З початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну завдяки міжнародним партнерам система протиповітряної оборони країни модернізувалась. Німецькі IRIS-T (“Айріс-Ті”), Gepard (“Гепарди”), норвезькі NASAMS (“Насамс”), французькі Crotale (“Кроталь”) та інші зенітно-ракетні комплекси захищають українське небо від російських атак, передає FREEДОМ.
Після тривалої дипломатичної роботи Київ отримає й високоефективні ЗРК Patriot (“Петріот”) — Вашингтон готовий передати їх Україні. Це підтвердив представник Міністерства оборони США. Про точну кількість установок поки не йдеться. Водночас міністр оборони України Олексій Резніков заявив про те, що Patriot можуть з’явитися на полі бою лише на наступному етапі війни.
“Наше ППО є насамперед радянською системою та інтеграція великого радіусу дії складної ЗРК, такої як “Петріот”, значно складнішої, ніж “Насамс” чи “Айріс Ті”, “Крита” чи “Айріс Стормер” — може бути пов’язано з технічного чи технологічного характеру проблемами. Тому питання вже буде скоріше при отриманні комплексів — з тим, наскільки ефективно та наскільки швидко його зможуть у загальну систему інтегрувати. Якщо це відбудеться в найкоротші терміни, то, безумовно, ефективність підвищиться досить точно в кілька разів у тому регіоні, де його буде розміщено”, — зазначає Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи “Інформаційний опір”.
Скільки саме “Петріотів” отримає Україна, у Вашингтоні не уточнюють. Експерти попереджають — США передають установки прямо з виробництва, а не знімають із озброєння, тому про велику партію нового ППО говорити не доводиться.
“Нам їх потрібно не менше трьох десятків, щоби захистити великі міста насамперед. Великі міста здатні поглинути населення навколо них у випадку, якщо вони будуть добре захищені. Крім того, біля великих міст розташовані, як правило, електростанції, трансформаторні станції, тобто захист великих міст, захист критичних вузлів інфраструктури. Ось це я вважав би основним”, — зазначає Валерій Романенко, авіаційний експерт, провідний науковий співробітник Державного музею авіації.
Особливості комплексів “Петріот” допоможуть українським Збройним силам збивати не лише літаки та крилаті ракети, але й балістичні снаряди, а це – одна з найскладніших цілей для ППО.
Велика Британія також обіцяє допомогти Україні закрити небо. 125 зенітних установок, за словами прем’єра Ріші Сунака, прибудуть до Києва. Також Лондон надасть технології для протидії іранським дронам-камікадзе. Загалом черговий пакет військової допомоги Україні Об’єднане Королівство оцінює у 50 млн фунтів стерлінгів.
Українські Збройні сили досягли значних успіхів у протидії атакам російської армії з повітря. За підрахунками експертів, коефіцієнт збитих “Шахедів” наближається до 95%, ракет — до 80%.