Іран і РФ — бенефіціари “вибуху” на Близькому Сході: яких вони досягли цілей, перелічив експерт-міжнародник

Євген Добряк. Скриншот: uatv.ua

Союзники України поки що не ставили серйозних запитань Кремлю з приводу зв’язку Росії та ХАМАС, бо поки що не мають прямих доказів. Але всім зрозуміло, що головним бенефіціаром цієї ситуації, цього “вибуху” на Близькому Сході є Іран і Російська Федерація. Вони — прямі союзники у військово-технічному та політичному плані. І плюс Сирія. Таку думку сьогодні, 15 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив експерт із міжнародних відносин, народний депутат України VI скликання Євген Добряк.

“У всіх аналітиків, політиків, державних діячів постає питання про те, що дійсно головний бенефіціар цього питання є Іран і Росія. Мало того, що вони приймали ХАМАС неодноразово в себе в Москві (хоча цю організацію в Євросоюзі, США, деяких арабських державах визнано забороненою або терористичною), так наступного тижня заступник міністра закордонних справ Росії Богданов у Катарі зустрічатиметься з представниками ХАМАСу. Цікаво, про що вони говоритимуть. Я розумію, якби вони зустрічалися з головою Палестинської адміністрації Махмудом Аббасом або представниками ФАТХу Західного берега річки Йордан, з якими розмовляє весь світ, це одне питання. Але коли вони зустрічаються з ХАМАСом, мені незрозуміло, про що вони говоритимуть”, — сказав він.

За словами експерта-міжнародника, з ХАМАС мають розмовляти ті, хто можуть говорити реально і вплинути на них. Це насамперед Єгипет, Йорданія, інші держави арабського світу.

“Фактично на сьогодні Росія показує… поки що доказів немає, але я думаю, в певний момент ці докази матимуть, що вона саме причетна, можливо, до планування, до політичної підтримки, до фінансування ХАМАСу. Тоді будуть зовсім інші й жорсткі питання до Російської Федерації”, — вважає Добряк.

Такою співпрацею Іран і Росія переслідували і досягли кількох цілей.

“Усе досить складно в цій ситуації. Давайте умовно говорити. Насамперед було зірвано мирну угоду між Саудівською Аравією та Ізраїлем про дипломатичні відносини. Мирна угода, яка б давала змогу Саудівській Аравії визнати державу Ізраїль і далі просуватися в межах того договору Авраама, що був укладений 2020 року, коли було встановлено дипломатичні відносини між Ізраїлем — Бахрейном, Ізраїлем — Об’єднаними Арабськими Еміратами, Ізраїлем — Марокко. Тобто розширилася географія арабських країн, які встановили дипломатичні відносини з Ізраїлем. Тепер планувалася глобальна така угода за посередництва Сполучених Штатів, за якої справді це могло б дуже серйозно стабілізувати ситуацію на Близькому Сході та, можливо, в середньостроковій перспективі вирішити те саме палестино-ізраїльське питання. Але це зірвано на сьогодні, поки Саудівська Аравія припинила перемовний процес з Ізраїлем щодо цього сегменту”, — розповів Добряк.

Він уточнив, що це питання насамперед вигідне Ірану. Це вигідно було і Росії, тому що таке зближення Ізраїлю і Саудівської Аравії за посередництва США нівелювало б вплив Ірану і Росії в регіоні Близького і Середнього Сходу, і фактично в майбутньому давало можливість того, щоб Росія взагалі втратила свій вплив у цьому регіоні.

Друге — повністю світова увага і насамперед США була відвернута на регіон Близького Сходу, на Ізраїль. Україна була на другому, на третьому місці і на сьогодні поки що, якщо подивитися всі світові ЗМІ, перше місце посідає Ізраїль і все, що навколо нього є, зазначив експерт.

Третя мета — РФ та Іран хотіли домогтися можливого зменшення, скорочення або взагалі зупинення Україні фінансової, військово-технічної допомоги тощо.

“Це їм вирішити не вдалося, тому що ми знаємо заяви і Сполучених Штатів, і наших усіх союзників про те, що допомога Україні продовжуватиметься незалежно від жодних обставин, бо фактично це є два взаємовигідні процеси. Перший процес — це 2014 рік, анексія Криму, окупація Донбасу; 2022 рік — повномасштабна агресія проти України; 2023 рік — бачимо це продовження, розширення географії конфлікту, фактично залучення іншого регіону в цю війну. І я дивлюся так, що ця фактично гібридна складова третьої світової може перейти в активну гарячу фазу нової глобальної війни, якщо вона не зупиниться”, — каже Добряк.

Тому, резюмував експерт, сьогодні Сполучені Штати роблять максимально всі свої дипломатичні зусилля в регіоні, щоб придушити цю ситуацію, розрулити її в дипломатичному плані. І насамперед щоб арабські держави все-таки ухвалили певні оптимальні рішення в цьому питанні, щоб не розширювати географію цього конфлікту в регіоні Близького Сходу.

Читайте також: РФ спонсорувала атаку ХАМАС на Ізраїль — які знайдено докази (ВІДЕО)

Як повідомлялося раніше, від початку нападу ХАМАС на Ізраїль росіяни не висловлюють публічну підтримку Тель-Авіву, а навпаки — знаходять виправдання нападу палестинської організації. Ба більше, терористи ХАМАС навіть публічно дякували Росії.

Прямий ефір