Ізюм готується зустрічати зиму: скільки будинків можуть отримати тепло (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Ізюм у Харківській області звільнили від російських окупантів понад місяць тому. За інформацією місцевої адміністрації, інфраструктура міста пошкоджена майже на 90%, у тому числі тепломережі. Підготувати Ізюм повністю до опалювального сезону неможливо, надто багато зруйнованих будинків. Але у місті вже відновили зв’язок, відновили подачу електроенергії та водопостачання. Також працюють комунальні групи, які “зашивають” вікна у житлових будинках, паралельно співробітники газової служби латають дірки у трубах, інформує FREEДОМ.

У центрі Ізюму місцеві жителі отримують гуманітарну допомогу та обмінюються останніми новинами. Ті, кому під’єднали комунікації, зупиняються і радо розповідають, що є в них у будинку.

“Ось уже три дні, як світло є, три дні як газ є. З’являється цивілізація. Вже в хаті ми протопили — і легше дихати стає… Ми сім місяців чекали, і ми дочекалися. Слава Україні!” — каже мешканка Ізюма Галина.

77-річна Людмила Соцька живе трохи далі від центру Ізюму. Вона згадує, що 10 березня був російський обстріл, у квартирі вибило всі шибки та рами. Через дев’ять днів після цього її чоловік похилого віку помер від переохолодження.

“Балкони посипалися всі. Три градуси в будинку було, у мене чоловік просто замерз”, — ділиться горем Людмила Соцька.

Щоб підтримати людей похилого віку, зараз комунальні служби забивають вікна та балкони ДСП та підручними матеріалами. Насамперед йдуть у будинки та квартири тих, хто не може впоратися з тимчасовим ремонтом самостійно.

Петро Григорович — старший по будинку, в якому проживає кілька людей. Весною, коли ще були сильні морози, пенсіонер змайстрував грубку, і на ній почали готувати їжу. Це врятувало мешканців будинку від голоду.

За словами Петра Григоровича, до війни в будинку мешкали майже 400 осіб, а російську окупацію пережили 45. Коли Ізюм звільнили, залишилося менше ніж 30. Усі бояться зимових холодів, зізнається пенсіонер, і виїжджають або до Харкова, або до інших регіонів України. Але він вирішив залишитися вдома.

“Зарядку робитимемо, у нас стадіон є. Будемо бігати туди. Жарт, звичайно. Дуже холодно буде, я так відчуваю. Ну нічого”, — каже він.

Зі сусіднього з Ізюмом Барвінкове приїхала бригада газовиків. Вони допомагають колегам латати газові труби. Роботи в робітників дуже багато, матеріалами вони забезпечені, але доводиться з ранку до вечора усувати пошкодження.

“Є такі пошкодження, що навіть не знаєш, що з цим робити”, — пояснює співробітник “Харківгазу” Юрій.

Місцева влада наприкінці вересня звернулася до мешканців із пропозицією евакуюватися на зиму до інших міст, оскільки під’єднати всі багатоповерхові будинки до теплопостачання немає можливості, дуже багато руйнувань. Попередньо, з 245 будинків, які вціліли в Ізюмі, тепло подадуть лише до кожного четвертого будинку.

“З 22 котелень, які були й працювали в Ізюмі, зараз вісім перебувають у такому стані, що наші фахівці при проведенні поточного ремонту зможуть їх запустити. Зараз під’єднали вже світло місту, і почала працювати водонапірна станція — подається вода, тож фахівці комунального підприємства” “Теплові мережі” проводять пусконалагоджувальні роботи, щоб зрозуміти, яку кількість будинків вони зможуть забезпечити опаленням у зимовий період”, — прокоментував ситуацію в Ізюмі начальник управління молоді, спорту та іміджевих проєктів Ізюмської міської ради Максим Стрельник.

За даними міської адміністрації, до війни в Ізюмі мешкали 50 тис. осіб, зараз залишилося трохи більш як 18 тис. Російські окупанти знищили майже 90% міської інфраструктури. 10 багатоповерхівок не підлягають відновленню, у тому числі й п’ятиповерховий будинок на вулиці Першотравневій, 2, який зруйнувався після влучення в нього ворожої ракети. 40 людей, які ховалися в підвалі, були поховані живцем. Досі фотографії загиблих стоять біля руїн будинку.

Наразі у місті продовжують працювати експерти, вони збирають перевірені дані про всі руйнування, щоб розпочати процес оформлення документів на репарації від країни-агресора.

Читайте також: Балаклія повертається до нормального життя після російської окупації — репортаж із міста (ВІДЕО)

Прямий ефір