Обходити санкції Росії допомагає низка пострадянських країн та Китай. Про це сьогодні, 21 серпня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.
Він підкреслив, що КНР намагається максимально задекларувати, що не торгує товарами подвійного призначення, але з усім тим певні групи товарів, підсанкційні для європейського й американського виробника, ідуть у Російську Федерацію з Китаю.
“Ідеться і про товари народного споживання — досить великий сегмент, ідеться про автомобільний сегмент, ідеться про сегмент, який дуже важливий для російської економіки, — маються на увазі обладнання, верстати, тобто все те, що до 2022 року активно заходило з європейського та американського ринків. Тож на сьогодні європейські та американські виробники активно заміщуються китайськими”, — сказав економіст.
Водночас Пендзин звернув увагу, що коли європейські компанії заходили на російський ринок, вони створювали у РФ складальні підприємства, підприємства з доведення своєї продукції для особливостей російського ринку. Китай же не створив там жодного робочого місця: він завозить готову продукцію й таким чином повністю завойовує російський ринок, при цьому на початку заходу досить активно демпінгує.
“Є ще країни, які формально не порушують санкційних обмежень, але з усім тим активно торгують, ба більше, різко збільшили торгівлю з Російською Федерацією. Я говорю теж про такого досить специфічного контрагента — це Індія. Напевно, ні для кого не секрет, що 80% російської нафти на сьогодні йде у дві країни — в Індію та Китай. Активно допомагала, активно співпрацювала з Російською Федерацією Туреччина. У Туреччини є дуже багато особливостей у співпраці. Туреччина намагається реально всидіти на двох стільцях, з одного боку, активно продовжуючи співпрацювати з Європою й Сполученими Штатами Америки, водночас продовжуючи активно обмінюватися товарними потоками, зокрема й підсанкційними, з Російською Федерацією”, — сказав економіст.
Пендзин констатував, що все це створює ту атмосферу, яка дозволяє Російській Федерації обходити санкційні обмеження.
При цьому товари, які заходять через сірий імпорт, в обхід санкцій, набагато дорожчі, їхній асортимент та кількість значно менші від того обсягу, який необхідний російській економіці.
“Російська економіка реально вичерпує свій ресурс. І йдеться не тільки про матеріальний, йдеться й про ресурс робочої сили. І про це неодноразово говорять російські економісти. Однак той момент, який ми зараз обговорюємо, дає можливість Російській Федерації мати якесь вікно можливостей для того, щоб продовжувати нарощувати обсяги, навіть не виробництва, а відновлення законсервованої з часів Радянського Союзу військової техніки та продовжувати агресивну війну в Україні”, — сказав Пендзин.
Він також вважає, що для країн, які допомагають РФ обходити санкційні обмеження, це всього лише just business.
“При цьому потрібно чітко розуміти, що багато країн досить активно і з економічного погляду доцільно використовують для себе ті санкційні обмеження, які введені на Російську Федерацію. Найбільш яскравим проявом може бути Китай, який насправді дуже здорово за останній час диктує умови співпраці з Російською Федерацією”, — сказав економіст.
Читайте також: Лазівки для Москви: як та через які країни РФ намагається обходити санкції (ВІДЕО)