Іран — Росія — Китай: до чого може призвести співпраця трьох автократій (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: zn.ua

Іран намагається домогтися від Китаю і Росії постачань хімічних елементів для створення твердого палива для балістичних ракет, повідомляє видання Politico. Ввезення цих речовин заборонено санкціями. Однак можливість такої співпраці зберігається, інформує FREEДОМ.

Зазначимо, що Іран перебуває під одним із найжорсткіших санкційних режимів уже багато років. Але це не завадило країні розвинути потужні військово-повітряні сили. Їхньою основою стали дрони, небезпеку яких, зокрема, відчула на собі Україна. 

Однак для посилення могутності в можливих війнах, а Іран перебуває в конфронтації майже з усіма сусідами, країна хоче значно збільшити ракетний потенціал.

“Іран дедалі більше спирається на твердопаливні балістичні ракети у своїй стратегії безпеки. Таким чином, інгредієнти, які входять у тверде паливо, як-от перхлорат амонію як окислювач, тільки зростатимуть у значенні для режиму. Передбачуваний обсяг постачань з Росії та Китаю свідчить про необхідність цього матеріалу для Ірану”, — сказав автор всебічного дослідження ракетної програми Ірану Бехнам Бен Талеблу в коментарі Politico.

За даними Politico, Тегеран веде переговори про постачання партії, якої вистачить на паливо для тисяч балістичних ракет. Очікується, що частину створеної зброї передадуть до Росії. З урахуванням снарядного і ракетного голоду у війні проти України, Кремль може піти на таку угоду навіть усупереч відповіді Заходу, кажуть аналітики.

Що Тегеран пропонує Китаю — невідомо. Але в експертних колах припускають, що КНР може переслідувати геополітичні інтереси.

“Ми бачимо, що Китай зараз розгортає свою стратегію, надаючи своїм союзникам конвенційну зброю, ракети дальньої дії та технології й компоненти, які дають змогу отримати й розробити це озброєння. А це робиться якраз на противагу тому процесу, який розгортають демократичні альянси. Зокрема і в Тихоокеанському регіоні”, — зазначив юрист-міжнародник Ігор Масякін.

За останні місяці співпраця між трьома країнами особливо зміцнилася. Іран постачає до Китаю нафту й отримує з Росії бензин і мазут. Кремль продовжує закуповувати у Тегерана бойові дрони та, за даними The Wall Street Journal, в обмін передає режиму аятол кіберзброю. 

Місяць тому Росія, КНР та Іран провели спільні військові навчання. На думку голови Об’єднаного комітету начальників штабів США Марка Міллі, саме ці три країни будуть джерелом нестабільності в найближчі роки.

“Я б не назвав це справжнім альянсом у буквальному сенсі цього слова. Але ми бачимо, як вони зближуються, і Іран є третім. Таким чином, я думаю, що ці три країни разом створюватимуть проблеми впродовж багатьох років — особливо Росія і Китай через їхні можливості”, — резюмував Міллі. 

Крім військової співпраці, санкційні режими Москви й Тегерана допомагають один одному і в інших сферах. Так, літаки російського державного аерофлоту, які раніше проходили техобслуговування на Заході, тепер ремонтують в Ірані.

Читайте також: Іран нарощує постачання нафти до Китаю — перспективи Росії оцінив Закревський

Як повідомлялося раніше, Китай посилює співпрацю з російською армією, заявив речник Міноборони країни. Зокрема, Москва і Пекін організовують спільні військові навчання, а також морське і повітряне патрулювання. 

Прямий ефір