Іранська балістика в руках РФ: небезпеку військового співробітництва Кремля і Тегерана проаналізували експерти

Прапори РФ та Ірану. Фото: pravda.com.ua

Кілька сотень іранських балістичних ракет малої дальності вже прибули в Росію, пише The Wall Street Journal із посиланням на високопосадовців з США та Європи. Іранський депутат Ахмад Бахшаєш Ардестані підтвердив відправлення ракет Росії всупереч тому, що раніше посол Ірану в ООН Амір Саїд Іравані спростував цю інформацію. 

За інформацією The Wall Street Journal, Брюссель і Вашингтон працюють над санкційною відповіддю Тегерану. А посла Ірану в Україні Шахріяра Амузегара викликали в українське МЗС і попередили про наслідки постачання Росії балістичних ракет.

Іранські ракети вже у РФ? 

Як повідомляє агентство Iran International, посилаючись на іранського депутата Ахмада Бахшаєєша Ардестані, передача ракет Росії була вимушеним заходом для задоволення потреб країни, включно з імпортом сої та пшениці.

“Частина бартеру передбачає відправлення ракет, а інша частина — відправлення ударних безпілотників до Росії. Гірше, ніж є, бути не може. Ми даємо ракети Хезболлі, ХАМАС, Хашд аш-Шаабі, чому б не передати їх і Росії?”, — сказав він, додавши, що Іран не боїться санкцій. 

Раніше ж посол Ірану в ООН Амір Саїд Іравані відкинув звинувачення західних країн у постачанні зброї Росії, назвавши їх безпідставними та такими, що вводять в оману. Іранська місія при ООН заявила, що позиція Ірану щодо українського конфлікту залишається незмінною: країна виступає проти військової допомоги будь-якій зі сторін і закликає до переговорів про припинення вогню.

“Позиція Ірану щодо українського конфлікту залишається незмінною. Іран вважає нелюдським надання військової допомоги сторонам, що призводить до зростання людських жертв і руйнування інфраструктури”, — йдеться в заяві.

Раніше агентство Reuters писало, Іран міг передати РФ Fath-360 — систему, яка запускає балістичні ракети з максимальною дальністю 120 км і боєголовкою вагою 150 кг. Також стало відомо, що російські військові проходили навчання з їх застосування в Ірані. Європейська розвідка стверджує, що в грудні минулого року Росія підписала контракт з Іраном на постачання балістичних ракет Ababil з дальністю до 86 км.

Раніше Захід попереджав Іран, що в разі постачання ракет Росії, щодо країни введуть додаткові санкції. Європейські чиновники заявили виданню The Wall Street Journal, що вони разом з американськими колегами вже працюють над санкційною відповіддю. Оскільки на Заході знали, що Іран збирається поставити Росії балістичні ракети — підготовку до запровадження обмежувальних заходів розпочали ще влітку. 

Очікується, що санкції торкнуться низки іранських фізичних осіб і підприємств, а також транспортних компаній, які брали участь у передачі Москві озброєння. Крім того, в рамках нових обмежень іранському національному перевізнику Iran Air заборонять літати в Європу.

Україна звернулася до Ірану через можливу передачу балістичних ракет Росії, попередивши про руйнівні наслідки для двосторонніх відносин. Про це йдеться в офіційному коментарі МЗС України. Міністерство висловило занепокоєння повідомленнями міжнародних ЗМІ про потенційне постачання Іраном балістичних ракет до Росії.

“Вкотре закликаємо керівництво Ісламської Республіки Іран утриматися від передачі Росії, яка відповідно до Статуту ООН і норм міжнародного права є державою-агресором, будь-яких видів озброєння та військової техніки. Поглиблення військово-технічного співробітництва між Росією та Іраном несе серйозні безпекові загрози не тільки для України, а й для всієї Європи, Близького Сходу та світу. Закликаємо світову спільноту посилити тиск на Тегеран і Москву заради захисту міжнародного миру та безпеки. Іран має повністю й остаточно припинити постачання зброї Росії, щоб діями, а не словами довести щирість заяв свого політичного керівництва про непричетність до підживлення російської військової машини смерті”, — йдеться в офіційному коментарі МЗС України. 

