Сполучені Штати Америки не дозволили голові Міністерства закордонних справ Ірану відвідати консульську секцію інтересів Тегерана після участі в роботі Генасамблеї ООН у Нью-Йорку. Представник зовнішньополітичного відомства США Метью Міллер пояснив таке рішення занепокоєнням з приводу низки дій Ірану в минулому. Після підтримки Іраном Росії у війні проти України, нові санкції щодо Ірану схвалили США, Канада та Європейський Союз, передає FREEДОМ.
На тлі російської агресивної війни, що триває проти України, у Нью-Йорку відбулася чергова Генеральна Асамблея ООН. На завершення, як повідомили в Держдепартаменті США, Іран звертався з проханням відвідати Вашингтон, але отримав відмову.
“Вони справді звернулися із таким проханням, і Держдепартамент відмовив їм. Ми дійсно зобов’язані дозволяти іранським офіційним особам та іншим офіційним особам іноземних урядів приїжджати до Нью-Йорка у справах ООН, але ми не зобов’язані дозволяти їм приїжджати до Вашингтона, округу Колумбія. І з огляду на продовження неправомірного затримання Іраном громадян США, враховуючи державне спонсорство Іраном тероризму, ми не вважаємо за доцільне чи необхідне в даному випадку задовольняти цей запит”, — зазначив Метью Міллер, представник Держдепартаменту США.
Іран визнаний США країною-споносором тероризму ще з 1984 року за підтримку терористів на Близькому Сході та в Центральній Азії. Йдеться про такі ісламістські угруповання як “ХАМАС”, “Аль-Каїда”, “Талібан”. З осені 2022 року також матеріально допомагає іншій державі-спонсору тероризму Росії. Відправляє Москві дрони-камікадзе, які атакують Україну.
“Збройна угода Росії з Іраном на мільярд доларів набула чинності у листопаді в Татарстані. Його мета — зробити всередині країни 6 000 дронів до літа 2025 року, і цього буде достатньо, щоб подолати хронічний брак безпілотних літальних апаратів (БпЛА) у російській армії на лінії фронту”, — йдеться у публікації видання The Wall Street Journal.
Іран під санкціями вже понад 40 років. Їх посилили зокрема після постачання Росії “Шахедів”. Як повідомляло видання Financial Times, Америка пропонувала пом’якшити Ірану санкції за припинення постачання дронів, проте цього не сталося. Також на Тегеран накладено обмеження за розвиток ядерних технологій. У 2018 році агенти зовнішньої розвідки Ізраїлю опублікували документи, з яких випливає, що Іран має мету — створити ядерні боєголовки.
“Вони мають право проводити наукові розробки, але рівень збагачення Ірану вже перевищив усі можливі показники, і таким чином ми бачимо, що Іран перебуває на межі створення своєї ядерної зброї, і це все посилює санкційний режим проти Ірану та, звичайно, міжнародну ізоляцію Ірану. Оскільки Іран — це держава-вигнанець, це держава, яка порушує міжнародне співробітництво”, — сказала Світлана Ковальчук, політолог-міжнародник.
Через тяжке економічне становище Іран намагається знайти компроміси та повернутися на світову арену. Саме тому, вважають експерти, глава іранського МЗС хотів здійснити візит до Вашингтона, а раніше Тегеран звільнив п’ятьох громадян США.
“В умовах цього обміну було те, що Штати погодилися розморозити 6 мільярдів доларів, які були на рахунку Ірану в Катарі. Але була важлива умова, що ці гроші будуть використовуватись лише на гуманітарні цілі. Ситуація станом на сьогодні та кілька останніх місяців показує, що існує тенденція Ірану відновити стосунки з ліберальним демократичним світом”, — сказала Світлана Ковальчук.
У вересні Іран також вирішив відновити дипломатичні відносини з трьома державами — Саудівська Аравія, Джибуті та Мальдіви.