Іран не зацікавлений у повномасштабній війні на Близькому Сході, про що свідчать його попередження про підготовку удару по Ізраїлю. Про це сьогодні, 8 серпня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів політолог, співзасновник “Національної платформи стійкості та згуртованості” Олег Саакян.
“Якщо говорити про ситуацію навколо ірано-ізраїльського протистояння, то ми бачимо певний цейтнот, паузу перед. Іран попередив про те, що вони будуть бити у відповідь, і, відповідно, вже і вивішений прапор відплати, і дипломатичними каналами було попередження, як арабським країнам, так і передано — дуже пікантна, до речі, ситуація — через Угорщину, передано було й Ізраїлю, й іншим міжнародним гравцям, що Іран таки готується завдати удару. Усі ці попередні підготовки говорять про те, що Іран не зацікавлений у повномасштабній війні. Хоча, звісно ж, надуває щоки й говорить про те, що в разі, якщо Ізраїль продовжить далі, то вони готові до такого сценарію”, — сказав він.
Політолог вважає, що Іран налаштований на окремий удар — і затяжний, і досить масштабний. За його словами, для Ірану важливо зараз зберегти обличчя й продемонструвати свою силу.
“Але при цьому Іран не зацікавлений у повномасштабній війні. З іншого боку, Ізраїль, завдаючи дуже символічного й болючого удару для Тегерана… Власне, главу політичного крила ХАМАСу, який приїхав на інавгурацію, знищити прямо в центрі самого Ірану — звісно ж, вони розуміли, що це призведе до ескалації. І було б нерозумно заперечувати те, що Натаньяху на цей крок наважувався усвідомлено, що, загалом, й викликало роздратування США. Вони, звичайно, готові захищати Ізраїль, але нинішню ескалацію сприймають як частково або багато в чому спровоковану діями самого Ізраїлю”, — сказав Саакян.
Він зазначив, що США донесли своє обурення, що вони не хочуть бачити ескалаційну спіраль, яка закручується надалі.
“Тому, звичайно, вони наполягатимуть на тому, щоб Ізраїль не здійснював подальших ескалаційних дій”, — сказав політолог.
На його думку, прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу не зацікавлений іти на домовленості до моменту зміни влади у США. Саакян вважає, що якщо внаслідок президентських виборів у США Джо Байдена замінить Камала Гарріс, то для Нетаньягу нічого не зміниться. Однак якщо до влади прийде Дональд Трамп, то це може відкрити для прем’єр-міністра Ізраїлю поле можливостей, щоб нав’язати власну волю та, зокрема, скористатися цим й для більшого простору для силових рішень.
“Тож на зараз ми маємо ситуацію з ризиками загоряння регіонального конфлікту із залученням низки територій. Це напад “Хезболли”, це, звичайно ж, хусити, які можуть активізуватися, і перестрілки з певною періодичністю через паркан між Іраном та Ізраїлем. Я думаю, що це буде не останній виток, але при цьому ризики того, що це переросте в більш глобальне протистояння та в пряме військове зіткнення, скажімо, сухопутне або десантне, або якісь інші операції з Іраном, на сьогодні я сказав би, що цей ризик досить низький”, — сказав Саакян.
Читайте також: Іран підвищує ставки: про напружену ситуацію на Близькому Сході розповів Данілов
Нагадаємо, глави МЗС країн G7 обговорили кроки щодо деескалації на Близькому Сході. Як повідомили у Державному департаменті США, держсекретар Ентоні Блінкен та його колеги з “Великої сімки” говорили про зусилля для припинення вогню між ХАМАС та Ізраїлем, яке гарантувало б звільнення заручників, а також могло б створити передумови для встановлення миру в регіоні.