Частину російських активів заарештовано у Фінляндії на вимогу України для забезпечення компенсації за збитки, заподіяні “Нафтогазу” в Криму 2014 року. Це важливий прецедент, яким зможуть скористатися суди в інших країнах та різні українські компанії, які постраждали від дій Росії. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ озвучив професор, ректор Міжнародного інституту бізнесу та економіст Олександр Савченко.
“Чекатимемо, коли це [арештоване у Фінляндії російське] майно буде продано через аукціон… Треба шукати майно і в інших країнах. Треба сказати “дякую” Фінляндії: справді, прецедент дуже важливий. Я хотів би сказати, що в Криму втратив своє майно не лише “Нафтогаз” України, а, наприклад, банки України. “Приватбанк” дуже далеко зайшов і теж виграв багато судів проти Російської Федерації. Нині це державний банк. Я думаю, Національний банк України теж дуже багато втратив, зокрема вкрали гроші зі сховища Національного банку. Гадаю, процес пішов. І сподіватимемося, що суттєву суму можна буде отримати”, — прокоментував гість ефіру.
Він зазначив, що реалізація рішень, подібних до того, яке ухвалив суд у Фінляндії, триває, як правило, роками. Однак якщо фінам вдасться реалізувати його швидко, то швидко з’являтимуться і подібні рішення в інших юрисдикціях.
“Цей кейс підштовхуватиме інші суди діяти дуже швидко, використовуючи цей прецедент. Повторюю: історична подія. Я думаю, ми скоро побачимо і в інших країнах арешти, і не лише за позовами “Нафтогазу”, але й від інших державних структур, і не лише державних, бо вкрадено було дуже багато і приватних структур”, — прокоментував ректор Міжнародного інституту бізнесу.
Він не сумнівається, що Росії подібні рішення не сподобаються, проте в законодавчому полі країна-агресор навряд чи зможе їм протидіяти.
“Вона сама підпилила гілку, на якій сиділа. Вона ж не визнає рішення міжнародних судів… Тільки міжнародні суди можуть не скасувати, а відтермінувати, трохи продовжити судоми Росії. Тому, я гадаю, у них слабка позиція. Вони погрожуватимуть, робитимуть провокації, може, навіть якісь терористичні акти. Ми знаємо, на що здатна Росія. Але якщо цей випадок фіни доведуть до кінця, тобто від арешту до продажу, виручки від продажу майна та перерахування грошей Україні, то важко переоцінити цей прецедент”, — пояснив Олександр Савченко.
Читайте також: Використання росактивів для погашення виданих Україні кредитів є серйозним проривом — аналіз економічного оглядача
Нагадаємо, окружний суд міста Гельсінкі наклав арешт на майно РФ на території Фінляндії на вимогу України. Йдеться про нерухомість та інші активи, які оцінюються в десятки мільйонів доларів. Це компенсація, згідно з рішенням Гаазького арбітражу, за збитки, завдані захопленням Росією активів компаній групи “Нафтогаз” у 2014 році в Криму. Відсотки, передбачені за несплату коштів, продовжать нараховуватися до виплати компенсації за арбітражним рішенням.