Із зали суду — в окоп: Кремль набирає на війну в Україну підсудних (ВІДЕО)

Призовники. Ілюстративне фото: armyinform.com.ua

У РФ намагаються будь-яким доступним чином компенсувати нестачу людей на фронті — ув’язненими, контрактниками, строковиками. Тепер дійшла черга і до підсудних. Закон, що дозволяє відправляти росіян на війну проти України прямо із зали суду, Держдума ухвалила наприкінці вересня. Його вже підписав Путін, повідомляє FREEДOM.

У Росії виявили додатковий мобілізаційний ресурс. Планують відправити на фронт до 40% підсудних. Якщо раніше це робили до засідання суду або коли вирок уже винесено, то тепер можна і на етапі розгляду справи.

“Додали ось цю судову стадію, тобто поки справа розглядається в суді, людина, яка є обвинуваченою, може подати клопотання й укласти такий контракт із Міністерством оборони. По факту — розширюються ось ті стадії, коли таке підписання контракту може бути”, — розповів юрист Артем Клига.

За інформацією джерел видання “Важные истории”, з кожного слідчого ізолятора, де злочинці чекають вироків, можуть забрати до ста підсудних. Загалом по Росії понад двісті СІЗО, таким чином, на війну з Україною можна забрати близько 20 тисяч осіб.

“У СІЗО на 1 січня 2024 року в Росії сиділи 106 тисяч осіб. З них, звісно, деяка частина — це підсудні, власне, їх і стосуються нові закони, більша частина — це підслідні, підозрювані. Тому, власне, 40%, скоріш за все, з підсудних відправляться на фронт. Насправді це положення легалізує те, що де-факто існує вже понад два роки. Тому що вперше стали вербувати із СІЗО влітку 2022 року”, — розповіла голова фонду “Русь Сидящая” Ольга Романова.

Також джерела, з якими поговорили журналісти, повідомили, що слідчим і оперативникам за кожного добровольця обіцяють премії. Юрист Артем Клига вважає, що вербування підсудних необхідне владі, щоб не оголошувати другу хвилю мобілізації, яка може нашкодити рейтингу Путіна. 

“На це кинуто величезні зусилля і гроші. Чого тільки вартий той бюджет, який планується витратити у 2025 році далеко не на поліпшення ситуації військовослужбовців, а на залучення нових людей”, — зазначив юрист.

Не виключено, що на підсудних чинитимуть тиск. Особливо щодо тих, кому не загрожує великий термін — адже вони можуть вирішити, що у в’язниці безпечніше. Утім, умови утримання в СІЗО посилилися, та й слідчі працюють по-іншому — лякають заарештованих величезними термінами.

“Російським поліціянтам дано вказівку, це тепер їхній новий обов’язок: вербувати і просто затриманих. І ми вже знаємо випадки відряджання на війну людей, затриманих за підозрою в крадіжці двох банок тушкованки. І зараз створюють у в’язницях заново нестерпні умови, і лякають термінами для того, щоб люди обирали саме свободу. Чорт із ними, з грошима, головне — на свободі, головне — не мати справу з російською в’язницею”, — розповіла Ольга Романова.

Тим часом російські солдати скаржаться, що на фронт відправляють без підготовки та спорядження. Відеозвернення записав військовослужбовець із батальйону “Камчатка”.

“18-річні ненавчені, які прийшли тільки в цей камчатський батальйон, пробули на полігоні 4 дні, які навіть не постріляли, тому що не було патронів. І відправили просто на передки всіх, просто відправили камчатський батальйон. Нас відправили без нічого: у нас немає ані їжі, ані пиття, ані рацій, ані тепловізорів. У нас немає нічого”, — заявив військовослужбовець із батальйону “Камчатка”.

Він закликає жителів Камчатки не вступати в цей батальйон. Оскільки це може стати дорогою в один кінець.

Читайте також: Путін робить з росіянами рівно те, що вони дозволяють йому з ними робити, — Пелевіна

Прямий ефір