Лідери держав-членів Європейського Союзу на саміті в Брюсселі (Бельгія) підтримали план використання заморожених активів Центробанку Росії на користь України, що передбачає стягнення з них податку на прибуток. Це рішення — великий крок уперед. За допомогою цих грошей, а це близько 3 млрд євро на рік, Україна зможе відновлювати економіку і зруйновану внаслідок війни інфраструктуру. Таку думку озвучила голова комітету Верховної Ради з питань інтеграції України до Європейського Союзу Іванна Климпуш-Цинцадзе в ефірі телеканалу FREEДОМ.
“На сьогодні досягнуто розуміння того, як можна використовувати ті відсотки, які нараховуються на заморожені активи Центробанку Російської Федерації. І це величезний прорив. Оскільки поки що немає згоди та немає рішення щодо того, аби усі заморожені активи Російської Федерації на рівні Центробанку РФ були передані Україні. Тому це вже крок уперед”, — прокоментувала депутатка.
При цьому вона акцентувала: можна розраховувати й на те, що такі країни, як Велика Британія, Канада, які вже ухвалили окремі рішення щодо заморожених активів Російської Федерації, будуть і далі рухатися шляхом передачі їх на користь Україні.
“Ми розуміємо, що на рівні Європейського Союзу все ж таки країни-члени очікуватимуть загальної регуляції на рівні ЄС. Але вже ті відсотки, про які йдеться, це приблизно 3 млрд євро щорічно, серйозна допомога для того, щоб ми як держава могли проходити той складний шлях, коли наших податків, на жаль, не вистачає для покриття основних потреб. І зокрема для того, щоб у майбутньому могли розраховувати на частину цих коштів, які зможуть покрити потребу у відновленні та відтворенні української економіки та інфраструктури”, — сказала Климпуш-Цинцадзе.
Гостя ефіру також наголосила: щоб домогтися додаткової підтримки для України, зокрема з боку ЄС, це передбачає величезну роботу на всіх рівнях.
“На сьогодні, на жаль, ми бачимо, що рішення, яке було анонсовано не так давно, про виділення ЄС 50 млрд на підтримку України в майбутньому, до 2027 року, все ще перебуває в роботі. Тому що, на жаль, один із лідерів країн Європейського Союзу, прем’єр-міністр Угорщини Орбан, висловився щодо своїх заперечень з приводу надання додаткових фінансів Україні”, — доповнила депутатка.
За її словами, Орбан намагається шантажувати країни ЄС щодо грошей Угорщини.
“Ми маємо розуміти, що це сталося не тому, що чимось завинила Україна, а тому що пан Орбан таким чином намагається шантажувати Європейський Союз для того, щоб отримати доступ до тих грошей, які були заморожені через дії Угорщини. Це питання ще доведеться нам розблокувати”, — сказала депутатка.
Водночас для України важливо, що Європейський Союз не так давно затвердив 11-й пакет санкцій проти Російської Федерації, каже вона. І також далі ЄС шукатиме можливості, яким чином допомагати Україні в майбутньому.
“Для нас це принципово, необхідно, щоб ця підтримка не вичерпувалася, щоб вона продовжувалася і ми могли розраховувати не тільки на свої сили, а й на серйозну допомогу з боку наших союзників”, — резюмувала Климпуш-Цинцадзе.
Читайте також: Про що говорили лідери ЄС і яке послання їм дав президент України за підсумками першого дня саміту — подробиці з Брюсселя (ВІДЕО)
Як повідомлялося раніше, європейські лідери обговорюють ідею використання відсотків від заморожених російських активів для відновлення України.