Європейський Союз назвав правдивою інформацію про те, що Іран поставив Росії балістичні ракети малої дальності. Цю заяву було зроблено після того, як Кремль відмовився прямо заперечувати звинувачення і підтвердив свою співпрацю з Тегераном. Раніше дані про те, що перша партія іранської балістики вже прибула в Росію, повідомило видання The Wall Street Journal з посиланням на анонімні джерела. У Брюсселі анонсували швидку відповідь на дії Ірану, повідомляє FREEДОМ.
“У нас є перевірена інформація, надана союзниками, про постачання іранських балістичних ракет до Росії. Одностайна позиція лідерів ЄС завжди була чіткою. Брюссель відповість швидко і в координації з міжнародними партнерами, включно з новими та значними обмежувальними заходами проти Ірану”, — заявив речник зовнішньополітичної служби ЄС Петер Стано.
У самому Ірані постачання нового типу зброї в Росію традиційно заперечують. Так було і раніше, коли Тегеран намагався спростувати постачання дронів-камікадзе типу “Шахед”. Повідомлення інсайдерів, медіа та офіційних представників західних країн про постачання балістики в Ірані називають інформаційними атаками. Відповідні заяви зробили в Міністерстві закордонних справ Ісламської Республіки та в місії Ірану в ООН. З явкою з повинною виступив тільки один іранський депутат.
“Ми продаємо зброю й отримуємо долари. Ми обходимо санкції через наше партнерство з Росією. Ми імпортуємо з Росії сою, кукурудзу та інші товари. Частина бартеру передбачає відправлення ракет, а інша частина — відправлення військових безпілотників у Росію”, — прокоментував передачу озброєння член комітету з питань національної безпеки та зовнішньої політики парламенту Ірану Ахмад Бахшаеш Ардестані в інтерв’ю Didban Iran.
Передача балістичних ракет Росії означатиме “драматичну ескалацію”. У Державному департаменті США заявили, що Вашингтон дуже стурбований інформацією про експорт іранських ракет і готує відповідь на такі дії Тегерана.
“Ми, звичайно, неймовірно стривожені цими повідомленнями. Будь-яка передача іранських балістичних ракет Росії означатиме різку ескалацію підтримки Іраном агресивної війни Росії проти України. Ми ясно дали зрозуміти, наші партнери на самітах “Великої сімки” і НАТО ясно дали зрозуміти, що ми готові домогтися значних наслідків”, — повідомив речник Державного департаменту США Ведант Пател.
При цьому Пател зазначив, що позиція США щодо ударів углиб території Росії американською зброєю залишається незмінною. Сили оборони України все ще можуть використовувати ATACMS та інше передане Штатами далекобійне озброєння тільки в прикордонних районах федерації, а значить бити по складах, на яких росіяни, ймовірно, зберігатимуть іранську балістику, можливості немає. Говорячи про серйозні кроки щодо стримування Тегерана, Держдеп, очевидно, має на увазі санкції. Але, з огляду на багаторічний досвід адаптації Ірану до життя в умовах економічних обмежень, ефективність нових сумнівна.
“Усі ті заходи, які теоретично можна було б застосувати, — повне ембарго на ключові експортні товари, розширення заборони на експорт якихось певних товарів на кшталт матеріалів, які використовуються для виготовлення військово-технічної продукції, заборона на міжнародні фінансові транзакції — це теж дискусійне питання. Цільові санкції, розширення списків заборонених осіб, тобто індивідуальні санкції проти якихось конкретних іранських компаній тощо, — це все заходи, які, скоріш за все, будуть малоефективними, й Іран зможе знайти виходи, як, по-перше, адаптуватися, і по-друге, як надалі їх обходити”, — пояснила головна консультантка Національного інституту стратегічних досліджень Аліна Гриценко.
І для Москви, і для Тегерана вигідна взаємна співпраця, адже знайти союзників країнам-ізгоям непросто. Мінімізувати їхні поставки військової техніки можна спробувати, запропонувавши Ірану вигідніші умови, кажуть аналітики.
“Нам необхідно проводити консультації, ймовірно, зі Сполученими Штатами Америки, тому що, можливо, тут варто застосувати не стільки батіг, скільки пряник. А єдина країна, яка може застосувати такого роду пряник, — це США. Це комплексна ситуація, яка має враховувати й ізраїльсько-іранські відносини. Я маю на увазі дискусії про те, щоб послабити санкційний тиск на Іран в обмін на скорочення військово-технічного співробітництва з Росією”, — висловила думку Аліна Гриценко.
Росія, за інформацією західних ЗМІ, отримала до 200 ракет малої дальності. За словами військових експертів, вони можуть стати викликом для української протиповітряної оборони. Балістика є складнішою ціллю для систем ППО головним чином через їхню гіперзвукову швидкість.
Читайте також: Щільна співпраця РФ та Ірану несе загрозу для Близького Сходу — розбір Данілова