У Білому домі заявили, що можлива передача Іраном балістичних ракет Росії означатиме драматичну ескалацію підтримки Тегераном військової агресії Кремля проти України. Про це заявив спікер Ради національної безпеки Білого дому Шон Саветт, пише агентство Reuters. 

“Американський чиновник зазначив, що США попереджали про поглиблення оборонного партнерства між РФ та Іраном від початку повномасштабного вторгнення в Україну, і “стурбовані цими повідомленнями”. Інший американський чиновник сказав, що Вашингтон уважно стежить за потенційними переміщеннями ракет між Росією та Іраном. Зазначається, що такі потенційні кроки з’явилися після того, як Штати та партнери, зокрема в Європі, попередили, що відповідні дії Ірану можуть мати наслідки”, — йдеться в публікації агентства Reuters. 

Від початку повномасштабної війни Росії проти України Тегеран постачає Москві дрони-камікадзе Shahed, артилерійські й танкові снаряди, а також дозволив виробляти свої ударні безпілотники на російській території. 

Аналітики Інституту вивчення війни вважають, що передача іранських балістичних ракет є частиною стратегічного партнерства між Іраном і Росією. Експерти неодноразово повідомляли про те, як Москва і Тегеран розширили свою співпрацю після повномасштабного вторгнення Росії в Україну 2022 року. Зокрема, Ірану потрібні від Росії вливання грошей в економіку країни, а також російські винищувачі Су-35, допомога в модернізації кіберпотужностей і ракетно-космічних програм.

https://youtu.be/8D7NqhMKv9c?si=9hiJaCrjAdjjrKuU

Думки експертів 

Чи справді Іран пішов на такий крок і передав Росії тактичні балістичні ракети? У чому особливість цих ракет, як Кремль планує їх використати у війні проти України? Якими можуть бути наслідки для Ірану? Чим небезпечне посилення військової співпраці Тегерана і Москви? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Ігор Семиволос, директор Центру близькосхідних досліджень; 
  • Сергій Грабський, військовий експерт;
  • Давид Шарп, ізраїльський військовий оглядач;
  • Тарас Жовтенко, експерт із міжнародної безпеки фонду “Демократичні ініціативи” ім. Ілька Кучеріва;
  • Ігор Романенко, генерал-лейтенант, засновник благодійного фонду “Закриємо небо України”; 
  • Ярослав Божко, голова Центру політичних досліджень “Доктрина”. 

ІГОР СЕМИВОЛОС: Нові санкції проти Ірану не матимуть особливих наслідків

— Наразі формально Іран має право продавати ракети, бо торік закінчився термін санкцій, які були визначені ядерною угодою 2015 року. Тому, грубо кажучи, Іран нічого не порушує. 

Через постачання ракет Росії, з огляду на політичні рішення Європейського Союзу і США, санкції можуть бути введені. Але вони навряд чи можуть перешкодити Ірану і далі зміцнювати свою ракетну програму. 

Довести, що РФ використовує іранські ракети, буде непросто, тому що вони будуть “перемальовані” на російський лад. Ми пам’ятаємо, як замість іранських “Шахедів” з’явилися російські “Герані”. А замість іранських ракет будуть якісь інші назви. Таким чином, Іран буде стверджувати, що він нічого не постачав, а це все російське виробництво. 

Я думаю, що договір про співпрацю між РФ та Іраном буде схожий на той, що був раніше підписаний Кремлем із Північною Кореєю. 

Санкції ЄС і США проти Ірану за постачання балістичних ракет Росії, найімовірніше, для самого Ірану не матимуть жодних наслідків. А якщо й будуть, то несуттєві.

