Вторгнення Китаю на Тайвань стає дедалі реалістичнішим, у США цим занепокоєні та вживають заходів. Про це сьогодні, 17 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів голова Центру політичних досліджень “Доктрина” Ярослав Божко.
“Існує досить високий ризик китайського вторгнення на Тайвань, і взагалі зіткнення між збройними силами Китаю і США. З плином часу ми бачимо дедалі більше маркерів, що сторони розглядають цей сценарій як доволі ймовірний, і роблять ті чи інші приготування. США в разі початку такої війни повинні мати хоча б контурне уявлення про реальну китайську військову доктрину, тобто про типи застосування озброєнь, про їхні види, на які Китай робитиме ставку. І виходячи з цього, має виходити план Сполучених Штатів”, — сказав Божко.
Американські політики ініціювали, щоб радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван повідомив їм реальну готовність Китаю до тих чи інших агресивних планів, “щоб посилити консолідацію в Сполучених Штатах проти Китаю”.
Головна проблема Китаю — стан її армії, оскільки вона кілька десятиліть ніде не воювала. І зближення Пекіна з Москвою в плані війни проти України пов’язане зокрема з передачею росіянами інформації про реалії воєнних дій, про західну зброю.
“Адже Росія збирає інформацію про характеристики озброєння, як воно застосовується, які в нього особливості. І Китай користується цим моментом. Тобто для Китаю питання такого співробітництва з РФ більш інструментальне, оскільки зараз їм більше немає де отримати такий досвід. І для Російської Федерації це теж унікальний момент: вона може своєю роллю країни, що воює, поторгуватися з Китаєм, мовляв, ви нам економічно руки не викручуйте, ми вам теж можемо бути корисними у форматі розвідки проти Заходу”, — пояснив експерт.
Китай така позиція Росії задовольняє, і вони нарощують взаємини.
“При цьому це дуже одностороння залежність, яка ставить Росію рангом набагато нижче за Китай”, — уточнив Божко.
Китай також досить серйозно розглядає й економічну експансію на територію Далекого Сходу РФ, і Пекіну важливо показати, що у нього є союзники, зокрема й військові союзники.
“Китай все-таки вихований на концепції радянської військової доктрини, був орієнтований на радянську військову допомогу до похолодання відносин з СРСР. Тому Пекін має уявлення, що армія РФ сильна хоча б за кількісними показниками, за насиченістю видів озброєнь. Для Китаю Росія виступає досить цікавим військовим союзником. Хоча, звісно, багато в цьому уявленні взято від інерції з радянського часу, коли радянська армія була на кілька порядків потужнішою за нинішню російську”, — зазначив спікер.
Росія завжди себе позиціонувала як держава з чітким акцентом на військову сферу, і в цьому аспекті сьогодні вона здається Китаю цікавим союзником.
“Гадаю, що після СРСР у Китаї не забували, що є Росія, у якої можна щось перехопити в плані військової техніки, яку можна використовувати і проти Заходу, як більярдну кулю”, — додав Божко.Читайте також: Між НАТО і Китаєм наростає напруга — розбір (ВІДЕО)
Зазначимо, що кандидат у президенти США Дональд Трамп хоче змусити Тайвань платити США за гарантії оборони. Він заявив, що Тайвань вкрав бізнес Штатів із виробництва чипів і має платити їм за оборону. Трамп поставив під сумнів зв’язки США з Тайванем і сказав, що Штатам буде “дуже, дуже складно” захистити Тайвань від нападу Китаю. Також він припустив, що КНР не хоче нападати на Тайвань тільки тому, що це зруйнує індустрію виробництва чипів.