Цьогорічний саміт НАТО у Вашингтоні кардинально відрізнявся від Вільнюського саміту НАТО, який відбувся 2023 року. Про це сьогодні, 13 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк.
“У Вільнюсі, на мій погляд, це було самітом розгубленості, перш за все, з боку євроатлантичного альянсу. Вони не розуміли, як потрібно далі рухатися, куди буде далі вести війна. І, на жаль, не розуміли повною мірою, що таке Росія, чому ця ескалація взагалі має тенденцію до наростання”, — сказав він.
На Вашингтонському саміті була зовсім інша позиція НАТО.
“НАТО, по-перше, розуміє, що це війна не про якісь території, не про якісь дрібні амбіції Росії. Це війна за глобальне лідерство, за глобальне домінування. По-друге, Альянс прекрасно розуміє, що без правильно структурованої військової складової і спільних зусиль усіх країн нічого не вийде. Тому що Росія формує свій альянс, до якого входять Північна Корея, Іран, ще деякі країни готові увійти до нього”, — зазначив Подоляк.
По-третє, крім політичних заяв потрібні виразні військові кроки, і НАТО готов їх робити.
“Якщо на Вільнюському саміті не було готовності це зробити, то зараз ця готовність очевидна, і не тільки готовність, а й певна реалізація”, — додав радник глави ОПУ.
Звісно, Україні у Вашингтоні хотілося почути запрошення до НАТО.
“Четверта складова — хотілося заяв, що Україну запрошують вступити до НАТО. Однак прозвучала заява про незворотність шляху України до НАТО. Це чіткі, зрозумілі контури майбутнього України”, — продовжив спікер.
Подоляк відзначив і важливі для України рішення, ухвалені на саміті у Вашингтоні.
“Ми бачимо підписані гарантії безпеки (Український безпековий договір підписали 22 країни та ЄС, — ред.). Країни НАТО беруть на себе певну відповідальність і з погляду військових поставок. Ми бачимо політичні заяви, які стосуються всіх аспектів безпеки України. Мається на увазі необхідність перебудувати всю систему оборони України в рамках єдиного колективного розуміння цієї оборони. Є конкретні військові пакети допомоги від країн Альянсу, але тепер і сам НАТО виділяє певний бюджет на військові програми підтримки України — 40 млрд доларів [на 2025 рік]”, — перелічив він.
Читайте також: ППО, F-16 і “міст у НАТО”: повні підсумки саміту Північноатлантичного альянсу для України
Нагадаємо, 9-11 липня у Вашингтоні відбувся саміт НАТО. За підсумками зустрічі було ухвалено комюніке, більшість пунктів якого стосуються підтримки України в протистоянні російській агресії. Зокрема, у документі офіційно закріплено термін “міст до НАТО”, який передбачає все, що потрібно для миттєвого вступу України до Альянсу в разі, якщо у його членів з’явиться на це політична воля.
Також країни НАТО оголосили про нові пакети військової допомоги, зокрема виділення додаткових систем ППО.
Президент України Володимир Зеленський на полях саміту провів низку важливих двосторонніх зустрічей.
Читайте також: Наступним кроком буде запрошення України до НАТО, а далі — членство, — Зеленський