США збільшили постачання військової техніки та боєприпасів Ізраїлю. До регіону направлено ударну групу авіаносця “Джеральд Форд”, щоб заспокоїти союзників і утримати Іран від спроб ескалації бойових дій між ХАМАС та Ізраїлем. Про це заявили в Пентагоні. Після чотирьох днів війни в Ізраїлі можна констатувати, що Тель-Авів підтримала більшість країн світу. Водночас Росія навіть не стала засуджувати терористів ХАМАС за скоєні жорстокі злочини проти ізраїльтян, повідомляє FREEДОМ.
Так, лідери США, Німеччини, Великої Британії, Франції та Італії виступили зі спільною заявою, в якій засудили напад угруповання ХАМАС на Ізраїль і висловили непохитну і єдину підтримку народу цієї країни. Глави держав також наголосили, що терористичні дії ХАМАС не мають жодного виправдання і підлягають загальному засудженню.
“Тероризм ніколи не може бути виправданий. Останніми днями світ із жахом спостерігав за тим, як терористи ХАМАС розправлялися з сім’ями в їхніх домівках, убили понад 200 молодих людей на музичному фестивалі, викрадали літніх жінок, дітей і цілі сім’ї, які зараз перебувають у заручниках. Найближчими днями ми зберігатимемо єдність і координуватимемо наші спільні дії як союзники і як друзі Ізраїлю, щоб дати змогу Ізраїлю захистити себе та створити умови для мирного й інтегрованого Близькосхідного регіону”, — ідеться в спільній заяві лідерів США, Франції, Німеччини, Італії та Великої Британії.
Учасники заяви також застерегли ворожі Ізраїлю сторони від втручання у війну на боці бойовиків. Зокрема, це стосується Ірану, який відкрито підтримав дії ХАМАСу. Однак одних слів замало. Аби не допустити ще більшої ескалації, Сполучені Штати направили до регіону ударну групу авіаносця “Джеральд Форд”. Вашингтон обіцяє Тель-Авіву й іншу допомогу.
“Уряд Сполучених Штатів швидко надаватиме Армії оборони Ізраїлю додаткове обладнання та ресурси, включно з боєприпасами. Зміцнення нашого спільного силового становища, на додаток до матеріальної підтримки, яку ми швидко забезпечимо Ізраїлю, демонструє залізну підтримку Сполученими Штатами Армії оборони Ізраїлю та ізраїльського народу”, — цитується міністр оборони США Ллойд Остін у повідомленні на сайті Пентагону.
Водночас Росія не стала навіть засуджувати терористичне угруповання ХАМАС ані за вторгнення на територію Ізраїлю, ані за вбивства цивільних. А міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров закликав створити незалежну державу Палестина.
“Але насправді вони не є захисниками інтересів тієї ж Палестини. Вони просто їх використовують для реалізації своїх інтересів. А інтереси в них — посадити Захід на шпагат, щоб розтягнути ресурси Заходу на дві війни, а може, втягнути навіть Сполучені Штати в близькосхідну війну. Тому й запустили, сприяли цьому процесу. За відкритими джерелами, тільки за 2023 рік у ХАМАС вони перерахували близько 1 млрд дол.”, — коментує дипломат, експерт-міжнародник Руслан Осипенко.
За словами аналітиків, тут дипломатія Кремля послідовна — уже понад десять років Росія розвиває відносини з ХАМАСом, а лідери цього терористичного угруповання неодноразово були з візитами в Москві. Крім того, російська влада зараз сильно залежить від постачання ударних дронів Shahed з Ірану, давнього покровителя палестинських бойовиків.
“Я думаю, що насамперед Росія нібито дивиться більше з боку Сирії, Ірану, тих країн, які зараз намагаються сформувати навколо Кремля таку вісь автократів, диктаторів і тих, хто хоче перегляду домінування західних країн, США, тому що Ізраїль традиційно був завжди найнадійнішим партнером США в регіоні”, — каже експерт-міжнародник Богдан Ференс.
Вибився із загального фону нейтральних заяв російських урядовців глава Чечні Рамзан Кадиров. Він опублікував відеозвернення, в якому висловив свою підтримку Палестині й навіть запропонував відправити чеченських бійців “для наведення порядку” на Близькому Сході.
“І заяви Кадирова нічим не відрізняються від заяв Лаврова. Лавров же став на бік ХАМАС, сказав, що треба створювати Палестинську державу. А ХАМАС цю провокацію починав нібито тому що Ізраїль там посилює окупаційний режим, не йде на розмежування, на створення держави Палестина згідно з резолюцією ООН. Тобто Кадиров просто сказав іншими словами те саме, що сказав Лавров. Лавров загорнув це в дипломатичну обгортку”, — зазначив Осипенко.
Також, за словами експертів, чергові фривольні висловлювання Кадирова щодо зовнішньої політики Росії, що жодним чином не пов’язано з його посадою — глави регіону — свідчать про зростання впливу чеченських сил усередині РФ і демонструють слабкість Кремля перед лідером Чечні.
Читайте також: Ізраїль готується до великої війни, те, що відбувається в Газі, можливо, тільки її початок, — ізраїльський військовий експерт
Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський висловив співчуття Ізраїлю у зв’язку з терористичними атаками ХАМАС. Він наголосив, що Ізраїль мав повне право на захист. І додав, що світ не повинен допустити повномасштабної війни. Адже те, що відбувається сьогодні, може бути її початком. Зараз лідери ще можуть зупинити це за допомогою політики, а не зброї, упевнений глава Української держави.