Зовсім небагато голосів виборців не вистачило Реджепу Ердогану, щоб здобути перемогу у першому турі президентських виборів у Туреччині. Він отримав 49,5% голосів, а його головний конкурент Кемаль Киличдароглу майже 45%. 28 травня у Туреччині відбудеться другий тур виборів, де й визначиться глава республіки. У кого більше шансів на перемогу у другому турі та хто зіграє ключову роль, розповіла у включенні кореспондентка FREEДОМ Лариса Зубенко з Анкари.
Вона наголосила, що третій кандидат у президенти, Сінан Оган, отримав 5,17% голосів. За словами аналітиків, він може стати “регулятором” результатів другого туру голосування, залежно від того, кого з кандидатів він підтримає.
“Оган заявив, що його партія має певні умови для підтримки того чи іншого кандидата. У тому числі необхідно пообіцяти дотримуватися конституційних гарантій пріоритету світських принципів у країні. Також він вважає, що переможець президентських виборів має вести боротьбу з тероризмом у країні і, звісно, забезпечити повернення сирійських та інших біженців. Сінан Оган каже, що всі ці домовленості мають бути оформлені у певний документ, підписані та прозоро оприлюднені населенню Туреччини”, — розповіла журналістка.
За словами турецького журналіста Енгіна Баса, Оган буде тим, хто вирішить, хто переможе у другому турі.
“І тепер він говоритиме з двома партіями, проводитиме переговори з тими, хто переміг на парламентських виборах і після цього оголосить про своє рішення. Оган уже говорив про те, що переговори розпочнуться днями, і я думаю, що про своє рішення він оголосить вже до кінця цього тижня, можливо, й найближчим часом”, — додав Бас.
Як зазначила кореспондентка, ці президентські вибори є історичними для Туреччини — вперше за останні два десятки років є можливість змінити владу в країні.
“Таїп Ердоган був при владі близько 20 років, і яким би не був результат цих виборів, вони вже змінили та розкололи Туреччину. Це видно і за географічним фактором. Наприклад, опозиція перемогла у всіх західних регіонах, а також у курортно-приморському поясі. За опозицію голосував і крайній схід, і південний схід, де переважно проживають курди. За Ердогана традиційно голосує серединна Туреччина”, — додала Зубенко.
Незважаючи на підсумки виборів, ставлення Туреччини до України не зміниться, переконані в українському посольстві в Анкарі.
“Стратегічні інтереси Туреччини ніхто не змінить. І отримавши такі позиції у глобальному вимірі, навряд чи партія, що діє, або якщо прийде хтось новий, змінюватиме собі в мінус. Тобто, користуючись позицією у “Великої двадцятці”, Туреччина навряд чи мінятиме свої вектори. Єдина, можливо зміна акцентів, і опозиція вже говорить про більшу відкритість до Заходу. Стратегічно Туреччина не відходить від загального прозахідного курсу, і Туреччина це найсхідніший форпост західного альянсу”, — сказав посол України у Туреччині Василь Боднар.
Читайте також: Ердоган чи Киличдароглу: результати виборів у Туреччині в огляді експертів