Кремль до виборів президента Росії, які заплановано на 2024 рік, уникатиме непопулярних політичних кроків, таких як оголошення нових хвиль мобілізації. У цьому переконана розвідка Міністерства оборони Великобританії. У відомстві впевнені, що диктатор Володимир Путін майже напевно знову братиме участь у президентських перегонах, а його виборча кампанія неофіційно розпочнеться вже наступного місяця. Водночас аналітики зазначають, що майбутні вибори президента Росії — процес суто формальний і потрібен лише для подальшої легітимації путінського режиму, а всі суперники нинішнього президента — технічні кандидати, повідомляє FREEДОМ.
Про наміри висунутися на вибори президента Росії 2024 року заявив Борис Надєждін. Про це розповіли російські пропагандисти, які вже прозвали його ліберальним кандидатом. Такий ярлик він отримав насамперед через участь в опозиційній партії “Союз правих сил”.
“Борис Надєждін, який тоді перебував у ліберальній, як вважалося, партії “Союз правих сил”, прославився фразою “Треба або валити цього президента, або валити з країни”. Однак із країни він не звалив. Ні в 1999, ні в 2000 роках. І навпаки, як кажуть, доволі активно співпрацював тоді з Кремлем, взаємодіяв із [на той момент заступником глави Адміністрації президента РФ] Владиславом Сурковим, відомим і досі, який тоді курував російську внутрішню політику в Кремлі”, — пояснив політичний аналітик Іван Преображенський.
Також, без співпраці з Кремлем не вийшла б у Надєждіна блискуча кар’єра телевізійного експерта. Останніми роками він майже безвилазно віщає в останкінських телестудіях, де зображає незгодного з провладним порядком денним, у той час, як всі інші учасники шоу його критикують, принижують і доводять свою правоту. Експерти припускають, що цю саму роль “ліберала для биття” Надєждіну підготували кремлівські політтехнологи й на президентські вибори.
“Усі ці вибори повністю спектакль. Відповідно, якщо Кремль когось кудись висуває і реєструє, це не опозиція робить і не сам Борис Надєждін тоді в цьому випадку, то він це робить для того, що йому за сценарієм потрібен ліберальний кандидат, на якого треба звалити якісь ліберальні гріхи. Володимир Путін останнім часом досить активно проходиться по лібералах, і йому потрібен такий, значить, мабуть, за сценарієм “хлопчик для биття”, на якого він буде періодично кричати, що ви зробили з Росією в 90-ті роки?” — додав Преображенський.
Кремль не вперше застосовує на президентських виборах таку тактику. У 2018 році так званим “лібералом для биття” була [російська журналістка] Ксенія Собчак. За підсумком вона змогла набрати лише трохи більше ніж 1,5% голосів. Але її завданням було не виграти, а допомогти легалізувати результати Путіна, дотриматися формальної процедури й створити видимість чесних виборів. Попри посилення цензури, повне усунення опозиції, а також війну Росії проти України, у Москві все ж не хочуть відступати від звичної стратегії, зазначають експерти.
“І незважаючи ні на яку війну, вибори не скасують, вони відбудуться вчасно. Тому що таким чином система перепідтверджує свою легітимність. А перепідтвердження полягає у двох речах. По-перше, бюрократія, яка організовує вибори, має показати, що вона їх у змозі організувати. І друге — громадяни, які відносяться до адміністративно залежного електорату, мають прийти та проголосувати, решта мають залишитися вдома, і всі разом мають не заперечувати, не протестувати після оголошення результатів”, — зазначила політологиня Катерина Шульман.
Аналітики зазначають, покладати надії на Бориса Надєждіна було б вельми наївно. У Кремлі ніколи не допустять до виборів кандидата, який становить хоча б мінімальну загрозу для бенефіціара президентських перегонів — Путіна. Крім того, поки що немає жодних сигналів про те, що так званого кандидата від лібералів взагалі зареєструють на майбутні вибори.
Читайте також: Росія — диктатура, свободи слова і вибору в ній немає, — Подоляк