабного вторгнення в Україну було 120.
Була версія, що на цьому Іл-76 перевозили ракети С-300. Судячи з розгрому уламків, є таке відчуття, що детонація все таки була вторинна під час вибуху на місці. Іл-76 — це основний літак, на якому все перевозиться, зокрема, з Ірану.
Екіпаж звичайного транспортного літака Іл-76 — це 6-7 осіб, залежно від кількості людей, які займаються вантажно-розвантажувальними роботами. Це надійна машина, яка займається рутинними операціями. У Іл-76 близько 20% невиробленого ресурсу. Тому там, якщо не враховувати якісь специфічні метеоумови, не такі високі вимоги до екіпажу.
ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО: Очевидно, що на борту були тільки члени екіпажу
— Росіяни намагаються зі збитого Іл-76 створити певний прецедент, щоб не просто звинуватити Україну в тому, що вона збила літак, а й, окрім усього іншого, дестабілізувати обстановку в країні за допомогою заяви про те, що на борту були українські військовополонені.
Російська сторона так і не представила жодного тіла українського військовополоненого, який міг умовно загинути під час цієї катастрофи.
Літак Іл-76 мав, за заявами Міністерства оборони РФ, перевозити військовополонених у Бєлгород для подальшого обміну. Тоді чому він не на посадку заходив, а злітав із Бєлгорода і рухався зовсім в іншому напрямку? Літак залишав місто.
На відео, яке потрапило у відкриті джерела, не зафіксовано десятків тіл, розкиданих по полю на місці падіння Іл-76. І це дуже важливий момент, оскільки всі ми прекрасно пам’ятаємо перші кадри з місця падіння МН17, збитого російським ЗРК “Бук” у 2014 році в Донецькій області.
Літак Євгена Пригожина набагато менший, ніж Іл-76 і з невеликою кількістю пасажирів. Перші кадри з місця падіння цього бізнес-джета демонстрували не лише зруйнований фюзеляж, а й тіла загиблих. Де тіла і чому Росія їх не показує?
Міністерство оборони РФ зробило офіційну заяву в спробі дискредитувати Україну. Але на літаку, я більш ніж упевнений, не було ніяких військовополонених.
Крім того, 3 конвоїри на 65 військовополонених, як заявляють у МО РФ, — це не за статутом. За правилами, на 65 військовополонених мало бути не менше 25 конвоїрів.
Перевезення конвойованих на літаку — це найнебезпечніший захід, оскільки є ризик бунту, придушення конвоїрів і захоплення літака з подальшим його перегоном, наприклад, в Україну. Усе вказує на те, що Росія поширює фейк.
Я маю надію, що Російська Федерація побоїться скоїти настільки масштабний військовий злочин із підготовкою сфабрикованих речових доказів. Адже вони можуть просто вбити 65 наших військовополонених і видати їх за нібито загиблих під час цієї катастрофи. Але я сподіваюся, вони побояться це зробити.
Якщо ми говоримо про будь-яких свідків, то місцеві жителі повинні були бачити ці десятки тіл загиблих. Але ніхто їх не бачив з однієї простої причини, оскільки загиблих було всього шестеро осіб. Це члени екіпажу. Уже вдалося ідентифікувати пілотів.
ДЕНИС ПОПОВИЧ: Росіяни хочуть підірвати військову підтримку Заходу
— Зараз бродить мережею відео, опубліковане Слідчим комітетом РФ. Там показані частини тіл людей, які були знайдені на місці катастрофи, але їх занадто мало для того, щоб стверджувати, що це кілька десятків наших військовополонених. Найімовірніше, це останки членів екіпажу, що цілком природно, оскільки саме ці люди мали перебувати на борту.
Я не думаю, що на борту був хтось інший, крім членів екіпажу. Ця думка підтверджується на рівні глави української розвідки, Міністерства оборони України, де стверджують, що до моргів Бєлгорода доставили останки п’ятьох людей, що можна порівняти з кількістю членів екіпажу для цього літака.
Якщо міжнародних спостерігачів допустять на місце катастрофи, то цю версію про те, що нібито повітряні сили України збили літак, у якому перебували наші військовополонені, буде дуже швидко поставлено під сумнів.
Російській Федерації було б вигідно якомога швидше надати докази, показати тіла людей, які були знайдені на місці катастрофи. Могли також на місці катастрофи зберегтися якісь залишки супровідних документів.
На літаку видно пробоїни, які характерні для зенітної ракети. Росіяни мають саме таку мету — підірвати підтримку Заходу для того, щоб продемонструвати, що ми західною зброєю вбиваємо своїх людей.
Ще одна версія зводиться до того, що таким чином Російська Федерація хотіла б посіяти сумніви в українському суспільстві, користуючись тим, що інформація про військовополонених є дражливою темою.
Читайте також: У силових структурах Росії відсутня скоординованість дій, — деталі розповів Чувіляєв