Іран став 9-ю країною, яка приєдналася до Шанхайської організації співробітництва (ШОС). Рішення ухвалили на онлайн-саміті глав держав ШОС у Нью-Делі. У зустрічі взяли участь лідери Китаю, Росії, Казахстану, Киргизстану, Пакистану, Таджикистану та Узбекистану, повідомляє FREEДОМ.
Організація ШОС створена 2001 року Китаєм і Росією. До неї входять Індія, Казахстан, Киргизстан, Китай, Пакистан, Росія, Таджикистан і Узбекистан. Саміт надав союзу країн можливість розширити сферу свого впливу: Іран був затверджений як повноправний член. Це друге розширення за понад 20-річну історію організації. Спочатку Тегеран подав заявку про вступ до ШОС 15 років тому. За словами прем’єр-міністра Індії Нарендра Моді, союзник Москви Білорусь також приєднається до організації наступного року.
Як пише СNN, і Москва, і Пекін розглядають групу і як альтернативу західним блокам, і як ключовий засіб протистояння тому світовому порядку, який, на їхню думку, очолюють США.
“Шанхайська організація співробітництва, безсумнівно, продовжить розвиватися і міцніти завдяки нашим спільним зусиллям”, — заявив глава КНР Сі Цзіньпін.
Президент РФ Володимир Путін уперше з’явився на світовій арені після того, як заколот глави ПВК “Вагнер” Євгена Пригожина поставив під загрозу його владу. Як пише CNN, участь російського диктатора в цьому форумі — можливість для Кремля отримати підтримку від інших лідерів країн ШОС.
“Експерти вважають, що Путін використовує саміт для створення “іміджу” влади і запевнення партнерів Москви — і, відповідно, всього світу — у тому, що він зберігає “твердий” контроль”, — ідеться в публікації CNN.
У вступному слові прем’єр-міністр Індії високо оцінив ШОС як “важливу платформу для розвитку Євразійського регіону”.
“Ми розглядаємо ШОС не як розширене сусідство, а як розширену сім’ю. Безпека, економічний розвиток, взаємозв’язок, єдність, повага до суверенітету і територіальної цілісності, захист довкілля — ось стовпи нашого бачення ШОС”, — цитує Моді CNN.
Саміт ШОС відбувся за два тижні після перемовин прем’єр-міністра Індії з президентом США Джо Байденом. Індія цьогоріч головує в ШОС і G20 (“Великій двадцятці”). Нью-Делі прагне до мультидипломатії. Одночасно країна веде перемовини як із західними країнами, так і підтримує партнерство з Москвою та Пекіном. Наприклад, одразу після зустрічі з главою Білого дому Моді провів перемовини з Путіним. Глава індійського уряду знову закликав до деескалації війни Росії проти України. Індія публічно не засудила Росію за вторгнення до України, хоча й закликала поважати суверенітет і територіальну цілісність усіх держав.
“На зустрічі на полях саміту ШОС в Узбекистані у вересні торік Моді сказав Путіну, що “сьогоднішня епоха — це не війна”, і підштовхнув його до припинення бойових дій в Україні, які призвели до світової економічної кризи”, — ідеться в публікації індійського видання Hindustan Times.
У спільній декларації за підсумками онлайн-саміту лідери ШОС наголосили, що Євразійський союз з безпеки і політики не спрямований проти будь-яких інших держав і відкритий для широкої співпраці з усіма. В організації також закликали до дотримання договору про нерозповсюдження ядерної зброї.
Читайте також: Зближення Пекіна і Москви: про реакцію країн в регіоні та наслідки, розповів експерт
Нагадаємо, раніше дипломат і експерт-міжнародник Руслан Осипенко погодився з твердженням, що заколот, який саботував ватажок ПВК “Вагнер” Євген Пригожин, настільки ослабив президента РФ Володимира Путіна і міністра оборони РФ Сергія Шойгу одночасно, що таким чином їх “злили”, що навіть Китай не захоче з ними мати нічого спільного.