Найближчим часом Іран може передати Росії балістичні ракети ближнього радіусу дії, пише агентство Bloomberg. При цьому раніше в Міністерстві закордонних справ країни запевнили, що Тегеран не планує передавати Москві озброєння. Іран уже постачає Росії безпілотники Shahed-131 і 136, Mohajer-6. Детальніше про заплановані поставки іранських ракет — у матеріалі журналістів FREEДОМ.
Ще в грудні 2023-го Іран і Росія підписали контракт про постачання в Російську Федерацію балістичних ракет ближнього радіусу дії Ababil або Fath-360, пише Reuters із посиланням на джерела в європейській розвідці. Поставки цих ракет дозволять країні-агресору використовувати більшу частину свого арсеналу для ураження цілей далеко від лінії фронту, вважають експерти.
“Джерела в розвідці додали, що наразі десятки російських військовослужбовців проходять в Ірані підготовку з управління Fath-360. Придбання Росією балістичних ракет Ababil або Fath-360, імовірно, дасть змогу російським військам завдавати ударів по українських цілях у ближньому тилу, водночас зберігаючи російські запаси ракет вітчизняного виробництва, як-от “Іскандери”, для цілей у глибокому тилу України”, — йдеться у звіті Інституту вивчення війни (ISW).
Як зазначив у коментарі телеканалу FREEДОМ військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив” Олександр Коваленко, іранці почали розвиток своїх ракетних технологій Zolfaghar, Fateh-110.
“По суті, ці ракети навіть особливо і не відрізняються від радянської зброї, тобто скопійованої з радянської китайського прабатька. Наприклад, тоді як у базової ракети дальність польоту до 200 км, то у Fateh-110 — 200, 300 км — залежно від модифікації”, — зазначив Коваленко.
Іранські ракети Ababil відносно невеликі. Їхня довжина — трохи більше 3,5 метрів, вага — 240 кг, дальність польоту — до 86 км. Існує дві модифікації — із супутниковою та інерціальною навігацією, одночасно в пускову установку поміщаються вісім снарядів.
Fath-360 — ракета класу “земля-земля”. Важить вона від 850 до 1100 кг. Дальність польоту — до 120 км.
“Більш ефективним методом протидії цим ракетам є знищення самих пускових. У них унікальні пускові установки, які не виробляються в Росії, це іранські. Тому полювання за пусковими установками, на мій погляд, є пріоритетом”, — наголосив Коваленко.
Аналітики агентства Bloomberg припускають, що відповіддю на чергове порушення Росією та Іраном міжнародних домовленостей будуть санкції щодо Тегерана.
Станом на січень 2024 року щодо фізичних та юридичних осіб з Ірану вже діють понад 4,5 тис. обмежень.
“Поставки балістичних ракет до Росії, ймовірно, будуть зустрінуті додатковими санкціями проти Ірану, хоча їхня ефективність буде невизначеною, з огляду на безліч заходів, спрямованих проти Тегерана, зокрема — за поставки безпілотників у Москву. Серед попередніх заходів, що обговорювалися союзниками, були нові обмеження щодо Iran Air. Очікується, що країни G7 також публічно засудять будь-яку передачу зброї і донесуть свою стурбованість до урядів на Близькому Сході дипломатичними каналами”, — пише Bloomberg.
Представник Ради національної безпеки США заявив, що Сполучені Штати Америки, їхні союзники по НАТО і партнери по G7 “готові надати швидку і сувору відповідь” на дії Москви і Тегерана.
Читайте також: РФ шукатиме будь-які можливості та резерви для продовження війни в Україні, — Постернак
Як повідомлялося раніше, Іран може передати Росії свої балістичні ракети.