Іран відкинув заклики лідерів Великої Британії, Франції та Німеччини не нападати на Ізраїль, пише агентство Reuters. У Білому домі вважають, що атака може статися вже цього тижня. За інформацією The Wall Street Journal, Ізраїльська держава привела свої війська в стан підвищеної бойової готовності через те, що уряд отримав дані про ймовірну підготовку удару з боку Ірану і його проксі-сил, інформує FREEДОМ.
31 липня Іран та його проксі-сили на Близькому Сході звинуватили Ізраїль у ліквідації колишнього глави політбюро терористичного угруповання ХАМАС у Тегерані. Ізраїльський уряд не взяв на себе відповідальності за подію, проте Тегеран заявив, що помститься Тель-Авіву. Державний секретар США Ентоні Блінкен попереджав, що атака має відбутися 5 серпня.
12 серпня Fox News із посиланням на джерела повідомив, що Іран атакує Ізраїль протягом найближчої доби. І хоча атака Тегерана разом із терористичними угрупованнями не відбулася, Тель-Авів готується оборонятися. Так, Ізраїль привів війська у стан підвищеної готовності, пише The Wall Street Journal.
“Затягування удару призводить до серйозних витрат з боку Ізраїлю та американців, які змушені тримати в районі можливих бойових дій величезні сили, це ресурси, це постійна бойова готовність та інше. У цьому плані Іран має певну стратегічну перевагу, й він намагається цим скористатися. Паралельно з цим, погрожуючи завдати удару, вони активно ведуть переговори”, — сказав директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос.
Іран відкидає заклики європейських держав проявити стриманість щодо Ізраїлю, пише агентство Reuters. Навпаки, Тегеран наполягає, що такі пропозиції нібито “позбавлені логіки та суперечать основам міжнародного права”.
У Вашингтоні стурбовані агресивною риторикою Тегерана. Там вважають, що Іран може атакувати Ізраїль найближчими днями. Для додаткового захисту Ізраїльської держави та посилення позицій американських збройних сил на Близькому Сході США відправили в регіон атомний підводний човен USS Georgia й авіаносець Abraham Lincoln, повідомили в Пентагоні.
“Думаю, ви, ймовірно, бачили заяви наших ізраїльських колег про їхні очікування, про те, що вони вважають дедалі ймовірнішим, що станеться напад із боку Ірану та/або його посередників, і, можливо, навіть найближчими днями. Я б сказав вам, що ми поділяємо ці побоювання, і саме тому ми постійно говоримо з нашими ізраїльськими колегами та іншими партнерами в регіоні”, — сказав на брифінгу радник Білого дому з комунікацій у сфері нацбезпеки Джон Кірбі.
Росія запропонувала Ірану стримано відповісти Ізраїлю. Водночас на початку серпня ізраїльська служба новин повідомила, що Москва почала постачати Тегерану ракетні комплекси “Іскандер” й комплекси радіоелектронної боротьби “Мурманськ-БН”. Зараз же РФ на офіційному рівні в особі глави “Рособоронекспорту” Олександра Міхєєва заявила, що може постачати комплекси “Іскандер” своїм стратегічним партнерам.
“Що стосується Ірану, то Росія намагається вибудувати свою логістику, яка не підлягатиме якомусь тиску з боку Заходу. І таким чином вони зараз розбудовують серйозний коридор “Північ — Південь”, який проходить з Росії на території Ірану, має прямий вихід до Індійського океану, тобто для торгівлі з Індією, припустимо, що стосується Росії, для торгівлі з країнами Перської затоки. І це теж ще така ось стратегія Росії — розробляти свої можливості, й логістичні зокрема, для ведення тривалої війни”, — сказала експертка з питань Східної Азії, магістерка зовнішньої політики Наталія Плаксієнко-Бутирська.
Між Москвою та Тегераном відбувається обмін озброєнням. За інформацією агентства Reuters, десятки російських військових зараз проходять в Ірані підготовку з використання балістичних ракет ближньої дальності Fath-360. Сотні цих ракет іранський уряд планує поставити в РФ. Утім, за цим пильно стежать США. Заступник прессекретаря Державного департаменту Сполучених Штатів Ведант Патель зазначив, що в разі передачі Тегераном зброї Москві США за підтримки європейських партнерів готові дати жорстку відповідь.
Читайте також: Не допустити великої війни: у світі намагаються знизити ескалацію на Близькому Сході (ВІДЕО)
Нагадаємо, 8 серпня США, Єгипет і Катар закликали Ізраїль і ХАМАС зустрітися 15 серпня в Каїрі або Досі для переговорів про припинення вогню. Як пише BBC, у терористичному угрупованні ХАМАС заявили, що вивчають запрошення. Прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу повідомив, що представники ізраїльської сторони будуть присутні на зустрічі.