Іран заради продовольства не пішов би на ризик отримання санкцій через поставки ракет РФ, — експерт

Прапор Ірану. Фото: gettyimages.com

Постачаючи Росії балістичні ракети, Іран навряд чи йшов на ризик отримати нові санкції заради якоїсь кількості продовольства для населення. Про це сьогодні, 11 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив заступник директора Центру близькосхідних досліджень Сергій Данілов.

На його думку, іранський депутат Ахмад Бахшаєш Ардестані, який заявив, що передача ракет Росії була вимушеним заходом для задоволення потреб країни, включно з імпортом сої та пшениці, визнав наявність великої кризи. 

“25 мільйонів людей, приблизно третина населення країни, живе завдяки тому, що отримують продукти за талонами — безкоштовно або практично безкоштовно. Ось до такого стану довели мулли Іран, багатющу країну, яка має величезні запаси нафти та газу”, — сказав Данілов.

Він констатував, що половина бюджету Ірану йде на фінансування “Хезболли”, хуситів, на зовнішньополітичні авантюри тощо.

“Це половина — тільки на імперіалістичну за фактом діяльність Ірану в регіоні Близького Сходу. Ще значна частина бюджету йшла на ось ці ракети, на балістичну програму, на програму безпілотників, на морський флот. У результаті для громадян залишалося досить мало грошей. Одна “Хезболла”, думаю, якби її перестали фінансувати, вона б уже дала змогу значно поліпшити становище мільйонів людей. Безумовно, я не виключаю, що якусь кількість продовольства вони отримують із Росії, зернових, наприклад. Але зрозуміло, що йдучи на таке загострення, ставлячи під загрозу отримати санкції, від яких і так страждає населення Ірану, керівництво країни явно розраховувало на інше”, — переконаний заступник директора Центру близькосхідних досліджень.

За його словами, найбільше побоювання викликає передача технологій ядерної програми.

“Це може бути механізм або система підриву ядерного боєприпасу, наприклад. Це викликає крайню напругу в усьому регіоні Близького Сходу, не тільки в Ізраїлі. Також було багато розмов про Су-35, про системи ППО, про системи стеження, які Іран хотів отримати від Росії”, — наголосив Данілов.

Читайте також: Повідомлення про постачання іранських ракет Росії прокоментував радник глави ОП

Раніше видання The Wall Street Journal з посиланням на джерела повідомило, що Росія вже отримала кілька сотень балістичних ракет від Ірану. Також повідомляється, що Тегеран має намір продовжувати постачання снарядів Москві.

Міністерство фінансів США 10 вересня оголосило про нові санкції проти Ірану у зв’язку з його рішенням передати РФ балістичні ракети. Зокрема, США наклали додаткові обмеження на авіакомпанію Iran Air.

Прямий ефір