У своїй заяві лідер Північної Кореї Кім Чен Ин говорив про розширення контактів з Росією. Фактично він виклав коротко програму співпраці з РФ, просто під призмою загроз для світу. Таку думку сьогодні, 29 грудня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив політолог Олег Саакян.
Так він прокоментував інформацію, що лідер КНДР Кім Чен Ин наказав армії, промисловості з виробництва боєприпасів і сектору ядерної зброї прискорити підготовку до війни. Диктатор закликав протистояти тому, що він назвав “конфронтацією з боку США”. За його словами, Пхеньян розширює стратегічну співпрацю “з антиімперіалістичними та незалежними країнами”.
“Військова тематика порушується якраз через те, що це єдина, в якій зараз Кім Чен Ин може продемонструвати якісь свої успіхи, показавши пальцем на Росію, і сказавши, що “ось, нарощується виробництво, нарощується кооперація, з’являються нові технології, щоб наростити ядерну програму”. Розширення співпраці [з РФ] дипломатичної, у сфері ядерних технологій, у сфері виробництва конвенційних озброєнь. І це той самий актив, який він продає Росії, отримуючи нові технології, виходячи на більш серйозні масштаби виробництва”, — сказав Саакян.
За словами політолога, Росії не вдалося налагодити своє Зауралля, поставити на військові рейки свою економіку і своє виробництво. Те, що відбувається зараз, разюче відрізняється від того, що було раніше, але, тим не менш, кількість не дозволяє Росії на сьогодні забезпечити себе саму. Відповідно, Заураллям для них стала Північна Корея, яка має значно більші виробничі потужності, виробничу культуру і жорсткіший репресивний апарат. Вони можуть стати цією фабрикою в три зміни.
“Це те, що глава Китаю Сі Цзіньпін зараз досить серйозно, я думаю, обговорює зі своїми радниками. Оскільки для Китаю це дуже серйозний виклик, з огляду на те, що Корея в цьому випадку стає серйозним фактором регіональної дестабілізації. Подібні загрози не обходять стороною Японію, Південну Корею, Тайвань та інші країни. Вони починають активно мілітаризуватися. Японія змінила свої доктринальні підходи 2023 року і вийшла на траєкторію інтенсивної мілітаризації. Претендує вже зараз на третій оборонний бюджет після США і Китаю, а можливо, навіть і другий у потенціалі”, — каже Саакян.
Відповідно, це підвищує ризики для самого Китаю.
“Тому дуже цікаво буде спостерігати, як зараз стикаються інтереси Китаю і Росії на тлі активнішого Кім Чен Ина, який починає діставати свою ядерну боєголовку і, потряхуючи нею з трибуни, погрожувати своїм сусідам”, — підсумував Олег Саакян.
Читайте також: Китай використовує Північну Корею як “необхідне зло”, але через неї у Пекіна з’явилася нова проблема, — Гриценко
Нагадаємо, як заявила докторка політичних наук, провідна наукова співробітниця Національного інституту стратегічних досліджень Олена Борділовська, військове співробітництво Пхеньяна та Москви — логічне, адже вони вже не ситуативні, а ідеологічні союзники. В основі цієї ідеології — антизахідна риторика. Невідомо, що Росія могла запропонувати Північній Кореї за постачання боєприпасів, проте очевидно, що КНДР навряд чи може претендувати на значну роль у протистоянні Заходу в Східній Азії.
Читайте також: Чи може Китай вплинути на співпрацю Росії та Північної Кореї — думка