Ізраїль і радикальне угруповання ХАМАС підписали угоду про припинення вогню. Це підтвердили в Офісі прем’єра Ізраїлю Біньяміна Нетаньягу. Перших заручників Ізраїлю можуть звільнити 19 січня в межах угоди. Зазначається, що сім’ям не повідомили, у якому стані перебувають їхні викрадені родичі. Про пункти цього документа та про підготовку до першого етапу угоди, розповідає FREEДOM.
Армія Ізраїлю оголосила про початок підготовки до приймання заручників — цю операцію назвали “Крила свободи”. Перший етап угоди про припинення вогню триватиме 42 дні. У цей період буде визначено умови для подальших кроків. Переговори між сторонами тривали кілька місяців — за посередництва Єгипту, Катару та підтримки Сполучених Штатів.
“Ця угода зупинить бойові дії в секторі Гази, збільшить обсяг необхідної гуманітарної допомоги палестинцям і возз’єднає ізраїльських заручників із сім’ями після більш ніж 15 місяців полону. США запропонували канву цього плану в травні 2024 року, після чого він був одноголосно схвалений Радбезом ООН. Досягнута угода — це результат не лише надзвичайного тиску на ХАМАС, зміни ситуації в регіоні після припинення вогню в Лівані та послаблення Ірану, а й наслідок кропіткої американської дипломатії. Настав час припинити бойові дії в секторі Гази та почати роботу з побудови миру й безпеки”, — заявив президент США Джо Байден.
За даними ЗМІ, на першому етапі угоди про припинення вогню в секторі Гази бойовики мають звільнити 33 заручники — це жінки, діти віком до 19 років і чоловіки, старші за 50 років. Ізраїль у відповідь зобов’язується звільнити з в’язниць ув’язнених, визнаних винними у співпраці з ХАМАС і в нападах на ізраїльтян. В обмін на кожного цивільного заручника ХАМАС отримає 30 засуджених, на кожного військовослужбовця — 50. Початковий етап угоди включатиме поступове виведення сил ЦАХАЛ із центральної частини сектору Гази та повернення переміщених палестинців на північ. У цей період щодня до сектору Гази відправлятимуть 600 вантажівок із гуманітарною допомогою, 50 із яких перевозитимуть паливо.
“Це дає надію всьому регіону, де люди занадто довго проходили через величезні страждання. Обидві сторони повинні повною мірою виконувати цю угоду, яка є кроком до тривалої стабільності в регіоні та вирішення цього конфлікту дипломатичними методами”, — повідомила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у соцмережі Х.
Бойові дії почалися після нападу бойовиків угруповання ХАМАС на Ізраїль 7 жовтня 2023 року, під час якого загинуло приблизно 1 200 осіб, а майже 250 стали заручниками. У відповідь на напад Ізраїль розпочав масштабну військову операцію. Частину заручників було звільнено під час обмінів. Наразі, за оцінками ізраїльських спецслужб, у полоні залишається 99 заручників, частина з них мертві.
“У ХАМАС немає шансів на виживання без укладення цієї угоди. Той факт, що в ситуації, коли ХАМАС зазнав важких втрат, він втратив своїх спонсорів, населенню через них завдано шкоди. І сектор Гази доведеться довго й нудно відновлювати. Але для них це не аргумент, а аргумент — це те, що внаслідок підписання угоди воєнні дії припиняться, і Ізраїль виведе свої війська з території сектору”, — прокоментував професор політичних наук Університету Бар-Ілан (Ізраїль) Зеєв Ханін.
Гарантами реалізації угоди виступлять Катар, Єгипет і США. Планується, що угода буде реалізована в три етапи. І має набути чинності 19 січня. Це підтвердив прем’єр-міністр Катару шейх Мохаммед бін Абдулрахман аль-Тані. Другий етап угоди передбачає звільнення всіх заручників, що залишилися, включно з ізраїльськими солдатами-чоловіками, постійне припинення вогню і повне виведення ізраїльських солдатів із сектору Гази. Переговори щодо нього почнуться на 16 день першого етапу. Третій етап включатиме повернення тіл загиблих, і початок відновлення сектора Гази під наглядом Єгипту, Катару та Організації Об’єднаних Націй.
Читайте також: Угода з ХАМАС погана за багатьма показниками, але підтримується більшістю ізраїльського суспільства — розбір Зільбера