“Іскандери” вже не сміються: ракетний дефіцит у Росії в огляді експертів

Ракетний комплекс "Іскандер". Фото: defence-ua.com

Російські війська не припиняють обстрілювати територію України. Останні удари по Умані, Дніпру і Павлограду — яскраве тому підтвердження.

Однак останнім часом РФ стала використовувати набагато менше ракет, ніж раніше. Це свідчить про істотне зниження кількості цього виду боєприпасів у “другої армії світу”.

Ракетна криза в “другій армії світу”

Станом на початок поточного року на озброєнні армії РФ залишалося 19% високоточних ракет (536 штук), близько 78% тактичних ракет (7 310 штук) і 12% (90 штук) дронів. Такі дані наводив міністр оборони України Олексій Резніков.

На той момент російська армія мала у своєму розпорядженні:

  • 55% “Іскандерів”;
  • 9% “Калібрів”;
  • 16% ракет Х-101, Х-555/55СМ;
  • 44% ракет Х-22/32;
  • 84% ракет Х-47М2 “Кинджал”.

У командуванні ЗСУ вважають, що російська армія відчуває дефіцит ракет через постійні масовані атаки, які буквально виснажують їхній запас.

Для обстрілів території України російські окупанти застосовують ракети різних типів. Оперативно-тактичний комплекс “Іскандер-М” дозволяє їм випускати як балістичні ракети, так і крилаті. Ці снаряди можуть обходити системи ПРО (протиракетної оборони, — ред.), застосувавши хибні мішені, які заглушають радари.

Окупаційні війська також використовують високотехнологічні та дорогі ракети типу “Калібр”, які мають запрограмовану траєкторію і можуть огинати рельєфи місцевості, щоб обійти засоби ППО і ПРО. На підльоті до цілі вони знижують свою висоту і летять на висоті 20 метрів над землею.

Крім того, в армії РФ є “Точка-У”, хоча офіційно її було знято з озброєння. За допомогою неї завдавали ударів по Краматорську, Лисичанську та Маріуполю. Застосовували як касетні боєголовки, що мають площу ураження 7 гектарів, так і уламково-фугасні, які можуть вражати територію до 3 гектарів. Однак “Точка-У” пристосована і до використання ядерних боєголовок.

У ніч із 30 квітня на 1 травня російські окупанти завдали ракетного удару по місту Павлоград Дніпропетровської області. Перед цим по цій же області агресори запустили серію ракет, сім із яких збили військові Повітряного командування “Схід”.

Серед збитих силами ППО України боєприпасів були також ракети з відсутньою бойовою частиною. Експерти вважають, що ударами таких снарядів окупанти або намагаються відволікти увагу української ППО, або вичерпати боєкомплект ЗСУ, або щоб на них просто відреагували, після чого можна було визначити місце розташування українських протиракетних комплексів та їхній тип.

Читайте також: Росія витратила стратегічний запас ракет — деталі розповів Ігнат

У Міноборони України також вважають, що так звану “ракетну міць” РФ неабияк пошарпали західні санкції, через які в Росії не можуть виробляти нові ракети в необхідних кількостях.

Думки експертів

Скільки зараз ракет залишилося у російської армії, і як війська РФ збираються розв’язувати проблему з нестачею цих снарядів, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли:

  • Юрій Ігнат, речник Командування Повітряних сил ЗСУ;
  • Микола Маломуж, генерал армії України, керівник Служби зовнішньої розвідки України (2005-2010 рр.);
  • Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив”;
  • Олексій Гетьман, військовий аналітик;
  • Валерій Рябих, військовий експерт.

ЮРІЙ ІГНАТ: РФ витратила свій стратегічний запас ракет

— У противника недостатньо високоточних далекобійних ракет, вони фактично витратили стратегічні запаси. Підкреслю: не всі ракети, а саме стратегічний запас, який у них був. Я маю на увазі далекобійні та високоточні ракети, крилаті типу “Калібр”, Х-101, а також балістичні “Іскандер-М”, які супротивник використовував від самого початку війни в різних цілях.

