Нові бізнеси під час війни та після: хто готовий інвестувати в Україну (ВІДЕО)

Ілюстрація: korrespondent.net

Трильйони доларів інвестицій може отримати Україна найближчими роками. Про це заявляють в українському Офісі підтримки реформ. Проте, за словами експертів, гроші не будуть легкими: в умовах війни, що триває, Київ має активно рекламувати переваги інвестицій в Україну. Такі переваги є. Це і вдале географічне розташування країни, і низькі, порівняно з європейськими, ціни на земельні ділянки, і відповідне законодавство, що сприяє розвитку бізнесу, повідомляє FREEДОМ.

З 24 лютого 2022 року російська армія повністю або частково зруйнувала понад 400 виробництв із майже 17 тис. великих та середніх бізнесів в Україні. Найбільше постраждав сектор металургії: пошкоджено майже половину підприємств. За перший рік повномасштабної війни скоротилися й іноземні інвестиції: на 7,6 млрд дол. Перші місяці протистояння агресору стали найскладнішими для української економіки. Однак постійні повітряні атаки та окупація територій не налякала частину іноземних компаній.

“За 2022 рік ми змогли залучити інвестиційні проєкти на суму понад 500 млн дол. США. Хочу звернути вашу увагу на те, що ці проєкти є промисловими, індустріальними, високотехнологічними. Це саме ті проєкти, де приватний інвестор більше ризикує своїми грошима, тобто, компанії вірять в Україну, компанії інвестують. Є польський виробник будівельних матеріалів — 20 млн євро проінвестовано вже з 70. Ірландський глобальний лідер з виробництва високотехнологічних будівельних матеріалів — інвестиція понад 300 млн дол. США, будівництво починається вже у 2024 році”, — розповів виконавчий директор урядового офісу залучення та підтримки інвестицій Сергій Цивкач.

Є бізнеси, які не побоялися інвестувати в Україну в розпал повномасштабної війни, заручившись підтримкою уряду. Такі корпорації можуть отримати компенсацію від держави: до 30% вкладених інвестицій у вигляді готових комунікацій для свого виробництва. На строк до 10 років деякі бізнеси з-за кордону звільняють від сплати податку на прибуток, а інвестиції страхують.

“Попри величезні проблеми, з якими зараз стикається уряд України, вони дуже підтримали нас. І, очевидно, вони дуже зацікавлені у тому, щоб під час війни ми рухалися у цьому напрямку. Це також дає економіці України можливість виробляти як для внутрішнього, так і зовнішнього ринків продукцію з вищою доданою вартістю”, — зазначив виконавчий директор відділу проєктів ірландської компанії Майк Стенсон.

Ірландська компанія із виробництва будівельних матеріалів зайшла на український ринок під час повномасштабної війни. Україну у ній бачать перспективним хабом для бізнесу.

“Ми вирішили інвестувати у виробничий кампус і в середині 2022 року зробили ці інвестиції — близько 280 млн євро. Ми вклали інвестиції після того, як почалася війна. Сьогодні ми присутні у багатьох країнах: у Польщі, Чехії, Словаччині, Румунії та інших, і ці виробництва потребують додаткових потужностей у найближчі кілька років. І ми вирішили ефективно збільшити цей потенціал для Східної Європи в Україні”, — пояснив виконавчий директор відділу проєктів ірландської компанії Майк Стенсон.

Стимулювати надходження іноземних інвестицій Україні допомагають міжнародні партнери, розробляючи надійні механізми страхування. Наприклад, відповідний законопроєкт розглядає сейм Польщі.

“Після того, як ми набули статусу кандидата в члени Європейського Союзу, ми одразу ж отримали десятки запитів, тому що інвестори починають себе готувати. Будь-яка інвестиція — це 12-18 місяців підготовки. І є великі шанси, що ми зможемо перемогти та дуже швидко рухатимемося у напрямку приєднання до ЄС та НАТО. Щойно почалася [повномасштабна] війна, ми одразу зателефонували всім інвесторам, питали, як зробити так, щоб ви залишилися, як зробити так, щоб ви прийшли з новими інвестиціями”, — каже виконавчий директор урядового офісу залучення та підтримки інвестицій UkraineInvest Сергій Цивкач.

Продовжує працювати й ініціатива президента України — проєкт “Інвестняня”. З 2021 року вона дозволила залучити 1,7 млрд дол. інвестицій від бізнесів як з-за кордону, так і всередині країни. Це — понад 40 тис. робочих місць. Сьогодні, всупереч війні, Кабінет міністрів України робить все можливе, щоб розвивати бізнес і залучати гроші в країну. А міжнародні партнери вірять у перемогу України та готові інвестувати.

Читайте також: “Зелена” стратегія: які цілі переслідує Україна (ВІДЕО)

Нагадаємо, виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин вважає, що основний масив закордонних інвестицій надходитиме в енергетичний та аграрний сектори, а також військово-промисловий комплекс (ВПК) України.

Прямий ефір