Історичний договір про безпеку України: експерти проаналізували Ukraine Compact 

Підписанти Ukraine Compact. Фото: president.gov.ua

Європейський Союз і ще 22 країни, серед яких США, Франція, Велика Британія, Італія, Німеччина, на полях саміту НАТО у Вашингтоні 11 липня підписали історичний Український договір (Ukraine Compact) з безпеки. 

У договорі окреслено основні зобов’язання союзників перед Києвом. Документ передбачає підтримку України у сфері безпеки та оборони, економічну допомогу, а також координацію дій у разі майбутнього збройного нападу Росії на Україну. 

Основні положення Українського договору

Безпека України є невіддільною частиною безпеки в Євроатлантичному регіоні та за його межами, йдеться в документі. Союзники підкреслили: мають намір підтримувати Україну доти, доки вона не здобуде перемогу над російською агресією. 

Підписанти заявили, що Український договір виконує обіцянку, яку союзники Києва дали у Вільнюсі 2023 року, зокрема щодо довгострокових двосторонніх безпекових угод з Україною.

“Є 23 сильні угоди, і будуть угоди з іншими країнами. І в нас є історично значуща безпекова угода зі Сполученими Штатами. Усе це допомогло нам отримати необхідні системи ППО завдяки Америці й усім партнерам, усім лідерам і вашим суспільствам, вашому народові, звісно”, — заявив президент України Володимир Зеленський.

Американський президент Джо Байден заявив, що Український договір — це важливий крок для майбутньої безпеки. 

“Цей договір об’єднує всі ці країни в єдину, скоординовану та всеосяжну архітектуру для підтримки України не тільки зараз, а й на роки в майбутньому. У короткостроковій перспективі ми продовжимо постачати Україні зброю, боєприпаси та навчання, необхідне їй для відбиття російських військ”, — зазначив Байден.

Країни-підписанти договору зобов’язуються надавати всіляку допомогу для оборони України.

“Ми робимо ще один важливий крок у нашій колективній підтримці України. Ми називаємо його Угодою про Україну. Минулого року країни “Великої сімки” підписали декларацію про довгостроковий захист України, не тільки на час цієї війни, а й після перемоги. Ще 25 країн швидко приєдналися до них і пообіцяли провести переговори та підписати двосторонні угоди про безпеку з Україною. Тепер, рік потому, понад 20 країн плюс Європейський Союз завершили та підписали ці угоди”, — зазначив президент США Джо Байден.

На саміті НАТО у Вашингтоні президент США оголосив про виділення Україні нового пакета військової допомоги. До нього увійдуть батарея Patriot, снаряди для систем HIMARS і зенітні ракети для NASAMS, ракети для зенітно-ракетних комплексів Stinger, протитанкові комплекси Javelin і AT-4. Американський лідер Джо Байден вважає Ukraine Compact з безпеки історичним рішенням і свідченням прихильності довгостроковій безпеці України.

Альянс розробив новий план координації військової підтримки України. Для цього НАТО створює нове командування у Вісбадені в Німеччині. Його завдання — планування та організація допомоги Україні, ремонт військового обладнання та навчання українських військових.

“НАТО координуватиме підготовку українських сил на об’єктах у державах-союзниках. Ми будемо підтримувати Україну, плануючи та координуючи пожертвування, а також організуємо передачу і ремонт обладнання. Ми також надаватимемо підтримку довгостроковому розвитку Збройних сил України. Це не зробить НАТО стороною конфлікту, але допоможе Україні відстояти право на самооборону”, — пояснив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.

У резолюції наголосили на непохитній прихильності до вільної, незалежної, демократичної та суверенної України, а незаконне і неспровоковане вторгнення Росії вкотре назвали загрозою міжнародному миру і безпеці.

До блоку НАТО входить 32 країни. Документ не стали підписувати Албанія, Болгарія, Угорщина, Греція, Північна Македонія, Румунія, а також Словаччина, Туреччина, Хорватія і Чорногорія. Держави, які поки що не підписали Український договір, зможуть приєднатися до нього в майбутньому.

Український договір в оцінках експертів

У чому історичне значення договору, який було підписано на полях саміту НАТО у Вашингтоні? Які гарантії безпеки можуть надати західні союзники Україні? Як документ вплине на військову допомогу Україні? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Олександр Мережко, голова комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва;
  • Сергій Джердж, голова Громадської ліги “Україна – НАТО”; 
  • Олександр Хара, дипломат, експерт Центру оборонних стратегій.

ОЛЕКСАНДР МЕРЕЖКО: Ukraine Compact визначає основні засади безпеки не тільки України, а і Європи

— В Українському договорі зазначено основне завдання — надання допомоги Україні з боку 22 держав, а також Європейського Союзу. Мені здається, вперше в подібних документах як таку мету вказано подолання російської агресії. Це дуже важливо, тому що раніше йшлося про надання допомоги — стільки, скільки це буде необхідно. А це не дуже чітке завдання. 

У цьому разі завдання визначено чітко і зрозуміло — необхідно спільними зусиллями подолати російську агресію, тобто, просто кажучи, перемогти Росію. 