СЕРГІЙ ГРАБСЬКИЙ: В Ірану немає достатньої кількості ракет

— У мене на тлі обговорень з’являється запитання: якщо Іран має достатню кількість балістичних ракет, навіщо вони запитували в Росії “Іскандери”? Для чого вони їм потрібні? Тобто чи немає тут чергової газетної качки, яку зараз намагаються привселюдно роздмухати на всіх напрямках? 

Іран не володіє достатньою кількістю ракет, які може передати Росії. Ці ракети є глибоко модернізованими радянськими балістичними ракетами. Сучасних технологій в Ірану немає. Оперативно-тактичні балістичні ракети, які використовувалися Радянським Союзом, завдавали удару на глибину 120-160 км. 

Кожні шість місяців від початку повномасштабної війни ми чуємо про те, що Іран збирається передавати балістичні ракети Росії. І що? Що це змінить у нашій ситуації? Ми все одно продовжуватимемо оборонятися від Росії та намагатимемося нейтралізувати загрозу.

ДАВІД ШАРП: Іранські балістичні ракети досить високоточні

— Іран від початку повномасштабного вторгнення постачав Росії не тільки безпілотники, а й інші боєприпаси, амуніцію для піхоти. Балістичні ракети становлять для РФ величезний інтерес. Не дарма Кремль уже закупив їх у Північної Кореї. Уже давно говорять про те, що подібна угода існує і з Іраном. 

Американські та ізраїльські розвідслужби говорять про те, що угода про постачання ракет у РФ існує і це, найімовірніше, станеться. Зараз ідеться конкретно про ракети Fath-360. Але чи обмежеться постачання тільки ними? Про це поки що нічого невідомо. 

Росію можуть цікавити інші ракети великої дальності. Але поки що говорять тільки про цей тип балістичних ракет. РФ зможе економити “Іскандери”, якими можна вражати цілі на великій дальності та не використовувати їх на відстані 100-120 км. 

Fath-360 — це досить високоточна ракета. За іранськими заявами, її точність — до 30 м. Це означає, що половина ракет, запущених по цілі, яка є центром кола радіусом 30 м, потраплять всередину цього кола. 40 % — потраплять у коло радіусом 60 м від цілі. Кілька відсотків — промахнуться. Іранські балістичні ракети реально здатні вражати точкові цілі й цим вони небезпечні. 

Іранські балістичні ракети, враховуючи їхню дальність, РФ може використовувати на лінії фронту і на кордоні, наприклад, для атаки на системи протиповітряної оборони. 

Для перехоплення балістичних ракет такого типу і дальності потрібні особливі системи ППО, зокрема такі, як американський “Patriot”. Україна — велика країна і зараз поки що немає можливості створити герметичну систему ППО. Що стосується лінії фронту, то від такої кількості ракет, яку має РФ, не вистачить сучасних систем ППО. 

В Ірані розуміють зацікавленість Росії в їхній продукції, тому військове виробництво розширюється. Тегерану дуже потрібні гроші, а в Кремля вони є. Також ці країни обмінюються технологіями. З особливою тривогою у США стежать за тим, щоб РФ не поділилася з Іраном технологіями для створення ядерної зброї. Хоча заведено вважати, що це було б невигідно Росії. 

ТАРАС ЖОВТЕНКО: Іран передав не ті ракети, які запитувала РФ

— Це далеко не ті ракети, які путінський режим просив, тому що Кремль отримає від Ірану ракети Fath-360 з дальністю польоту 120 км і з бойовим навантаженням 150 кг. Тоді як в Ірану є ракети з дальністю польоту і 360 км, і навіть майже 800 км. Їх РФ і просила, але у відповідь Іран погодився передати ракети з найменшим радіусом дії.

Те, що Росія не отримає ракети тієї дальності та тієї потужності, яку насправді просила, свідчить про те, що Іран розуміє всі ризики для себе і намагається виторгувати у РФ по максимуму з того, що він хоче отримати в плані військових технологій.

