Ідея про те, що Росія створює своїх сателітів — Іран для одного регіону, Північна Корея для Індо-Тихоокеанського, — це перебільшення. У тандемі ізгоїв Іран і КНДР намагаються наразі за рахунок Росії досягти тактичних цілей, миттєвих завдань. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловила головна консультантка Національного інституту стратегічних досліджень Аліна Гриценко.
“Коли ми говоримо про сателіти, це передбачає, що сателіт як якась залежна країна, якийсь залежний гравець від якогось важливішого, більш значущого, більш впливового гравця на міжнародній або на регіональній арені. Росія весь свій вплив, починаючи від повномасштабного вторгнення в Україну, стрімко втрачає. Це спостерігається і на Кавказі, і в Центральній Азії. І цей вакуум впливу, що утворюється, намагалися заповнити інші країни, зокрема Китай, Японія, Індія, навіть Франція, США тощо”, — сказала вона.
За словами консультантки, все ще залишається досить чимала кількість країн, які продовжують співпрацювати з Росією в різних напрямках — підтримують економічні та торговельні зв’язки, військово-технічне співробітництво, що не передбачає постачання озброєння, снарядів, боєприпасів Російській Федерації, але передбачає розроблення спільного озброєння.
“Це все ще має місце бути, але зовсім не означає, що Росія якимось чином контролює ці процеси, повністю керує цими процесами або впливає на зовнішню політику тих чи інших країн, з якими підтримує відносини. Це стосується, зокрема, і Ірану, і КНДР. Для Ірану співпраця з Росією важлива в контексті, зокрема, розвитку свого військового потенціалу. Адже ті дрони і озброєння, які вони постачають Росії, які використовується на українському фронті, в Ірані оцінюють ефективність цієї зброї і розуміють, що їм ще потрібно для роботи, для підвищення ефективності зброї. Плюс вони отримують приплив іноземної валюти. Це теж допомагає підтримувати економіку тощо”, — каже Гриценко.
У випадку з КНДР те саме.
“У них є необхідні нагальні завдання, реалізувати які допомагає їм саме співпраця з РФ. Але це зовсім не означає, що Росія використовує ці країни як своїх молодших братів або підопічних, або співзалежних партнерів. Тому що на сьогодні Іран набагато меншою мірою залежить від Росії економічно, а КНДР тим більше. У випадку КНДР основною впливовою державою є Китай”, — підсумувала Аліна Гриценко.
Зазначимо, що за минулий 2023 рік утворився новий політичний союз Ірану, Росії та КНДР. Москва співпрацює з країнами-ізгоями і вже відкрито демонструє, що готується підірвати західний порядок. Одну з провідних ролей відіграє сама Росія. Саме вона активно допомагає Ірану та Північній Кореї, однак робить це не просто так. Натомість РФ очікує зворотної підтримки у вигляді зброї для продовження війни проти України.
Читайте також: Усі країни “осі зла” чекають, як розвиватиметься ситуація в Україні: географію розширення конфліктів окреслив Добряк
Нагадаємо, експерт-міжнародник, депутат Верховної Ради України VI скликання Євген Добряк висловив думку, що погрози з боку лідера Північної Кореї Кім Чен Ина є частиною інформаційно-психологічного тиску на США, Японію та Південну Корею, а також спроба відвернути увагу від розв’язаної Росією війни проти України.