В угоді йдеться про надання всієї необхідної допомоги — задоволення оборонних потреб і потреб, пов’язаних із безпекою України. Це вже конкретне масштабне зобов’язання, яке беруть на себе сторони угоди. Також ідеться про необхідність зміцнення архітектури безпеки. 

Якщо після закінчення війни виникне ситуація, коли Росія знову становитиме загрозу безпеці України, то тоді держави-підписанти та Європейський Союз беруть на себе зобов’язання, наприклад, негайно зібратися на найвищому рівні та розглянути питання про вжиття конкретних заходів, спрямованих проти російської агресії. 

Ukraine Compact — документ, який визначає основні засади безпеки не тільки України. Підкреслюється важливий момент про те, що питання безпеки України — це не просто питання безпеки однієї держави, а всієї європейської, трансатлантичної безпеки. 

Український договір був укладений і оприлюднений під час саміту НАТО у Вашингтоні. Виходить, є певний зв’язок з Альянсом і вступом України до блоку. Безумовно, ця угода не є альтернативою нашому шляху на вступ до НАТО. Про це йдеться й у фінальній декларації саміту у Вашингтоні — про невідворотність процесу приєднання України до Альянсу. 

Але поки цього не відбулося, принаймні формально, бо фактично ми вже інтегруємося в НАТО, нам необхідні додаткові гарантії, які б сприяли нашому прагненню на якнайшвидший вступ до Альянсу. 

СЕРГІЙ ДЖЕРДЖ: Розширюються сфери співпраці України з НАТО та ЄС

— Завдяки підписанню Українського договору у Вашингтоні, створено платформу, де країни, які мають двосторонні угоди з Україною, можуть співпрацювати, виробляти спільне рішення, ухвалювати спільні плани та проєкти допомоги. Сюди входять країни НАТО, ЄС і Японія. Договір відкритий для підписантів і в майбутньому, можливо, їхня кількість збільшиться. 

Українська сторона розширюватиме сфери співпраці в ЄС і НАТО. Безпека — це дуже широкий спектр, де є різні сфери: інформаційна, економічна, фінансова, екологічна, військова тощо. Налагодивши таку співпрацю, Україна може залучати дедалі більше міністерств, відомств, державних комітетів за різними напрямами та зміцнювати співпрацю. 

З основних зобов’язань, які взяли на себе країни-підписанти договору Ukraine Compact, — підтримка нагальних потреб України у сфері оборони, посилення армії. Штаб-квартира НАТО в німецькому Вісбадені координуватиме військову допомогу Україні, що допоможе поліпшити логістику постачання необхідного озброєння.

Механізм реагування в разі повторного нападу Росії — це результат компромісу. Бо якщо це зафіксувати подібні домовленості під час сьогоднішньої війни, то потрібно буде включатися в бойові дії та допомагати не тільки озброєнням, амуніцією, снарядами, а й особовим складом. До цього не всі готові. Тому знайдено такий компроміс — партнери допомагають сьогодні, чим можуть, а безпеку гарантують на майбутнє. 

ОЛЕКСАНДР ХАРА: Військова допомога західних союзників тепер підкріплена документом

— Угорщина не підписала Український договір, тому що в уряду цієї держави є своя особлива позиція, яка з’явилася 2022 року. Угорщина, наприклад, юридично заборонила трансфер озброєнь НАТО в Україну через свою територію. Інші країни підтримують нас різними способами. І найгнучкіший спосіб — це двостороння безпекова угода. Саме гарантії безпеки жодна держава Альянсу нам не може надати, поки ми не станемо членами НАТО. 

Ми підписали угоду про безпеку вже більш ніж із 20 державами. Це є надзвичайно важливим моментом з погляду довгострокової та структурованої підтримки України. Для нас надзвичайно важливим є надання військової допомоги — озброєння, боєприпаси, техніка, а також допомога в розбудові українського оборонно-промислового комплексу. 

Я думаю, що інші держави найближчим часом будуть підписувати з нами угоди про безпеку. Нагадаю, що на майданчику “Рамштайн” виступають понад 50 держав. Ця кількість перевершує кількість країн-членів НАТО. Я думаю, у майбутньому ми побачимо угоди про безпеку з Туреччиною, Болгарією, Грецією, оскільки це в їхніх національних інтересах. 

У документі за підсумками саміту НАТО йдеться, що Україна є і наріжним каменем, і, можна сказати, інтегральною частиною безпеки континенту. Український договір оформляє певну структуру допомоги Україні. Те, що наші західні союзники надавали військову та економічну допомогу починаючи з 2022 року — це, по суті, була їхня добра воля. Зараз є юридично оформлені документи, які говорять про те, який напрямок кожна держава бере в пріоритет. 

Саміт НАТО фактично структурував допомогу і зобов’язання, які наші партнери надали Україні. І дуже важливо було, що питання України на цьому саміті було ключовим. У остаточному документі 64 рази згадується Україна і з погляду засудження Росії за агресію, і з погляду того, що ця війна є загрозою не тільки Європі, а й вільному світу. 

Читайте також: ППО, F-16 і “міст у НАТО”: повні підсумки саміту Північноатлантичного альянсу для України

Прямий ефір