І саме найбільшу кількість — близько 800 — противник використовував для ударів по нашій інфраструктурі, по паливно-енергетичному сектору України.

Таким чином, маючи ще деякий запас, вони і будуть його ще далі накопичувати.

Але накопичувати – непросто, вони ж роками ці ракети збирали раніше. І ось так от на трансформаторні будки, так жартують зараз, їх використовували. І тому зараз шукають нові методи нанесення ударів по Україні, нові види озброєнь.

МИКОЛА МАЛОМУЖ: Росія вже має дефіцит ракет у своїх запасах

— За низкою напрямків Росія вже використала 85% ракет. Це і “Іскандери”, і “Калібри”, і Х-22, але вони якраз були націлені на мирне населення. Фактично вони вчиняли акти терору проти мирних громадян.

Усі країни світу кваліфікували, що Росія вже країна-терорист, тому що стріляти ракетами по людях – це неприпустимо для будь-якого агресора. Навіть у період війни Росія перейшла межу.

У своїх запасах РФ зараз має певний дефіцит — десь за місяць вони виробляють 45-50 нових ракет

Але припускаючи те, що ми будемо наступати на східному і південному напрямку, РФ тепер уже використовує потужні балістичні ракети на лінії фронту.

Не так-то багато їх є. Вони зараз їх намагаються виробляти вже з китайських комплектуючих. Тому що власних особливо високоточних ракет вони виготовити не можуть без іноземних складових, насамперед плат, чипів та інших систем.

Тому передбачається те, що десь протягом трьох-чотирьох місяців буде ще вироблено до 300 ракет, які в комплексі з іншими запасами старих ракет будуть використовуватися в бойових ситуаціях.

ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО: Практично вся російська зброя — це зброя терору

— Я б не сказав, що удар [по Умані та Дніпру] був масованим, оскільки 23 ракети — це не 70, не 60, не 50. Обмежений боєкомплект авіаційних крилатих ракет Х-101 — знову-таки уніфікований. Вони не використовували “суміш” з іншими [ракетами], тобто це був не різношерстий боєкомплект.

Тут слід розуміти кілька дуже важливих моментів. Так, з 9 березня це, мабуть, один із найбільш таких численних ракетних ударів. Були нечисленні, але все одно не масовані. Мабуть, вони випробовували тактику використання обмеженого боєкомплекту для удару по об’єктах, які, на їхню думку, мали якесь стратегічне значення.

Це пояснює використання ракет Х-101, оскільки ця ракета досить дорога. Її вартість, залежно від модифікації, варіюється від 7 до 13 млн доларів.

Якби вони хотіли здійснити терористичні атаки, то вони б використали дешевший засіб. Наприклад, С-300, якими вони обстрілюють Херсон, Запоріжжя, Слов’янськ, Краматорськ, Харків практично регулярно, і в них цих ракет тисячі.

Але вони б не використовували дефіцитну ракету Х-101 вартістю 13 мільйонів, а використовували б Shahed 136. 10 “шахедів” — це 300 тисяч доларів, а ефект терору практично аналогічний, навіть більш потужного морально-психологічного тиску. Тобто, коли йде звук самого “шахеда”, люди, які його чують, відчувають серйозний морально-психологічний тиск. Росіяни справді намагалися завдати ударів по якихось об’єктах, які, як вони вважають, для них становили стратегічну важливість.

Але їхні ракети вже неодноразово доводили, що мають катастрофічні відхилення за характеристиками, особливо в точності. І коли ми говоримо, наприклад, про старий радянський архаїзм Х-22, у якого відхилення 500-600 метрів, то сучасні мають не менше відхилення — 50-100 метрів, і навіть більше.

Судячи з решток, це ракети, вироблені у 2023 році, тобто виробили й одразу ж відправили для обстрілу. А якщо це відбувається в авральному режимі, то немає навіть часу для проведення банального технічного контролю, немає перевірки роботи систем. Це дефективні ракети, які вони відправляють на міста України, і які невідомо куди впадуть.

Для росіян зараз високоточна зброя — це приблизно те ж саме, що і середньостатистичні реактивні снаряди БМ-21 “Град”, які вони використовують для терористичних ударів.

