Ізраїль поступово змінює своє ставлення до України та Росії – посол Корнійчук

Реакція Ізраїлю на антисемітські висловлювання глави МЗС РФ Сергія Лаврова не забарилася. Як вважає надзвичайний та повноважний посол України в Ізраїлі Євген Корнійчук, такі вчинки російської дипломатії роблять лише гірше Кремлю і грають на користь України. Про це він сказав в ефірі марафону “FreeДОМ”.

— Прокоментуйте, будь ласка, останній вислів Лаврова.

— Насамперед слід сказати про те, що висловлювання Лаврова збіглися в часі з жалобою на день катастроф в Ізраїлі. Це дата вшанування  пам’яті всіх загиблих євреїв під час Голокосту, під час Першої та Другої світової воєн. Тому ще більшу реакцію цей вислів спричинив в ізраїльському суспільстві. Наступного дня після критики міністра закордонних справ Яіра Лапіда і прем’єра Нафталі Бенета очікувалося, що російська сторона вибачиться. Натомість вони посилили ситуацію, сказавши про те, що тепер їм зрозуміло, чому ізраїльтяни підтримують український так званий “націоналістичний фашистський режим”. Третього дня цього кошмару до Москви прибула високопоставлена ​​делегація “Хамас”. Як ви знаєте, у більшості країн світу ця організація визнана терористичною. І прибула вона з Палестини. Інформацію підтвердили палестинські та російські джерела. Тобто градус зростає щодня. І замість того, щоб перепросити або пояснити свою позицію, росіяни її посилюють. Антисемітські висловлювання не викликають великого подиву серед ізраїльтян, оскільки всі чітко розуміють, що у тоталітарній державі існує лише одна титульна нація – росіяни. І всі меншини, зокрема євреї, українці, є другорядними. Я думаю, що на сьогодні російська влада грає саме на антисемітизмі, зокрема, як на одній із вад російського істеблішменту та російського народу.

— Чи можемо ми в цій ситуації говорити: що абсурдніші заяви головного дипломата Росії, то більшу підтримку може отримати Україна?

— Ви маєте на увазі в Ізраїлі, мабуть, так? Насправді це окрема тема для обговорень. Про неї можна говорити годинами, оскільки ізраїльське суспільство дуже різнорідне. І в даному випадку ми раді підтримці ізраїльських людей, громадян, громадських організацій, бізнесу, які допомагають нам на всіх можливих рівнях. Щодо ізраїльського уряду, тут не все так однозначно, оскільки зрозуміло, що в Ізраїлі є свої побоювання, пов’язані з російським сусідством у Сирії. Ізраїль має побоювання, пов’язані з великою єврейською діаспорою на території Російської Федерації. І це слід враховувати. Але крок за кроком підтримка України зростає не лише з боку громадян, а й з боку урядовців.

Слід сказати про те, що уряд Ізраїлю дуже різнорідний. До нього входять сьогодні 7 партій. Це і праві, і ліві, і араби. І у всіх ставлення до війни в Україні є різним. Одні міністри нас підтримують абсолютно безапеляційно. У різнорідному уряді дуже складно знайти повну 100% підтримку, яку ми хотіли б бачити. Але при цьому абсолютно чітко розуміємо, що Ізраїль підтримує нас і з гуманітарної точки зору, і з точки зору медицини, і з точки зору імміграції.

Ми мали проблеми з міністром внутрішніх справ щодо заборони на в’їзд туристів з України після початку війни. Ці суперечності суттєво знято зараз. І ми співпрацюємо, я вважаю, успішно. На сьогоднішній день в Ізраїлі проживає 25 тисяч громадян України, які в’їхали до війни або під час війни. І їхня кількість зростає. З них 10 тисяч громадян, які мають право на повернення згідно із законом, тобто мають право на ізраїльські паспорти. І 15 тисяч – це просто громадяни, які приїхали до родичів, друзів. І це добрий знак. Для маленького Ізраїлю 25 тисяч – це велика цифра. Що стосується військової допомоги, слід сказати, що позиція Ізраїлю теж повільно, але змінюється позитивно в наш бік.

— Крім того, що весь світ засуджує такий спіч Лаврова, до яких реальних наслідків можуть призвести такі висловлювання?

— Послухайте, я вважаю, що українська дипломатія має подякувати Лаврову за його висловлювання. І певний приз заснувати, і сказати: щиро дякую тобі, Сергію Лавров, за те, що ти нам допомагаєш отримати підтримку Ізраїлю. Насправді, говорити про нейтралітет не доводиться, оскільки позиція Ізраїлю була сформульована і висловлена ​​буквально протягом перших двох тижнів війни. І однозначно із засудженням російської агресії виступив спочатку міністр закордонних справ Лапід, потім прем’єр Беннет. Справді, була спроба ізраїльтян грати в нейтральність, прикриваючись тим, що вони щиро намагаються бути посередниками у мирному врегулюванні конфлікту. Але наше політичне керівництво  сказало, що турки, наприклад, теж намагаються бути посередниками, але при цьому постачають Україні “Байрактари”.

Я думаю, що зараз і ці хиткі можливості посередництва теж, на жаль, наближаються до нуля. І участь Ізраїлю у конференції минулого тижня у Рамштайні говорить також про однозначність позиції, оскільки у цій конференції брали участь усі країни-союзники України. Не ті, хто вагаються, а ті, хто нас підтримує. У цьому випадку позиція США є важливою для Ізраїлю, оскільки саме Штати є найголовнішим військовим та політичним союзником Ізраїлю протягом багатьох десятиліть.

— Як загалом Ізраїль оцінює те, що відбувається в Україні?

— Вони мають своє бачення. Вони говорять про те, що в численних війнах, які пережив Ізраїль, вони практично не мали союзників. Якщо ви пам’ятаєте історію, то у 60-х роках минулого століття Ізраїль воював проти арабських країн навіть усупереч волі США. І ця історія тривала досить довго. Тому їхня віра в міжнародну допомогу Україні була досить низькою. Але, звичайно ж, після перших днів захисту України, після численних фактів самовідданості героїзму, високого військового духу української армії їхня позиція дуже змінилася. І європейська підтримка, міжнародна підтримка України змушує Ізраїль займати позицію їхніх союзників, США та країн НАТО. І вони це, безперечно, роблять. На жаль, не так швидко, як нам хотілося б, бо це не їхня війна. Вони не у Європі. Війна далеко. І, безумовно, російськомовне населення Ізраїлю за нас в абсолютній більшості, байдуже, звідки вони приїхали. А я нагадаю, що в Ізраїлі на 9 мільйонів населення мешкає півтора мільйони російськомовних. І більшість цих громадян приїхали з України, Росії, Казахстану, Молдови та інших країн. Навіть ті, що приїхали з Росії, повірте, тікали від російського тоталітаризму. Вони підтримують Україну у цій війні. І я впевнений, що зрештою це допоможе змінити позицію Ізраїлю на більш проукраїнську, допоможе отримати нам ті озброєння та техніку, яких ми очікуємо. Хоча вона на сьогоднішній день не настільки критична для нас. Але нам важлива підтримка всіх наших партнерів, і вона має бути однозначною.

Читайте також:

Правозахисник розповів, як і коли військові злочинці РФ відповідатимуть перед законом

Чи поставлено крапку в питанні ембарго для РФ. Думка експерта

Прямий ефір