Мова не тільки про постачання бойових літаків Су-35. Насамперед Іран дуже залежний від Росії в плані технології складання ядерних боєприпасів. Іран може в найкоротші терміни отримати достатньо сировини для того, щоб почати складання першої ядерної боєголовки, але насправді не має технології та досвіду. Цей досвід є у РФ і це перше, що потрібно Ірану від Росії. Друге — калібрування вже готових ядерних боєприпасів до тих носіїв, які в Ірану вже є. 

У Кремлі розуміють, що якщо передадуть Ірану критично важливі технології, Іран стане незалежним від російського впливу і, відповідно, від своїх союзницьких зобов’язань.

Передача Іраном балістичних ракет Росії — це політична гра. Обидві держави готуються до того, щоб підписати стратегічну угоду щодо безпекової кооперації, таку саму, як мала РФ із Північною Кореєю. 

Уникнення офіційного визнання з боку Ірану може дати додаткові важелі впливу і реакції для США, і для країн Заходу в плані асиметричних кроків, які союзники України можуть зробити, щоб спробувати нейтралізувати те, що робить Іран, допомагаючи Російській Федерації.

Одним із кроків може бути надання Україні додаткових озброєнь дальнього радіуса дії для того, щоб збалансувати те, що отримує Російська Федерація від Ірану. Приміром, це можуть бути крилаті ракети до винищувачів F-16 американського виробництва, які називаються JASM. У них дальність польоту в найскромнішій комплектації — 320 км. Але є також JASM-ER з дальністю польоту понад 1000 км. Це в сукупності з навіть обмеженим зняттям заборони на удари по чітко визначених військових цілях на території РФ нейтралізує поповнення російського арсеналу іранськими ракетами.

ІГОР РОМАНЕНКО: Іран має потужності та ресурси для військової допомоги РФ

— На жаль, передача Іраном балістичних ракет посилить потенціал РФ. Дуже схоже, що ці постачання відбудуться. Це тактичні ракети, вони росіянам необхідні для того, щоб посилювати свій наступальний потенціал на сході України.

В Ірану є ракети різної дальності, зокрема, до 1000 км. Тобто ресурси, якими вони могли б допомогти РФ, є. Все питання в тому, наскільки далеко Тегеран готовий зайти. Але існує дуже велика ймовірність, що тактичні балістичні ракети дальність до 120 км Іран РФ передасть. Тегеран просунувся у виробництві озброєння, посилив потужності й має ресурси для того, щоб допомагати Росії вести агресивну війну проти України. 

Тактичні балістичні ракети з дальністю до 120 км не так просто збивати, тому будемо сподіватися на те, що західні партнери допоможуть Україні в посиленні протиповітряної оборони. 

ЯРОСЛАВ БОЖКО: Ірану потрібне озброєння в разі ескалації на Близькому Сході

— Іранські ракети можуть відрізнятися від російських, і потрібно буде вчитися їх збивати. Але, мені здається, питання передачі ракет РФ залишається досить відкритим. Це не перше подібне повідомлення. Про це говорили ще пів року тому, але постачання не відбулися. 

Насправді питання полягає в стратегії Ірану. Тегеран очікує можливого вторгнення Ізраїлю на територію Лівану, що створює великий ризик удару Ізраїлю по проіранських формуваннях у Лівані. Тегеран у такій ситуації обмежений ризиком нової війни на Близькому Сході та не може дозволити собі значний експорт озброєнь.

Іран уже зараз відчуває певний дисбаланс з Ізраїлем за низкою видів озброєнь і розуміє, що якоюсь мірою не готовий до відкритої ескалації на Близькому Сході. 

Читайте також: Як Україна і союзники мають відповісти на ракетний терор Росії — думки експертів і глядачів FREEДOM 

Прямий ефір