Ізраїль запропонував США створити близькосхідний аналог НАТО — деталі (ВІДЕО)

Біньямін Нетаньяху. Скріншот: uatv.ua

Новий військовий альянс у сфері безпеки запропонував створити прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу. За його словами, це стане гідною відповіддю проіранським терористам і покладе край їхнім безчинствам у регіоні, повідомляє FREEДOM.

“Наш світ перебуває у стані нестабільності. На Близькому Сході іранський тероризм протистоїть Америці, Ізраїлю та нашим арабським друзям. Це не зіткнення цивілізацій, це зіткнення між варварством і цивілізацією”, — заявив прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу.

Під цивілізацією Нетаньягу насамперед має на увазі США. Саме вони мають стати основою майбутнього альянсу, створивши ніби аналог НАТО на Близькому Сході.

“Усі країни, які перебувають у мирі з Ізраїлем, усі країни, які укладуть мир з Ізраїлем, мають бути в цьому альянсі. Ми побачили проблиск цього потенційного альянсу 14 квітня, коли під керівництвом США понад пів дюжини країн працювали разом з Ізраїлем, щоб допомогти нейтралізувати сотні ракет і дронів, запущених Іраном проти нас”, — додав прем’єр-міністр Ізраїлю.

Однак перспективи такого військового союзу аналітики оцінюють досить скептично. Сама ідея об’єднання проти Ірану не нова, кажуть вони, є навіть практичні результати у боротьбі, скажімо, з тероризмом або іранською ядерною програмою.

Однак у повному вигляді гарантії безпеки, подібні до 5-ї статті НАТО, очікувати на Близькому Сході навряд чи варто. Адже регіон, кажуть експерти, дуже складний, і відкрито укладати союзи тут не прийнято. Найчастіше інтереси країн збігаються ситуативно, тоді й утворюються якісь союзи. Однак найчастіше напівофіційні і явно не на десятиліття, як це прийнято в Європі.

“Створення прямо зовсім подібності до НАТО, коли країни перебувають чітко в цьому альянсі й реагують у плані захисту одна одної за прикладом 5-ї статті, — до такої ситуації Близький Схід ще дуже далекий”, — зазначив Давид Шарп.

Крім того, ідея створення альтернативного НАТО може обернутися і проти Ізраїлю. Приклад критики Нетаньягу за начебто надмірну жорстокість у боротьбі з терористами в секторі Гази явно показав, що Захід може як допомагати, так і навпаки — притримувати допомогу, виходячи з уподобань своїх виборців. Які, до речі, не всі тепло зустріли ізраїльського прем’єра у Вашингтоні.

Однак в ізраїльському уряді все ж хотіли б зв’язати себе і Захід якимись зобов’язаннями гарантій безпеки. Співпраця в питанні обміну розвідданими, підготовки військових, навіть допомоги у знищенні ракет і дронів, що летять, — уже є. Як є і “Угоди Авраама”, укладені у 2020-2021 роках, які тоді нормалізували відносини Тель-Авіва з низкою арабських країн.

“З точки зору стратегічної, демонстративної, економічної, користь від них була і є, і більше того — вони довели свою стійкість, не дивлячись на війну — це показник”, — пояснив ізраїльський військовий оглядач.

Тепер же, ідея Нетаньягу полягає в тому, щоб об’єднати це все в “Альянс Авраама”. До речі, остаточного рішення щодо цієї пропозиції поки що не було. Якщо ж союз у тому чи іншому вигляді буде заснований, він може повністю перевернути ситуацію з безпекою у світі. Зокрема в альянсі може опинитися й Україна, або за його прикладом організувати власний військовий союз у Східній Європі.

Читайте також: Глава МЗС Великої Британії та президент Ізраїлю обговорили повернення заручників із сектора Газа

Прямий ефір