США, Єгипет і Катар закликали Ізраїль і ХАМАС повернутися до переговорів. Настав час укласти угоду про припинення вогню і звільнення заручників, ідеться у спільній заяві лідерів трьох країн. Вашингтон прагне уникнути ескалації на Близькому Сході після ліквідації високопоставлених членів угруповань ХАМАС і “Хезболла”, повідомляє FREEДОМ.
Після ліквідації політичного лідера ХАМАС Ісмаїла Ханії в Тегерані Іран послідовно на різних політичних рівнях погрожував Ізраїлю атакою.
Тель-Авів готується до оборони: в Єрусалимі навіть підготували спеціальний бункер для вищого керівництва. А, за даними The Times of Israel, на нараді вищого військового керівництва Ізраїлю обговорювали, зокрема, можливість завдання превентивного удару по Ірану.
“В Ірану надзвичайно незручна позиція для нападу. Вони 45 років говорили, що ось-ось знищать Ізраїль, а коли дійшло до справи, то з’ясувалося, що проти них існує не тільки серйозна західна коаліція, а й арабська коаліція. Тому що і Єгипет, і Йорданія, і Емірати попередили, що жодна ракета не тільки з Ірану, а й з боку Ємену, яка буде запущена по Ізраїлю, не повинна летіти через їхній повітряний простір, інакше їх буде збито”, — зазначив головний редактор ізраїльського порталу “Деталі” Еміль Шлеймович.
А ось Ліван ближче до Ізраїлю, ніж Іран. І ліванське терористичне угруповання “Хезболла” може завдати удару по Ізраїлю найближчим часом, повідомив телеканал CNN з посиланням на джерела в Пентагоні.
У Вашингтоні прагнуть запобігти можливій ескалації на Близькому Сході. Щоб захистити Ізраїль від безпілотників і ракет, у регіон прибув контингент винищувачів F-22 Raptor, заявили в центральному командуванні Сполучених Штатів.
“Усі в регіоні мають розуміти, що подальші напади лише продовжують конфлікт, нестабільність і відсутність безпеки для всіх, і підвищують ризик небезпечних наслідків, які ніхто не може передбачити, і ніхто не може повністю контролювати. Необхідно, щоб усі в регіоні оцінили ситуацію, усвідомили ризик прорахунку й ухвалили рішення, які дадуть змогу зняти напруженість, а не посилити її”, — наголосив державний секретар США Ентоні Блінкен.
Іран, імовірно, відмовився від планів нападу на Ізраїль, припускає Politico. За інформацією журналістів, Тегеран може обмежитися символічною відповіддю, але робити масштабну атаку на Тель-Авів у найближчому майбутньому не буде.
Лідери США, Катару та Єгипту закликали сторони сісти за стіл переговорів 15 серпня — або в Досі (столиці Катару), або в Каїрі (столиці Єгипту). Рамкова угода вже готова, залишаються тільки деталі для її завершення та реалізації, цитує Reuters їхню спільну заяву. Договір ґрунтується на принципах, викладених президентом США 31 травня 2024 року, і схвалених резолюцією Ради безпеки ООН, ідеться в документі.
“Більше не можна втрачати час і виправдовувати подальші затримки жодній зі сторін. Настав час звільнити заручників, почати припинення вогню і виконати цю угоду. Як посередники, якщо буде потрібно, ми готові представити остаточну пропозицію, яка розв’яже питання реалізації, що залишилися, таким чином, щоб задовольнити очікування всіх сторін”, — зазначено в спільній заяві лідерів трьох країн, яку цитує Reuters.
“Готується комплексна угода, що включає й Іран. Угода, яка була запропонована Ірану, — відмова від удару у відповідь в обмін на те, що Ізраїль припинить війну, виведе війська із сектору Гази, звільнить бойовиків, яких було полонено під час цієї війни, та палестинських в’язнів, які перебувають в ізраїльських в’язницях. Натомість ХАМАС має звільнити всіх заручників, які перебувають у нього”, — прокоментував головний редактор ізраїльського порталу “Деталі” Еміль Шлеймович.
На пропозицію країн-посередників провести переговори відреагував прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу. Він підтвердив участь представників Ізраїлю в роботі із завершення рамкової угоди для досягнення миру. У ХАМАС заяву лідерів США, Єгипту та Катару поки що не коментували.
Читайте також: Іран не зацікавлений у повномасштабній війні на Близькому Сході — розбір політолога