Кремль шантажує ООН через розслідування щодо іранських БПЛА, які атакують мирні українські міста. Як заявив перший заступник постійного представника Росії при ООН Дмитро Полянський, якщо організація розпочне роботу над кейсом, Москва може “переглянути співпрацю” з ООН та в односторонньому порядку анулювати зернові угоди. У РФ заявляють, що дрони, нібито, російського виробництва. Однак, за словами військових експертів, так звана “Герань” — не що інше, як іранські безпілотники Shahed-131 та Shahed-136 (“Шахед”), повідомляє FREEДОМ.
Shahed-131, 136, 129 та Mohajer-6 (“Мохаджер-6”) — іранські дрони, якими російська армія атакує мирні українські міста та об’єкти критичної інфраструктури останніми тижнями. У безпілотниках вбудована система GPS із можливістю коригування основних точок траєкторії польоту дрона. Швидкість “Шахедів” до 200 км на годину. А точність, як запевняють воєнні експерти, низька.
“Це безпілотники, які за заявленими даними йдуть переважно до 2 тис. км, але поки що понад 1000 км ми їх не бачили. Тобто, швидше за все, заявлені дані менші, ніж ті відстані, якими вони експлуатуються. Заряд “Шахеда” близько 40 кг вибухової речовини, в основному з режимом підпалу, тобто, швидше за все, там усередині є певні елементи фосфору, тому вони в основному підпалюють. Така дія. Ідуть ці “Шахеди” за інерційною системою, яка веде цю машину за заздалегідь визначеним маршрутом”, — говорить військовий експерт Роман Світан.
“Шахеди” не можуть злітати вище, ніж на 200 метрів, тому українські Збройні сили збивають їх за допомогою стрілецької автоматичної зброї та зенітних установок, таких як Gepard-2 (“Гепард”). Боротися із дронами допоможуть і NASAMS, які найближчим часом надійдуть на озброєння ЗСУ.
Небезпека “Шахедів” для мирних українських міст у тому, що їх російська армія одночасно запускає десятками.
“Використання для їхнього перехоплення зенітних ракет, скажімо так, не збільшує їхньої кількості у ЗСУ. Тобто виникає питання — де безпосередньо брати ці зенітні ракети? І треба розуміти вартість. Я не беру зенітні ракети на кшталт ЗРК “Бук” і тим паче С-300. Навіть якщо ми візьмемо звичайну ракету до переносного ЗРК “Стінгер”. Тобто та, яка з плеча взагалі випускається, то її вартість буде у рази більша, ніж вартість цього Shahed-136. Постає питання щодо того, що ЗРК може обстрілювати обмежену кількість цілей, коли ми говоримо про радянські зразки”, — коментує експерт військового порталу Defence Express Олег Катков.
Крім того, запевняють фахівці, відбивати атаку дронів легше, ніж ракетні обстріли.
“З дронами легше боротися, ніж з ракетами, тому що у них маленька швидкість, вони не маневрені, точку зустрічі дуже легко обчислити навіть з руки. Людина це може зробити, для цього не є обов’язковою система ППО. ППО його практично збиває у 100% випадків. Якщо ППО бачить дрон і визначає його як ціль, то в принципі стовідсоткове ураження — ракета виходить на дрон. Але зі стрілецької зброї десь у 50% збивається. І зенітна зброя десь близько 70%. Середнє ураження близько 70-80% цих дронів. Але легше їх збивати, аніж ракети”, — пояснює Світан.
Низька ціна “Шахедів” і запаси ракет, що вичерпуються, змушують РФ все частіше використовувати дрони для атак на мирні міста. Адже Кремль не розраховував на тривалу війну з Україною.
“У Shahed 131, 136 є головна перевага — це їхня низька собівартість. За оцінками, враховуючи, що всі компоненти, які там використовуються, цивільні, окрім бойової частини, їхня вартість оцінюється у проміжку між 20 до 50 тисяч доларів. Для навігації використовується звичайна супутникова навігація на кшталт GPS і Glonass, тобто ті ж самі майже приймачі, які є у вас у смартфоні чи в автомобільному навігаторі”, — розповів Катков.
За словами президента України Володимира Зеленського, протягом місяця ЗСУ збили 233 “Шахеди”. Українська розвідка стверджує, що під час перемовин з Іраном про постачання дронів Росія законтрактувала партію в 2400 безпілотників.
Читайте також: Євросоюз підтримав санкції проти Ірану за продаж дронів-камікадзе — подробиці (ВІДЕО)
Нагадаємо, експерти ООН встановлюватимуть належність до Ірану дронів-камікадзе, якими Кремль тероризує Україну. За словами представника президента України у Верховній Раді, члена комітету Верховної Ради з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Федіра Веніславського, Україна має не лише уламки дронів-камікадзе, яких збивають українські захисники. Є й цілі апарати, які вдалося захопити, посадити за допомогою засобів протидії безпілотним літальним апаратам (БПЛА). Це дозволить із достовірністю 100% встановити країну-виробника цих БПЛА.