І зараз виходить, що ця дорога ракета приймає приблизно такий самий функціонал. Вони не знають, влучить вона в ту ціль, яку вони собі обрали, чи ні. Але з великою ймовірністю, що ні.

І ми бачимо, що навіть ті дві ракети, які прорвали нашу ППО, дійсно влучили не в центр ухвалення рішень, вони влучили не в якусь базу спецпризначенців, вони влучили в житловий будинок.

Практично вся російська зброя на сьогоднішній день — це зброя терору, незалежно від того, чи використовують її проти цивільного населення, чи які цій зброї ставлять насправді першочергові цілі.

ОЛЕКСІЙ ГЕТЬМАН: Росіяни не можуть випустити по Україні всі ті ракети, що у них залишилися на складах

— У них залишилося далекобійних і відносно високоточних ракет не більше 15%. Вони вже залізли у свій недоторканний запас.

Вони не можуть вистрілити всі ті ракети, які в них є на складах у наявності.

Треба пам’ятати, що Російська Федерація може виробляти такі ракети, але всіх видів – не більше 40 на місяць. Тому вони намагаються накопичити достатню їхню кількість, щоб наносити масовані удари. І є інформація, що вони планували це зробити восени.

Цієї зими в них не вийшло нас залишити без тепла і світла, вони врахували свої помилки, і хочуть накопичити достатню кількість ракет, і зробити те ж саме наступної осені.

У РФ почали масове виробництво ракет Х-50, це спрощений варіант крилатої далекобійної ракети Х-101. Але і цих ракет вони не можуть виготовляти сотнями.

Під час нашого контрнаступу російські війська зможуть використати частину цих ракет, але навряд чи вони атакуватимуть війська, що наступають, крилатими або балістичними ракетами. Найімовірніше, це будуть атаки по мирних об’єктах усередині нашої країни.

А вздовж лінії фронту в росіян поки що достатньо перероблених зенітних ракет С-300, плануючих бомб, керованих за GPS-навігатором, ну й артилерії, звісно. Ось цим вони і будуть кошмарити прикордонні області і, можливо, наші війська, що наступають. Тому тут легко прогнозувати їхню тактику.

ВАЛЕРІЙ РЯБИХ: У РФ ще можуть щомісяця виготовляти до 80 ракет

— Судячи з частоти ракетних атак, які відбуваються з великими перервами, російській оборонній промисловості дедалі важче накопичувати запаси цих ракет. Але поки що Російська Федерація зберігає можливість виготовляти від 40 до 80 ракет різних типів на місяць. Це дає змогу якраз і формувати подібні ракетні атаки і потім тероризувати мирне населення України.

Дослідження залишків ракет показують, що досить велика кількість у цих виробах мають певні комплектуючі західного походження. Це ті засоби мікроелектроніки, які мають подвійне призначення.

Тому актуальним завданням є відрізати державу-терориста від можливості отримувати засоби тієї ж мікроелектроніки, ті ж товари подвійного призначення, які потім використовують для проведення цих терористичних атак.

Звичайно ж, окупанти зараз шукають різні способи їх замінити. І частина цих ракет не долітає до України, а просто падає на території держави-агресора.

Противник розуміє можливі наслідки для нього в разі проходження на найближчу відстань в Україні, тому що на даний момент наша ППО посилена вже і можливостями боротьби з балістичними ракетами. І для того, щоб запобігати подібним атакам з таких далеких відстаней, засоби протидії мають бути адекватними.

І якщо б’ють вони з території двох тисяч кілометрів, Україна повинна мати достатні засоби для того, щоб не допускати проведення подібних терористичних атак і знищувати засоби нападу в районі та базування в районі їхніх пусків.

Якщо проаналізувати цифри, то потрібно сказати, що рівень ураження цілей противника значно підвищився. Якщо раніше ми говорили про 70% знищення цілей, то, судячи з тих цифр, можна сказати, що він перевищив уже 90%.

Читайте також: Росіяни атакували Україну ракетами з 11 літаків стратегічної авіації — що відомо

Прямий ефір