Тільки 5% росіян можуть оплатити іпотеку за нинішньою ринковою ставкою. Більшість російських підприємств не може користуватися банківськими кредитами. У країні згортають великі інвестиційні проєкти. Путін намагається створити ілюзію сильної країни, тоді як реальна російська економіка підтверджує статус бензоколонки, яка прикидається державою, пише Bloomberg. Як рекордні витрати на війну проти України вплинули на добробут росіян у 2024 році та чого чекати країні-агресору в 2025-му, розповідає FREEДOM.
Прискорення інфляції, підвищення ключової ставки, подорожчання продуктового кошика, падіння рубля — і все це на тлі колосальних витрат на війну, високої смертності, впливу західних санкцій та ізоляції від світових ринків. Такою була російська економіка 2024 року, що минає. Це — лише публічно відомі дані. У реальності стан справ, припускають експерти, значно гірший.
“Статистика весь час засекречується, не можна сказати, що це ознака того, що все чудово і скоро нас чекає перемога над інфляцією, рецесією та іншими різними викликами. Чим більше вони статистики ховають, тим більше доказів, що ситуація у них не найблискучіша”, — вважає російський опозиціонер, економіст Володимир Мілов.
Ціни в магазинах не сховаєш від російського обивателя. Лише за даними Росстату, за рік картопля подорожчала на 83%, цибуля ріпчаста — на 43,5%, капуста — на понад 36%. У топі продуктів, дедалі менше доступних росіянам, залишаються також масло вершкове, буряк, баранина, молоко і сметана.
“Ми без чогось можемо обійтися, але загалом видно, що ціни зросли, але вибирати не доводиться. Якщо ти хочеш їсти, ти просто купуєш”, — коментують російські покупці.
Станом на липень поточного року житлово-комунальні послуги за рік подорожчали майже на 10%. Наступного року тарифи зростуть в середньому ще на 12%. Покрити зростальні витрати росіян могло б підвищення заробітних плат. Однак у сучасній федерації високі доходи лише у тих росіян, які працюють на продовження війни — вони або перебувають безпосередньо на фронті, або зайняті у ВПК. Бюджетники ж можуть навіть не розраховувати на поповнення гаманця у 2025 році. Разом сектор оборони та безпеки, згідно з планами Держдуми, з’їсть 40% бюджету. Водночас військові витрати Росії 2025 року перевищать сукупні витрати на освіту, охорону здоров’я, соціальну політику і національну економіку.
“Звичайно ж, це робиться коштом інших секторів економіки. Буде вищим інфляційний податок, не отримають надбавок, підвищень вчителі, бюджетники. Але знаєте, коли правитель плювати хотів на мільйони людей, коли він просто хворий на ідею геноцидного винищення України, він не буде рахувати копійки, частки відсотків, тому що головне завдання в нього — це винищення”, — зауважив президент Міжнародного інституту свободи Ярослав Романчук.
“Все вже в середньостроковій перспективі буде для Російської Федерації і для російських громадян дуже погано. І, до речі кажучи, як на мене, ключовим фактором дестабілізаційних процесів уже, по суті, в тоталітарному режимі, який вибудував Путін у Російській Федерації, буде масовість. Масовість невдоволення правлінням Путіна і, відповідно, його командою”, — вважає кандидат політичних наук Олексій Буряченко.
Колосальні витрати на війну і бюджетний дефіцит — одночасно наслідок імперських амбіцій диктатора Путіна і причина зростання інфляції. Так, тижневий показник уже сягнув 0,5%.
“Майже 1,5% на місяць — це максимальна інфляція за 22 роки. І ось зверніть увагу, Центробанк героїчно півтора року підвищує ставку, водночас ось за останні чотири місяці вони підвищили її аж на 5% пунктів, це більше — саме ось це підвищення на 5%, це більше, ніж ставки багатьох центробанків у світі, у багатьох просто ставка менша за п’ять. Але видно, що інфляція розгортається у зворотний бік”, — розповів Володимир Мілов.
“Інфляційні темпи штучно занижуються коштом пропалювання внутрішніх резервів, але це не означає, що росіяни не побачать, скажімо, тривожних сигналів для себе — вони їх побачать через подорожчання цін на заправках, вони їх побачать через подорожчання цін у магазинах на харчові продукти. Тому що інфляція, якщо вона не відображається в девальвації валюти, то потім, відповідно, буде відображатися в зростанні цін на товари та послуги”, — пояснив Олексій Буряченко.
Стійка російська інфляція повільно, але впевнено перетікає в стагфляцію — ситуацію, за якої економічний спад і депресивний стан економіки поєднуються зі зростанням цін. Експерти нагадують, що подібний сценарій не змогла пережити економіка СРСР і країна розпалася. А західні аналітики припускають, що масштабні фінансові труднощі змусять Кремль повернутися в реальність і поступитися своїми амбіціями в імовірних мирних переговорах.
“Всупереч пропаганді, коли Росія сяде за стіл майбутніх мирних переговорів, які, схоже, наближаються, тепер їй загрожуватимуть стагфляція і руйнація, які можуть погубити її майбутнє. Ми ніколи не повинні забувати, що наслідки санкцій є поступовими, і вони накопичуються. Москва ще не розплатилася за свою “спецоперацію”, — з матеріалу газети Le Monde.
“Путін, як на мене, та людина, яка якраз найбільше зробила зла для росіян. Чому? Тому що саме він, по суті, віддає за безцінь національні ресурси, які належать, знову ж таки, громадянам Російської Федерації, продає свій суверенітет направо і наліво, віддає його тому ж Китаю. Уже, по суті, відновлено васалітет”, — зазначив Олексій Буряченко.
Прийдешній 2025 рік не обіцяє громадянам федерації наповнення гаманців. А коли в одній точці зійдуться наслідки війни, інфляції, неефективної монетарної політики й вплив західних санкцій, — існування Росії як держави ризикує опинитися під питанням.
Читайте також: Одна з найбільших поразок Москви: припинення транзиту газу до Європи через Україну прокоментував Зеленський.