Інтернет-цензура в Росії: спроби Кремля контролювати інформацію в мережі (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Росія роками фільтрує інтернет і не дає населенню доступ до інформації. Усе для того, щоб президент РФ Володимир Путін зберіг владу. Зомбування, пропаганда і виховання ненависті до Заходу — це головні елементи впливу Кремля на свій народ. Черговий доказ у цифрах: Росія стала лідером серед 150 країн, які подавали запити в Google з вимогою видалити неприйнятний контент, повідомляє FREEДОМ.

Компанія Surfshark, що займається кібербезпекою, опублікувала звіт, згідно з яким у період із 2013 до 2022 року Росія просила корпорацію Google видаляти різні матеріали 215 тис. разів — це абсолютний рекорд серед 150 країн світу, які потрапили в аналіз.

Ще до повномасштабного вторгнення Росії в Україну, на підконтрольних Кремлю ресурсах, серйозно обговорювали, як змусити Захід підкорятися. І рішення, схоже, не знайшли, тому просто почали блокувати сайти.

“Twitter, моя улюблена соцмережа, теж заблокований. Решта західних соцмереж, включно з Instagram і Facebook — заблоковані теж. Ще й екстремісти”, — зазначив головний редактор “Медіазони” Сергій Смирнов.

У середньому, за підрахунками Surfshark, Росія надсилає 11 запитів на робочу годину. Входять туди абсолютно абсурдні вимоги. Видання “Медуза” проаналізувало витік “Яндекса” і дізналося, як влаштований найбільший вітчизняний пошуковик. На першому місці, що логічно, цензура на порнографічні матеріали. На другому — Путін. Якщо написати в “Яндексі” плішивий, бункерний дід, головний злодій або дивне створіння, що махає рукою, картинки з російським диктатором не повинні потрапляти в пошукову видачу.

Питання цензури на телебаченні порушували задовго до вторгнення. Будь-який політичний опонент, який міг би бути реальною загрозою для Путіна, був там персоною нон грата.

Цензура в якийсь момент багатьом здавалася просто смішною — то Роскомнадзор (орган публічної влади, — ред.) заблокує сам себе, то вкотре не може заблокувати Telegram. Населення здебільшого не помічало, як уряд фільтрує Рунет, а ті гучні відгомони, що доходили, викликали здебільшого посмішку в мас. Але 2019 року в Кремлі недооцінили суперників.

“У 2019 році за допомогою розумного голосування ми перемогли партію “Единая Россия” (найбільша політична партія в РФ, — ред.) у Москві в 20 із 45 округів. До повної перемоги на всіх округах не вистачило всього 50 тис. голосів”, — розповів член Фонду боротьби з корупцією Леонід Волков.

“У 2020 році розумне голосування допомогло провести незалежних депутатів у Томську і Новосибірську. Тоді стало зрозуміло, що наша стратегія працює”, — додала членкиня Фонду боротьби з корупцією Кіра Ярмиш.

Після цього, у вересні 2021 року, були вибори до Державної думи. Тоді Путін почав масові блокування розумного голосування на всіх можливих ресурсах

“Единая Россия” спробує залишитися при владі ще на 5 років, і якщо “єдиноросам” це вдасться, то на Росію чекають ще 5 років бідності, 5 років політичних репресій, 5 втрачених років”, — зазначив Волков.

Наступного року після виборів Путін готував вторгнення в Україну, це, як він планував, мало стати маленькою переможною війною. Однак усі швидко зрозуміли, що Україна так просто не здасться. Почалися масові чистки в медіа. Якщо ще в січні-лютому 2022 року до реєстру заборонених сайтів РФ вносили по 14,5 тис. онлайн-сервісів щомісяця, то в грудні їх стало понад 34 тис.

Прокремлівські блогери розповідають про те, що в Росії все не так погано. Багато хто їм вірить, адже не один рік виховувалися на путінській пропаганді.

“Все зацензурували! А, який початок? Багато хто каже, що кривавий тиран Путін забрав у нас можливість мріяти й любити, заборонивши свободу слова. Чи так це насправді? Ні! Насправді це не так”, — упевнений російський блогер Олексій Антонов.

Переважну більшість медіа в Росії, які не пов’язані з Кремлем, названо “іноагентами”. Навіть звичайних людей саджають за дрібниці — батька дівчинки, яка намалювала антивоєнний малюнок, засудили до 2 років в’язниці. І за путінського правління це не припиняється.

Читайте також: У РФ посилять “полювання” на сайти, що допомагають обходити блокування в інтернеті, — медіаюрист

Прямий ефір