Навіщо Китай будує масштабний військовий центр — розбір (ВІДЕО)

Флаг Китая на фоне городского пейзажа Шанхая. Фото: gettyimages.com

Влада Китаю почала будівництво нового командного центру для своєї армії. За оцінками аналітиків, будівля буде найбільшим у світі командним центром, що вдесятеро перевищує Пентагон. Також до проєкту включено глибокі підземні тунелі, які слугуватимуть “бункерами Судного дня” для китайського армійського керівництва. До чого готується Пекін, з’ясовували журналісти FREEДOM.

Тривожність Сполучених Штатів з приводу китайської загрози зросла зі вступом на посаду Дональда Трампа. Новий президент США пригрозив Пекіну збільшенням мит на китайські товари, але більше за економічну нову американську адміністрацію турбує можлива військова загроза з боку КНР. Зокрема, держсекретар США Марко Рубіо вважає, що, в разі прямого конфлікту, Панамський канал може опинитися в руках Китаю.

“Кілька років тому Панама ухвалила рішення про невизнання Тайваню і поглиблення союзних відносин із Пекіном, через те, що КНР виділяє гроші адміністрації панамського президента на всілякі проєкти. Якщо уряд Китаю під час умовного конфлікту скаже їм закрити Панамський канал, вони будуть змушені. Якщо Китай захоче перешкодити руху Панамським каналом, зможе це зробити, це факт”, — заявив держсекретар США.

Про підготовку Китаю до можливого збройного конфлікту свідчить те, що з середини 2024-го влада КНР будує в Пекіні найбільший у світі армійський командний центр, який буде вдесятеро більшим за Пентагон, повідомили у Financial Times. Споруда включає в себе мережу підземних тунелів, які мають захистити керівництво китайської армії в разі прямого військового зіткнення.

“Китайські лідери, можливо, вважають, що він забезпечить більший захист від американських протибункерних боєприпасів і навіть ядерної зброї. Він також може включати більш сучасні та безпечні засоби зв’язку та простір для розширення можливостей і місій народно-визвольної армії Китаю”, — цитує представника американської розвідки Financial Times.

Аналітики вважають, що саме мережа тунелів — одна з головних причин будівництва. На їхню думку, це може свідчити про те, що Пекін готує місце для укриття в разі ядерного удару. Хоча таку можливість експерти вважають малоймовірною. Найімовірніше, будівництво такого масштабного військового центру має показати Вашингтону, що КНР готова посилювати свою присутність в Азійсько-Тихоокеанському регіоні.

“Це все якраз свідчить про те, що Китай не буде зменшувати свій вплив саме в цьому регіоні і, щонайменше, потрібно буде готуватися в Сполучених Штатах Америки в майбутньому до підтримки своїх партнерів. Зокрема й Тайваню. Для того, щоб, можливо, гіпотетично проводити якісь локальні бойові дії і, враховуючи досвід бойових дій в Україні, Китай готується до максимального перенесення своїх командних складів у підземні бункери навіть такого величезного масштабу, щоб у майбутньому не було певних перешкод у керівництві такого характеру бойовими діями”, — упевнений політичний експерт Андрій Городницький.

Крім того, китайська армія вже за два роки має стати “збройними силами світового рівня”. Завдання поставив голова КНР Сі Цзіньпін. До цього ж терміну Китай може підготуватися і до вторгнення на Тайвань, вважають американські військові.

І хоча Пекін заявляє, що Росія і США повинні зменшити свої ядерні арсенали, сам він активно його нарощує і розвиває нові види зброї. Так, згідно з даними Стокгольмського інституту вивчення проблем миру, за темпами нарощування ядерного озброєння, Китай став світовим лідером, збільшивши кількість боєголовок за останній рік на 90 одиниць.

Читайте також: Китай та Індія призупинили закупівлю нафти з Росії, – Reuters

Нагадаємо, заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень В’ячеслав Потапенко вважає, що без участі США і КНР укладення справедливого і довгострокового миру для України неможливе.

Прямий ефір