Інспекція західної допомоги Україні: яких висновків дійшов Вашингтон (ВІДЕО)

Робота HIMARS. Фото: zsu.gov.ua

Генеральні інспектори Міністерства оборони США повідомили, що не виявили порушень з боку України щодо використання західної зброї. Допомога Україні — найбільша за обсягом закордонна підтримка, яку Сполучені Штати надають з часів Другої світової війни, — стала предметом слухань та дискусій у Конгресі США минулого тижня, повідомляє FREEДОМ.

Із початку повномасштабного російського вторгнення допомога Україні від США становила 113 млрд дол. Американські конгресмени 3,5 години розпитували інспекторів, на що і як використовуються виділені Києву кошти. Далі це питання обговорювали у Комітеті з міжнародних відносин Палати представників Конгресу США.

Існує багаторівнева система реагування та перевірок допомоги Україні. Зокрема, пряма бюджетна підтримка уряду США через Світовий банк, три трастові фонди, а також Міністерство фінансів та український уряд. Порушень не виявили ніде.

“Після того, як ми оприлюднили схему інформування спеціальних інспекторів про можливе шахрайство, мій Офіс отримав 178 повідомлень. Таким чином, кількість повідомлень значно зросла, порівняно з попередніми 11 місяцями. Але на сьогодні ми не виявили серйозних кримінальних порушень”, — заявила інспекторка Агентства США з міжнародного розвитку Ніколь Ангарелла.

Інспектор Міноборони США Роберт Сторч зазначив, що перевіркою допомоги, наданої Україні, займаються десятки інспекторів. Вони не знайшли випадків нецільового використання.

“Ми не підтвердили жодних випадків перенаправлення оборонної допомоги, яку було надано Україні Сполученими Штатами. В Офісі генерального інспектора від Міноборони працюють понад 90 фахівців з безпеки, які перевіряють допомогу, надану Україні. Там працюють ще 20 спеціалістів”, — повідомив інспектор Міноборони США Роберт Сторч.

Для контролю американської військової допомоги — оборонної зброї, техніки та іншого обладнання — американський уряд запровадив систему штрихкодів. З їхньою допомогою інспектори можуть простежити рух техніки зі США до Європи та України.

“Зусилля, які докладаються для транспортування великих обсягів складного військового обладнання, а також його своєчасної доставки на поле бою, вражають. Це також стосується подальшого забезпечення, належного технічного обслуговування та підтримки цього обладнання. Міністерство оборони [США] окремо наголошує на підзвітності процесу на кожному етапі поставки. Починаючи з відправлення матеріалу, його транспортування до Європи, а згодом і до України”, — прокоментував інспектор Міноборони США Роберт Сторч.

Раніше глава Офісу президента України Андрій Єрмак заявляв, що Україна найбільше зацікавлена у прозорості процесу отримання військової допомоги від країн-партнерів, щоб жодна російська пропаганда не могла цьому завадити.

“Питання зброї для нашої держави — це пріоритет. Ми всі бачимо, як змінюють ситуацію на полі бою західні гармати, САУ, HIMARS та інші види озброєнь. Нам потрібно більше зброї для звільнення територій, ми не дамо росіянам перемогти, і зробимо все, щоб вигнати їх із нашої землі. Наша мета — максимальна прозорість, наскільки це можливо в умовах воєнного стану. Вся отримана західна зброя перебуває на обліку та вирушає на фронт. Все чітко контролюється, і тепер цей процес стане ще більш відкритим”, — заявив керівник Офісу президента України Андрій Єрмак у Telegram.

У середині липня 2022 року Верховна Рада України створила тимчасову спеціальну комісію з моніторингу отримання та використання міжнародної матеріально-технічної допомоги під час воєнного стану.

“Понад десяток міжнародних партнерів надали Україні різні види озброєння, які вже використовуються на фронті. Однак російська пропаганда, зокрема й працююча в західних країнах, активно впроваджує тезу про неналежне використання Україною озброєння, наданого міжнародними партнерами… Україна має довести усьому світу, що процедури транспортування, розподілу на фронті та використання міжнародної матеріально-технічної допомоги є прозорими та позбавленими корупційних чи інших негативних факторів”, — йдеться у пояснювальній записці до постанови про створення тимчасової спеціальної комісії.

Представляючи проєкт оборонного бюджету США, міністр оборони Ллойд Остін запевнив у подальшій підтримці України. Він зазначив, що під керівництвом президента Джо Байдена Сполучені Штати згуртували світ, щоб допомогти Україні боротися з невиправданим вторгненням Росії.

“Ми збираємося допомогти Україні танками, машинами піхоти та іншими броньованими машинами, які надходять на передову. Ми збираємось продовжувати вивчати наш військовий потенціал та наш бюджет для подальшого відправлення в Україну та поповнення її запасів. Норвегія у партнерстві зі США передасть Україні дві системи NASAMS. Швеція оголосила, що надасть Україні 10 танків “Леопард” та ключові компоненти протиповітряної оборони”, — повідомив міністр оборони США Ллойд Остін.

Спеціальні відомства Сполучених Штатів створили спеціальну робочу групу, яка має контролювати використання військової допомоги Україні, у червні минулого року. За словами представника Міноборони США, американське відомство продовжить перевірки, доки триватиме війна.

Читайте також: Як США контролюють постачання зброї Україні, пояснив Риженко

Прямий ефір