У зв’язку з посиленими обстрілами російською армією на півночі Харківської області, понад сто дітей разом із батьками, які мешкають за 30 км від кордону з Росією, буде евакуйовано примусово. Таке рішення ухвалили у Вовчанській військовій адміністрації. Також розширено зону евакуації в Куп’янському, Ізюмському та Богодухівському районах Харківської області. Усіх евакуйованих приймає координаційний гуманітарний центр у Харкові, повідомляє FREEДОМ.
Ті, хто внаслідок російських обстрілів втратив житло, виїжджають із прикордонних населених пунктів у пошуках безпечних місць.
Людмилу Оберемок із села Івашки Золочівської громади, що за 4 кілометри від кордону з Росією, забрала донька. Жінка каже, що жити вдома вже неможливо.
“З дітками вивезли прямо насильно. Волонтери повивозили. А нам старим наказали — виїжджайте, виїжджайте, Ну, кого волонтери вивозять, а кого рідня забрала. Порожнє село”, — розповіла переселенка.
Починаючи з 10 травня, коли росіяни здійснили другу спробу наступу на північні райони Харківської області, було евакуйовано понад 12 тисяч осіб. Процес координували в гуманітарному центрі. Там, зокрема, приймали заявки на евакуацію та допомагали людям облаштуватися в Харкові. Особливо важко було забезпечити переміщення цивільних з Вовчанського напрямку, там волонтерам доводилося забирати місцевих жителів під безперервними обстрілами.
“Такої кількості, на жаль, поранених цивільних у перші три дні евакуації ми ще не бачили. На другий день на точку перевантаження населення, там, де вони перевантажувалися у великі автобуси, було перевезено понад 15 поранених цивільних різного ступеня тяжкості”, — розповів координатор “Координаційного гуманітарного центру” Олег Іванов.
Наразі масову евакуацію з північних районів Харківської області завершено. Зараз розпочато процес примусової евакуації сімей із дітьми з населених пунктів, що розташовані за 30 кілометрів від зони бойових дій на Вовчанському напрямку. Волонтери кажуть, обіцяють допомогти всім, хто зібрав речі та вирішив виїхати.
“По-перше, тут, на жаль, Харківська область також лідирує, це вже 8-ма примусова евакуація сімей з дітьми. Зараз проходить розмова з населенням — сім’ями з дітьми, щоб вони погодилися виїжджати. Ті, хто погодиться, — одразу буде направлено екіпаж забирати їх, або поліція, або ми. І я хочу наголосити — транзитний пункт, який був на етапі масової евакуації, він працює далі, там є забезпечення, люди можуть виїжджати”, — сказав Іванов.
Наразі одне з найголовніших завдань волонтерів у Харківській області — мотивувати людей, які ще не наважилися на евакуацію: інформувати їх про повний супровід, фінансову допомогу та гуманітарну підтримку, яку вони отримають у Харкові. Таке ж забезпечення на евакуйованих чекає на заході України, куди також забезпечено безкоштовний трансфер.
“Ми навіть знімали відео з транзитного пункту, щоб показати людям: ось, дивіться, скільки допомоги ви можете отримати, що ви не йдете просто в нікуди, як багато хто говорить нам. Це поширений аргумент — кому ми там потрібні, ми там нікому не потрібні! Тому що велика проблема прикордонних населених пунктів — відсутність українського телебачення, його немає й люди не бачать, що в нас тут відбувається. І коли ми приїжджаємо, ми — ті люди, хто їм дає цю інформацію. І дуже приємно, коли я приїжджаю на транзит та бачу людей, з ким я вже спілкувалася, я їх не евакуювала, вони евакуювалися самостійно”, — розповіла співробітниця благодійного центру “Єдність та Сила” Наталя Сергієнко.
Понад 60 благодійних фондів та організацій Харківської області беруть участь у супроводі переселенців та забезпеченні їх усім необхідним.
Читайте також: ЗСУ відбили низку позицій в окупантів на Харківському напрямку
Нагадаємо, за оцінкою військово-політичного оглядача групи “Інформаційний спротив” Олександра Коваленка, завдяки тому, що стало можливим завдавати ударів по території РФ західною зброєю, вдалося зупинити наступальну операцію РФ у Харківській області.