Мета України, США та їхніх партнерів у боротьбі з Росією – звільнити усі українські землі. Про це у прямому ефірі телемарафону FREEДОМ на каналі UA заявила офіційний представник Держдепартаменту Сполучених Штатів Андреа Калан. За її словами, йдеться про всі захоплені території, включаючи Крим, Донбас і всі інші тимчасово окуповані населені пункти. Калан наголосила на тому, що відносини України та США — це відносини партнерів і всі зовнішньополітичні рішення ухвалюються лише за погодженням обох сторін. За словами Калан, крапку у війні поставить дипломатія. Але поки що можливості для цього шляху немає. США допомагатимуть Україні стільки, скільки потрібно, підкреслила Калан.
— В чому Ви бачите важливість Кримської платформи як формату?
— Кримська платформа є дуже важливою, бо в її основі лежить незалежність України. Так само, як і принципи територіальної цілісності та суверенітету кожної країни світу.
Кремль сьогодні намагається реалізувати удавані референдуми на окупованих територіях України, щоб спробувати узаконити свою окупацію, як це було в Криму. Кремль в окупаційних містах ставить ніким не обраних людей, як це було в Криму. Ми бачимо репресії та звірства в окупованих містах та територіях України так само, як ми бачили та продовжуємо бачити в Криму.
Саміт Кримська платформа важливий, щоб нагадати світові, що ми продовжуємо наполягати на тому, що Крим – це Україна. Так само як Донецьк та Луганськ – це Україна, як і будь-яка частина країни – це Україна. Це була наша позиція у 2014 році, це була наша позиція минулого року, коли було проведено перший саміт Кримської платформи і це наша позиція сьогодні.
Читайте також: Україна повертатиме Крим без консультацій з іншими країнами – Зеленський
— Що необхідно зробити світовій спільноті для того, щоб нам не довелося через якийсь час створювати Херсонську платформу? Заява Сполучених Штатів Америки, що Україна може застосовувати озброєння на своїй території, наскільки дає нашій країні можливість вирішувати питання, пов’язані з Кримом не лише дипломатичним шляхом, а й військовим?
— Ми бачимо, що дипломатія — це єдина можливість покласти край цій війні. Але ми не знаходимо нині точок дотику для дипломатії. США разом із нашими партнерами мають дати Україні все, що їй потрібно, щоби боротися з російською агресією на всій території країни. Тому що Крим – це Україна, Херсон – це Україна, Донецьк, Луганськ – це Україна. І Україна має право як суверенна країна захищати свою територію. І США продовжуватимуть допомагати Україні.
— Після 24 лютого заклики до країни-агресора фактично недоречні і кожна країна має відповісти собі на запитання, яких зусиль потрібно докласти для відновлення суверенітету над Кримом у найкоротший термін?
— Ми бачимо не лише у Криму, а в різних містах України, що Путін має намір продовжувати свою агресію та продовжувати вторгнення далі. І всі країни, США разом із нашими партнерами, повинні об’єднатися і говорити про те, як краще підтримувати Україну, що ми можемо робити, щоб більш ефективно боротися з російською агресією, щоб справді покласти край війні.
— Наскільки активно зараз Державний департамент США відстежує права людини на окупованому острові, особливо кримських татар?
— США стежать за ситуацією в Криму, особливо ми відзначаємо репресії РФ проти кримських татар. Ми бачимо, що в Криму навіть коли людина хоче просто висловитися проти війни, вона зрештою сидить у в’язниці. Тож репресії тривають у Криму. Кримські татари страждають, усі жителі Криму страждають. І США мають намір продовжувати стежити за ситуацією, засуджувати її та робити все можливе, щоб змінити ситуацію.
І саме через це важливо, що представники різних країн збираються не лише сьогодні на саміті, а й до інших форматів, щоб ми могли не лише говорити, а діяти.
— Україна могла уникнути повномасштабної війни, якби визнала окупований Крим частиною Росії. Це заява попереднього президента США Дональда Трампа. Наскільки ця внутрішня заява адресована самим Штатам, а не Україні? Це чути дещо блюзнірсько зараз.
— Я хочу наголосити на нашій позиції — ми нічого не робитимемо в Україні без України. Вона має вирішити, що робити, як боротися з агресією, як покласти край війні. США підтримуватимуть Україну у її рішенні. Саме тому держсекретар Ентоні Блінкен так часто зустрічається зі своїми українськими колегами. І ми бачимо, що українські війська дуже ефективно борються із російською агресією.
— Чому Путін та його режим такі зациклені в Україні та Криму зокрема?
— Важко зрозуміти, про що Путін думає та чому так. Я була багато разів в Криму. Дуже красиве місце. Я сподіваюся, що зможу повернутись туди, коли він знову стане частиною України. Тож ми з нашого боку просто продовжуватимемо нашу позицію, що Крим – це Україна.
Путін може це чути від нас тисячі разів, мільярд разів. Але це залишається фактом. Ми продовжуватимемо говорити це дуже довго. Є надія, що Путін може чути голоси інших лідерів, що справді весь світ проти того, що він робить в Україні, проти окупації Криму. І якщо Росія хоче повернутись у цивілізований світ і брати участь у політиці, у дипломатичних розмовах, тоді треба покласти край війні, треба припинити агресію проти України. Але до цього моменту США разом із нашими партнерами підтримуватимуть Україну настільки, наскільки зможуть.
Читайте також: Генсек НАТО: Путін розпочав війну проти України, і він має її закінчити
Як повідомлялося, у Києві 23 серпня стартував другий саміт Кримської платформи. Президент України Володимир Зеленський заявив, що світу треба об’єднатися, щоб дати відсіч Росії, яка розпочала свою агресію проти України та Європи із захоплення Кримського півострова.
Захід стартував о 14:00. Саміт відбувається онлайн. У ньому беруть участь близько 60 лідерів із різних країн. В Офісі президента зазначили, що до Платформи у 2022 році приєдналися країни африканського континенту та країни Латинської Америки.
У 2021 році Кримську платформу підтримали 46 міжнародних організацій та країн.
Керівництво Російської Федерації панічно боїться консолідації всіх країн в питанні деокупації Криму. В умовах повномасштабної агресії РФ проти України саміт Кримської платформи — серйозна міжнародно-правова, політична та дипломатична подія, яка означає об’єднання зусиль для припинення війни. Таку думку в ефірі марафону FREEДОМ на телеканалі UA висловив народний депутат від фракції “Слуга народу” та член парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки Федір Веніславський.